"Много странно явление наблюдавам в социалните мрежи, защото там всеки се провиква, иска да изглежда меродавен, експертен, а като че ли социалните мрежи са някаква утеха, но някои изглеждат прекалено нахъсани, отмъстителни и злонамерени и може би човек трябва да бъде подозрителен към тях. Веднага възниква въпросът: Ако не можем да търпим себе си, ако не можем да оставаме насаме със себе си, дали има смисъл да бъдем сред другите? Може би сега е дошъл моментът, в който можем да разберем и да осъзнаем колко много и важно е това да общуваме с положителни хора, с хора, които имат позитивна нагласа, да оценим изкуството. Сега е моментът да погледнем в себе си, да се отърсим от някои вредни навици и в някаква степен де се вглъбим. Но има надежда, надявам се "да има по една надежда всички", както е написал Джани Родари. Всеки ден трябва да имаме такива минути или часове, не само защото е дошъл коронавирусът, да потърсим чрез вглъбяване осмисляне на философските постулати за живота- кои сме, какво правим, така ли живяхме?", смята Калеев.
Показа ли ни тази епидемия, че човекът прекалено много си е "вирнал носа" и забрави колко всъщност е уязвим?
"Човечеството много бързо забравя. Опитва да се манифестира от гледна точка на: "Аз мога", "Аз мога да потребявам, щом потребявам- съществувам", "Доказвам се". Оказва се, че човечеството забравя всички онези уроци на историята. Дори поуките от последните опустошителни войни избледняват само години по-късно. Човек забравя, че трябва да има свян, когато посяга към това, което яде, към това, което чупи, към това, което съгражда. Красотата и позитивното, творческото мислене не е водещо в човечеството в момента. Човечеството забравя, че има смирение, че има мярка, че има съвест и вечни стандарти как да постъпваме спрямо другите, но тръгвайки от себе си. Нека видим около тази съкровена дата, която с благоговение очакваме- Великден, какво не е наред с доброто около нас, с тази хищническа и злобна нагласа- дайте да съсипем, дайте да употребим, дайте да отхвърлим, да отречем, да поругаем. Може би наистина трябва да стихнем. Вирусът е болест, вирусът е зараза, докато онези великите неща, които са отвъд глупостта, отвъд обичайното или очевидното, са много по-важни и много по-силни. Надявам се светлият празник да не бъде опорочен от глупости- хайде да ходим да се наядем, да се напием, да се нагушим хубаво, защото не сме се виждали, а после- всеки болен, макар свободен и нахранен."
Коментарът Ви за тези, които отричат заплахата от COVID-19 и смятат, че всичко е конспирация?
"Няма по-сляп от този, който не иска да види. Няма по-глух от този, който не иска да чуе. Глупаците са вечни. Единственото, което може да се направи, е те да бъдат заставени да се съобразяват с важните неща и приоритетите на обществото. На тях да им говориш за морал, за етика, за съобразяване, за добруване е напразно усилие, защото човек вижда толкова, колкото има в себе си. Колкото повече доброта и интелект има в себе си, толкова повече неща ще може да разпознава като такива. Този, който се държи глупашки, обикновено умира сам, нещастен и беден..."
Ще станем ли по-добри и съпричастни след пандемията?
"Изследвания на редица корифеи, нобелисти доказват по безспорен начин, доколкото в човешкото общество има нещо безспорно, че човекът много трудно се съгласява да бъде добър. Онова- по-демоничното, желанието да блесне, да се интерпретира в някакво божество, да властва, което е насаждано, сякаш е по-силно.
Нашият земляк Радичков обичаше да казва една мисъл от далечния изток: "Не знаем дали има Господ, но трябва да живеем така, сякаш го има"... Ако намерим онези механизми, с които да отключим представата, че доброто е ценност, че то може да ни свърже много повече, отколкото веригите, отколкото парите и алчната глупост, която шества навсякъде без почивен ден и свян, тогава ще излъчваме нещо, което наистина ще прилича на достойнство и честност. Дано това се случи!"
Повече по темата- тук и в прикачения звуков файл.
Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава? Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание. Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта? Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..
България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..
Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..
Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..
"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града. "Ние от около 8..
В навечерието сме на 27 октомври, когато ще дадем гласа си за пореден път. Какво показват последните социологически данни за електоралните нагласи? Могат ли везните да бъдат наклонени от предизборната кампания? Какви са изводите от нея и зададени ли са вече следизборните посоки? Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков..
Повече от половината фирми у нас не смятат да наемат работници в близките 6 месеца. Това показва проучване на Българската конфедерация по заетостта, в което са участвали близо 1200 компании в страната. От тях 20% планират да намалят броя на служителите си през следващата половин година. Други 24% не са сигурни дали ще разширяват или ще..