Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще се справят ли здравните работници с кризата?

Снимка: Радио ВИДИН

Недостигът на медицински кадри в условията на обявеното извънредно положение, заради пандемията от коронавируса, продължава да бъде сериозен проблем в много лечебни заведения на територията на Северозападна България. Лекарите са на първа линия и се срещат очи в очи с болестта. Вече сме и свидетели на това как броят на заразените с КОВИД-19 медици непрекъснато се увеличава. Как ще се справим, обаче в тежката ситуация без наличието на медицински персонал и ще помогне ли преквалифицирането на лекари в отделения, където се борят с епидемията? Видинската болница продължава да търси да назначи лекари, медицински сестри и санитари в структурата за наблюдение и лечение на пациенти с доказан КОВИД-19 в неусложнено положение. По молба на д-р Ивета Найденова, прокурист на Видинската болница, в началото на месец май общината ще командирова 4 медицински служители от здравните кабинети на детски градини и училища, в помощ на работата на центъра за спешна медицинска помощ:

"Болницата няма да спира работа. ще се направят трансформации, за да продължим да работим. Засега има доброволци, желаещи да работят като санитари."- поясни д-р Найденова.

В многопрофилната болница в Монтана е направена пълна организация за лечение на пациенти със съмнения или потвърдени с корона вирусна инфекция, заяви изпълнителният директор на областната болница д-р Тони Тодоров. Има обособен кабинет, оборудван с рентгенов апарат и възможност за лабораторни изследвания, през който преминават пациенти преди да бъдат настанени евентуално след това за лечение в някое от болничните отделения. Обособен е сектор към инфекциозно отделение с 14 легла, с изградена кислородна инсталация и отделни боксове за лечение на пациенти с КОВИД-19. При необходимост може да се ползва и останалия капацитет на инфекциозно отделение от още 22 легла, както и легла в други отделения, определени със заповед на министъра на здравеопазването. На територията на отделението по урология, което е с временно преустановена дейност, са изградени 4 реанимационни поста, напълно оборудвани с реанимационни легла, респиратори, перфузори и всичко необходимо за лечението на тежко болни пациенти, нуждаещи се от белодробна вентилация. Предвидена е възможност за още  два такива поста, ако се наложи. Болницата има резерви и възможности, които бързо биха могли да бъдат включени при усложнена ситуация в страната вследствие на пандемията, увери управителят д-р Тодоров. Той съобщи, че допълнително още 6-ма са заявили желание да работят като санитари при необходимост, по обява отпреди седмица. Отзовали са се и двама доброволци- студент  по медицина и психолог.

В условията на пандемия, болницата в Белоградчик спря прима на пациенти, в началото на този месец, защото няма достатъчно лекари, които да работят. Няколко специалисти подадоха молби за напускане, след  като стана ясно, че в лечебното заведение ще се приемат и болни с коронавирус. Официално поводът да напуснат са неизплатени възнаграждения. Проведена бе и среща на кмета на Община Белоградчик Борис Николов със здравния министър. В крайна сметка днес болничното заведение продължава работата си без да приема случаи на коронавирус, но липсата на специалисти е остра, подчерта прокуристът Лилия Трифонова.

"Имаме нужда от всякакви медици, абсолютно това мога да ви кажа, защото при нас средната възраст на персонала е просто на пенсионна възраст."- каза Лилия Трифонова.

В сегашните условия сякаш липсата на млади специалисти се усеща още по осезаемо в лечебните заведения. Българският Северозапад през годините е доказвал, че от този край са родом едни от най- добрите специалисти в различни медицински области. Потърсихме студенти по медицина, които след време ще трябва да изпълняват хипократовата клетва на работните си места. Борислава Чотрева от Видин е студент втори курс в Медицинския университет в Плевен. Според нея като цяло има интерес към професията и всяка година кандидатстват все повече и повече хора. Красимир Илиев от Лом в момента е студент трети курс по медицина и вече се е избрал каква ще е бъдещата му медицинска специалност- съдова хирургия. Според него подходът на страната ни към световната пандемия е правилен и здравната ни система ще успее да се справи със ситуацията.

"За един млад лекар е много важно, освен заплащането той да има и поле за развитие и за изява. В малкия град хората са по- малко и съответно патологията е по- малко. Аз след време, когато завърша бих искал да виждам всякаква патология и то по много, за да мога да натрупам опит, който да ме направи най- добър в професията ми."- коментира Красимир Илиев.

Още един млад човек от Видин е избрал лекарската професия и в момента е студент по медицина- четвърти курс в плевенския университет. Цветан Борисов каза, че в момента реализира своята детска мечта. Мартин Поломски е от небеизвестно лекарско семейство в крайдунавския град и днес той вече е студент, втори курс в Медицинския университет в столицата. Той следи ситуацията във видинската болница и коментира помощта на лекари от други отделения при борбата с КОВИД-19.

"Смятам, че това малко или много е призванието на всеки един човек, избрал да стане лекар. Това е нещо изключително ценно в лекарското съсловие. За съжаление тенденцията, която в момента се наблюдава не само във видинската болница е тенденция за недостиг на лекари."- коментира Мартин Поломски.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56