Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Четири проекта на Регионалния исторически музей във Враца чакат финансиране

мездра калето разкопки костен амулет от края на V-то хилядолетие преди Христа георги ганецовски
Снимка: Георги Ганецовски


С четири проекта за провеждане на редовни археологически проучвания кандидатства пред Министерството на културата Регионалният исторически музей във Враца. Единият от тях предвижда възстановяване на археологическите проучвания в крепостта "Калето" в Мездра, обясни директорът на музея Георги Ганецовски:


"Става въпрос за редовни археологически проучвания на обекти в местността "Градище", на праисторическия средно и ранно неолитен обект Оходен ... , в местността "Манастирски дол"- това е манастирът "Света Троица" и четвъртият обект, след прекъсване от 2 -3 години, имаме необходимостта да приключим археологическия обект "Калето" в град Мездра. Съобразяваме се с желанието на общинското им ръководство да реализират втория етап от техния проект за археологически атракцион на "Калето". В момента там функционира един, но това е реализацията на първия етап, така че за момента си оставаме с тези амбициозни намерения за 4 експедиции, надявам се да се получи...

мездра калето разкопкиЗа изпълнението на проекта в Мездра няма да стигне един сезон, поставили сме си срок до 2022 година. Паралелно с това Община Мездра би следвало да си подготви техния проект.

Община Враца вече са отпуснали своя ресурс, планиран предварително, така че финансирането на археологическите проучвания продължава, макар и с ограничени средства.

Що се отнася до проучванията по трасето на път Е 79, ние сме в процес на изчакване. Тук нещата зависят от взаимодействието ни с АПИ. Там за момента има прокарано трасе, има изсечени дървета, но ние изчакваме тяхната същинска кампания. За момента поради куп причини те го отлагат вече няколко месеца това нещо. Ние ще реализираме по трасето на пътя археологически наблюдения, така както става и с газопровода...

Разкопките при Майор Узуново е една чувствителна за мен тема. Налага се да ги пропуснем и тази година, защото не ни остава време. Не можем да реализираме всичко. Иначе подкрепата я има, притеснения в тази посока не съществуват, но нямаме това време. Миналата година имахме ангажименти с въпросния газопровод, който реално ни глътна 3 месеца от археологическата кампания, така че Майор Узуново си остава актуално...

Тазгодишният археологически сезон би трябвало да започне през месец юни, но това засега е хипотеза.  

Що се отнася до наближаващия Ден на музеите, понеже това е събитие, което се реализира в международен мащаб, тази година е отложено за началото на месец ноември. Ние ще си имаме професионален празник на 18 май, който ще си го отбележим скромно, но самото събитие, ще се случи в началото на ноември, така както имаме известие от Лувъра..."


В дните на извънредното положение музейните работници продължават както изследователската, така и фондовата, и експозиционната си работа. Разликата е, че експозициите не са отворени за посетители, а могат да се разгледат на фейсбук страницата на Регионалния исторически музей във Враца.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55
Уникален стенопис в катедрален храм

Къде са съвременните будители?

В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..

публикувано на 01.11.24 в 12:14

Автор от Монтана представя книга за 50 значими български личности

В Деня на народните будители в Монтана представят новата книгата на писателя Димитър Петров- "Герои на три епохи- кратки очерци на 50 значими личности от българското минало" . Тя е трета поред за младия автор и в нея са включени биографии на 50 исторически личности от три епохи- Средновековие, Възраждане и Ново време, каза за Радио ВИДИН  Димитър..

публикувано на 01.11.24 в 12:00