Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коледа е- как да бъдем щастливи на празника

Снимка: Радио Видин

Няма единна формула, която да ни прави по- щастливи. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, оказва се е доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, можем да открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме щастливи на празника? Има ли нещо, което да очакваме с нетърпение и това да ни направи по- щастливи. Подаръците или празничната елха, любимите хора или вкусните гозби правят коледната атмосфера толкова специална за нас? Свидетели сме на това, как през последните години животът става все по- забързан и всеки гледа само своята лична изгода. Ако, обаче успеем да помогнем на околните, това също може да ни донесе вътрешен мир и повече спокойствие. Как младите хора разбират днешния празник и спазват ли традициите, предадени им от техните родители? На Коледа ни гостуват ученици от видинското средно училище по изкуствата "Св СВ Кирил и Методий"- млади хора с амбиция и творчески хъс, които създават училищния вестник "Творчество". Според Марина Маринова от 11 клас щастието е относително понятие за всеки един човек:

"За различните хора щастието е различно нещо. Според мен най- хубавото на празниците е, че семейството е заедно. На коледа аз ще бъда с моето семейство."- каза Марина Маринова.

Хелън Генова от 7 клас смята, че Коледа е и време за равносметка, за свършеното от всеки човек през годината. Според нея, това е и времето, когато трябва да сме по- добри и по- благородни:

"За мен Коледа не е просто времето, в което отваряме подаръците си, а и времето в което отваряме сърцата си." 

Митко Семков от 11 клас е горд от представянето на неговото училище на коледния благотворителен концерт. За него Коледа е специално време в края на годината. Каква е магията на Рождеството, според Славян Пепиев от 7 клас, който изучава хореография:

"Всички се събираме семейно и празнуваме заедно. Разменяме си скромни, малки подаръци, радваме се. Всички трябва да са заедно и заедно да подготвят трапезата."

Моника Захариева изучава "изобразително изкуство" в училището по изкуствата "Св.Св. Кирил и Методий" във Видин, но в свободното си време обича да танцува. Валентин Валентинов също е художник и посещава извънредно школа по танци.

"Ние ходим извънредно да танцуваме. За нас танцът е нещо, което по някакъв начин изразява същността на човека."

Може ли изкуството да ни направи по- щастливи?- това обяснява Елена- Стефани Асенова от музикалната паралелка във видинското училище по изкуствата. Какво е за нея Коледа?

"За мен Коледа е надежда. Коледа е времето, в което всеки един от нас вярва в своите мечти и мисли, че могат да стана реалност. Когато повярваме в себе си, точно тогава се случват и чудесата."

Диана Миткова е в седми клас и много обича да рисува. На Коледа тя е също е със семейството и любимите си хора. Лорена Димитрова е в 9 клас и изучава пиано и пее в училището по изкуствата във Видин. Според нея класическата музика е вечна и тя ще продължи да се занимава професионално с нея. Каква, според нея трябва да бъде музиката на Коледа?

"Музиката на Коледа трябва да е весела и трябва да ни докарва настроение. Има хубави и не толкова хубави коледни песни. Винаги има и хубави и лоши песни. Предпочитам да си остана класически музикант и да разчитам на акустичното пиано."- сподели Лорена Димитрова.

На Коледа разговаряме и с Диана Стоянова, преподавател по български език и литература в училището по изкуствата във Видин.

"Човек никога не може да избяга от една магия, от коледния дух, който по неведоми пътища ни казва да бъдем добри, да бъдем щедри. Искрено се надявам да съм успяла в часовете си по литература да събудя траен интерес у моите ученици към това какво представлява Коледа."- обясни Диана Стоянова.

Учениците от видинското училище по изкуствата "Св. Св. Кирил и Методий" се включиха с огромен творчески ентусиазъм и желание в празничните инициативи, които заедно със своите преподаватели организираха. На Рождество Христово разговаряме и с директора на училището Бисерка Каменова- тя разказва за празничните прояви, свързани с Коледа.

"Имаше организирана изложба, в училището от учениците, по изобразително изкуство, традиционен коледен базар с благотворителна цел. Помогнахме на ученици в неравностойно положение със социално слаби семейства."

Дори да срещаме трудности в живота, винаги има нещо, за което да сме благодарни. Дали ще е това, че сме здрави, или че семейството ни е до нас и ни подкрепя, няма значение. Важното е да си припомним, че винаги празникът носи светлина. Учениците от СУ по изкуствата "Св СВ Кирил и Методий" поднесоха и своя коледен подарък към екипа на радио Видин- два броя на техния нов вестник, а най- святата коледна песен, специално за всички наши радиослушатели изпълни Елена- Стефани Асенова.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56