Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще се възползва ли бизнесът от икономическите мерки срещу кризата

Снимка: Радио Видин

В началото на месец април бяха обявени няколко първоначални мерки на правителството срещу кризата, породена от пандемията с коронавируса. Първоначално от нея бяха засегнати само няколко сектора, директно затворени със заповед на министъра на здравеопазването, но после кризата се разпространи в повечето сектори заради несигурността, която накара потребителите да избягват всякакви покупки освен стоки от първа необходимост. Правителството предложи актуализация на държавния бюджет за 2020 година, която включва 1.43 млрд. лв. допълнителен ресурс за Националния осигурителен институт. От тези средства 430 милиона ще компенсират очаквано неизпълнение на собствените приходи на института заради растяща безработица. Прогнозата залага увеличение на безработицата до около 6% през 2020 година спрямо 4% през 2019 година Само в сектор "хотелиерство и ресторантьорство" бяха заети около 200 хиляди души през второто и третото тримесечие на миналата година, когато е летният туристически сезон. А този сектор в момента не може да работи. Редица други сектори също са засегнати. Правителството се надява и мярката 60:40 да сработи и да запази много работни места. Ще се възползва ли бизнесът от икономическите мерки и доколко те ще могат да компенсират загубите от кризата?

Министърът на финансите Владислав Горанов представи пакет от финансови мерки за справяне с икономическите последствия от пандемията от коронавируса. Той подчерта, че правителството впряга ресурс от около 4,5 млрд. лева за подпомагане на малкия и средния бизнес, самонаетите лица и тези, които заради кризата са в неплатен отпуск и няма да могат да полагат труд. Ръководството на "Фонд мениджър на финансови инструменти в България" ЕАД, популярен като Фонд на фондовете, представи своите мерки за подкрепа към различни бизнес и обществени групи чрез финансови инструменти. Изпълнителният директор и член на УС Светослава Георгиева обясни какъв е смисълът на финансовите инструменти, в подкрепа на бизнеса за излизане от кризата:

"Фондът структурира три инструмента, с които цели да подпомогне бизнеса. Първият е чрез портфейлни гаранции през търговските банки на обща стойност 170 милиона лева. Ще бъдат предоставени на банките гаранции на тази стойност, като ще се очаква в следващата една година те да обезпечат в много кратък период портфейл до 850 млн. лева кредити. По друга - действаща вече схема на фонда, ще се подпомагат малки и стартиращи компании, които могат да получат до 50 000 лева. Третата възможност е чрез дялов капитал. Ресурсът, наличен на пазара през фондове посредници е 150 млн. лв. за такъв тип дялови инвестиции, рискови инвестиции в стартиращи иновативни компании."- подчерта Светослава Георгиева.

Фондът на фондовете ще мобилизира ресурс от 400 млн. лева в отговор на кризата с Covid-19, обявиха от ръководството на институцията. Целта на мерките е да подпомогнат компаниите, които изпитват затруднения заради ограниченията, наложени от пандемията, обясни Мартин Дановски, председател на УС на дружеството. Ще се възползва ли бизнесът във видинска област от предлаганите финансови инструменти и ще успее ли да се съвземе след отминаването на кризата с коронавируса- това попитахме Красимир Кирилов, председател на видинската търговско- промишлена палата:

"За съжаление към момента не сме свидетели на нищо конкретно, което да подпомага малкия и средния бизнес, както и фицзическите лица. Видяхме в редица държави конкретни мерки, които веднага за почнаха да се изпълняват. Говорим буквално за директни плащания, не говорим за кредити или за каквото и да е било. На всички в България им е ясно, че като сложим думата "банка" в едно изречение, вече говорим за условия, за срокове и т.н. За съжаление тая криза тепърва ще започне да се развива и тепърва ще удари по- голямата част от секторите в България."- каза Красимир Кирилов

Потърсихме и представители на бизнеса в Северозападна България. Разговаряхме с Евгени Генов, собственик на цех за боза в Монтана:

"По принцип аз работя от дълги години с кредит, даже и в момента съм с кредит. Не знам кои фирми могат да издържат без кредит, но аз без кредит не мога да инвестирам, не мога да реинвестирам. Моят бизнес е с много ниска принадена стойност и винаги трябва да имам някакви резервни пари, с които да зареждам жито за цялата година, инвестирах и известни средства в оборудването."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56