Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безпаричие след празниците- възможно ли е да го избегнем

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

След големите харчове по празниците, януари се очертава много труден за семейния бюджет. Как да се стабилизираме финансово в началото на годината и възможно ли е това? Българските домакинства са похарчили над 25% от месечните си доходи за коледно-новогодишни подаръци, сочи проучванеq проведено в 19 държави. То нарежда България на четвърто място по планирани разходи за предстоящите празници. Веднага след празниците обаче усещаме, че май бюджетът ни изтънява и януари се оказва доста труден месец. "Важното е да планираме разходите си", обясни  икономистът Радослав Георгиев:

"Трябва да планираме предварително бюджета си...Празникът не е само в скъпите подаръци...У нас празнуването на Коледа и Нова година се върти главно около трапезата и повечето традиции и обичаи са свързани с храната...Новата година обаче трябва да се посрещне с пълен хладилник, да има пари във всяко портмоне в къщата, за да са пълни цяла година. Да се платят всички сметки преди празника, за да се влезе в новата година без грижи и борчове. Но се оказва, че не винаги ни се получава..."- смята Радослав Георгиев.


Ако тенденцията от последните години се запазва, то българите сме похарчили над 2.5 милиарда лева само за посрещането на Коледните и новогодишните празници през 2019 година. Статистиката показва още, че между 24 и 31 декември се харчат по над 300 милиона лева на ден за подаръци, храна, напитки, пътувания и други приготовления. Резултатът от този шопинг маратон е ясен - тежък месец януари и трепетно очакване на следващата ни заплата, за да закърпим дупките в бюджета.


Христина Тодорова е експерт счетоводител и планирането на бюджет за нея не е проблем:


"Ние българите сме широко скроени хора и харчим малко безразборно...За празниците гледаме всичко да е пълно, но изпускаме момента, в който е трябвало предварително да определим бюджета си...Аз планирам месец предварително разходите си...", коментира Христина Тодорова.  


Галя Ангелова е опитен икономист и счетоводител и според нея човек трябва да има заделени пари, за да не изпадне във финансова криза след празничното пазаруване:


"Човек трябва да си прави сметка, че ще дойде и труден момент...Трябва да имаме заделени пари...Трябва да мислим и за напред, а не само да харчим на момента"- е нейния съвет.


Всъщност е по-важно да дадем на близките си повече време и повече любов, а не по-скъпи и по-големи подаръци. Ако все пак се наложи- спасението в януарската финансова криза се казва- бърз кредит.  


"Януари е пиков на бързите кредити...Хората харчат по празниците и след това изнемогват...Теглят се и необмислени кредити за празниците- така наречените "весели" кредити. Теглят 300 лева и ги харчат за една вечер и после пак, и пак..."- казва Ирина Жикова управител на офис за бързи кредити. 


"Харчим много и оставаме без пари...Аз си харча според джоба и нямам проблеми...Трябва да планираме разходите си..."- смятат видинчани.


Дано да сте планирали правилно харчовете си, за да не сте във финансова криза. И помнете- купувайте полезни подаръци, а не поредната "прахосъбирачка", която ще е ненужна след това.


Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00