Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Финансово стабилни ли сме в края на годината

Снимка: Радио Видин

Резултатите в банковия сектор се подобряват за четвърта поредна година, а кредитната активност е един от основните фактори за икономическия растеж в България. Той е един от най-високите в Европейския съюз, показателите на банките се подобряват, а лошите кредити намаляват. Това заяви в интервю преди дни управителят на Българската народна банка Димитър Радев. Според него основните индикатори като капиталова адекватност и ликвидност са над средните за Европейския съюз. Очакването е, че българската икономика и банките ще останат стабилни и през следващата година, независимо от неблагоприятната външна среда, допълни управителят на Българската народна банка. Той определи като "реалистична оценка" предвидения от правителството растеж от 3- 3,5% за 2020 година. В същото време от застрахователния бранш отчитат успешна 2019 година, като подчертават все по- голямо доверие у хората към застрахователните компании. Какво се случва на пазара за недвижими имоти и какво казват обикновените хора - имат ли ползи от тази финансова стабилност?
Българската народна банка изпълнява задълженията си по поддържането на ценовата стабилност в страната. Това заяви управителят на централната банка Димитър Радев по време на дебатите по Бюджет 2020 година. Данните показват, че Българската икономика расте с едни от най-високите темпове в Европейския съюз . Какво казват банковите служители в Северозападна България? Разговаряхме с Елена Христова, директор на централен клон на банка във Видин:

"Изпращаме една доста успешна година с доста успешно реализирани сделки. Имаме нов обновен и ремонтиран клон, по- светъл и по- приятен и се надявам нашите клиенти да са доволни от това. Наблюдава се по- голямо доверие към банките, кризата отмина доста отдавна. Винаги, когато клиентите имат нужда от нещо, първата институция, за която се сещат е банката."- обясни Елена Христова.

Успешна година изпращат и служителите на застрахователните компании. Видинчани все повече застраховат. Освен задължителните автомобилни застраховки те сключват и такива, свързани с тяхното  имущество, обясни Христо Байрактаров, управител на видинския клон на една от големите застрахователни компании у нас и допълни:

"При нас нещата са много добре тази година. като застрахователна компания отчитаме една от най- добрите години от съществуването ни с много голяма печалба. Всеки си прави сметката в своя бизнес какво трябва да прави, за да печели. При имущественото застраховане също имаме ръст, което означава, че хората оценяват положително застраховането."

Докато брокерите на недвижимо имущество в по- големите градове на страната отчитат една успешна 2019 година техните колеги от Видин не споделят напълно подобно мнение. Това обясни за радио Видин Гълъбина Гергова, служител на агенция за недвижими имоти в крайдунавския град:

"Летният период определено беше по- силен, но в края на годината, за разлика от минали години е доста зле. Доста се отличаваме от колегите в страната и дори няма нищо общо между тяхната и нашата работа."- поясни Гълъбина Гергова.

Имат ли полза обикновените българи от тази финансова стабилност на банки, застрахователни дружества и агенции за недвижими имоти? - това попитахме в анкетата видинчани:

"От банките няма полза. Те увеличават всичко- едно теглене на пари вече е станало 4 лева, застрахователните компании също ... Не съм чувала за покачване на лихви в наша полза. Според мен по- големите банки помагат на по- малките да не потънат, защото съм чула за фалити на банки- братство някакво банкерско."- коментираха видинчани.

Според експерти българите са изхарчили между милиард и половина и 2 млрд. лева по време на миналите новогодишни празници. Но, както знаем през студените месеци разходите са по-големи. Най- лошото, което всеки от нас може да направи, е да прибегне до нов кредит или залог, за да покрие липсващите си средства. Експертите, обаче съветват да не изпадаме в крайности от прекалено харчене към прекалено спестяване. Най-добрия баланс за всеки човек според съветниците по лични финанси е всеки месец да заделяме по 10% от доходите си така че винаги да имаме така наречения авариен фонд, който да ни служи като буфер включително и след новогодишните празници. Нека си пожелаем успех в спестяването, а стабилната банкова система да бъде допълнителен гарант в това наше начинание!

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56