Национална мрежа за децата постави оценка "среден" на институциите в грижата им за децата. Докладът "Бележник 2020", който е преглед на основните политики, насочени към благосъстоянието на децата в България, е деветият по ред, обясни Мариана Писарска, директор "Политики за децата" в Национална мрежа за децата:
"Бележник, какъв е средният успех на държавата в грижата за децата е ежегодно издание на Национална мрежа за децата. Девета поредна година го издаваме. Целта на този документ, това е мониторингов доклад, е да направи един задълбочен анализ, да даде факти, данни, но и посоки, в които би могло да се развиват политиките в България, така че да гарантират правата на децата. Докладът е както за политиците, за управляващите, за парламента, за хората от Народното събрание, така и за наши колеги, които се занимават в сферата на закрилата на децата, но и за всеки един, който се вълнува и желае да допринесе със своята активна гражданска позиция...
Автори на "Бележник 2020" са 36 експерти от граждански организации, които ежедневно работят с деца и семейства. Почти всички от тях са членове на Национална мрежа за децата. В съставянето на бележника участват и всяка година каним да участват деца, родители, професионалисти. Тази година в изготвянето на бележника участват и над 400 деца, млади хора, родители и професионалисти чрез анкетата "Бележник- как децата, родителите и професионалистите оценяват държавата" и чрез допитвания от децата-рапортьори в Национален Юрочайлд форум – България и младежка мрежа Мегафон….
Като цяло водеща тема през 2019-та година е сериозното отстъпление на държавата от грижата за децата и семействата. ("Бележник 2020" отчита предходния период- 2019-та година). Знаете, че през 2019 година правителството се отказа да приеме Национална стратегия за детето 2019-2030 година. Беше отложен Законът за социални услуги. Това са основните стратегически документи, които следва да зададат посоката и да развият политиката на държавата в дългосрочен план.
Иначе във всяка една от осемте големи области, в които ние представяме бележника, има тежки пропуски и неизпълнение на ангажиментите, които държавата е поемала през годините. Темите са благосъстояние на децата, закрила от всички форми на насилие, ранно детско развитие, детско здраве, образование, семейна среда, развитие и алтернативни грижи, правосъдие за деца и детско участие. Това са големите теми, а и всяка една от тях има подттеми, по които сме работили. Например в темата за благосъстояние изследваме това тежко явление, но то е за съжаление повече от десет години в нашата страна- над 400 000 хиляди деца са в риск от бедност и социално изключване. Също така изключително важна за нас е и темата за детското участие. То е твърде формално, просто декларативно. Децата не участват истински във вземането на решения, които касаят конкретно тях и да това е изключително тревожно. Също така в областта на ранното развитие нямаме приета все още национална стратегия за ранното развитие, която следва да зададе също посоката как да обгрижваме и как да създадем най-добрите условия малките деца да се развиват."
Постоянни информационни кампании за гарантиране на правата на детето, подкрепа на семейството и изработване на ясен план за приемане на Стратегия за детето с участието на всички заинтересовани страни, са сред препоръките на Национална мрежа за децата към държавата за да подобри успеха си.
Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии". Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..
Родители от Грамада обявиха за "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев", целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас: "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..
Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така, ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите. Борислава Циброва от Козлодуй е млада майка на три..
Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли. Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин" и жп гарата. В парк "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..
С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили. Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..
Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра. Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..
Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..