Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще бъде ли въведена минимална работна заплата по отрасли

Снимка: Радио Видин

Минималната работна заплата вече ще бъде определяна по отрасли, чрез браншови преговори, които ще започнат още тази година. Това стана ясно преди дни, когато бяха разяснени приоритетите в Националното тристранно споразумение. В момента минималната заплата се изчислява административно от държавата и е в размер на 610 лв. "Една от най-важните точки е споразумението, че минималната работна заплата ще може да се договаря по професии. Минималната заплата ще продължи да съществува, просто няма да бъде единна за всички сектори, така ще можем да махнем минималните осигурителни прагове."- уточни социалният министър Деница Сачева. Според нея по този начин в някои сектори минималните работни заплати могат да са много по-високи от сегашните. Синдикати и бизнес ще договарят тепърва и ръст на заплатите в частния сектор. Идеята е изчисленията да показват "кое се смята за нормално", обясни Пламен Димитров от КНСБ. Има съгласие на правителството заплатите в бюджетния сектор да нарастват всяка година след допълнителна атестация, подчерта той. Какво ще се случи с реалните доходи на работещите, обаче и има ли повод за оптимизъм от това решение? 

Иван Нейков, директор на балканския институт по труда и социалната политика обясни, че вече трета година, откакто е ратифицирана Конвенция 131 на Международната организация на труда, която показва как точно да бъде определяна минималната работна заплата, тя не се прилага у нас. И поясни, че няма създаден механизъм за национална минимална заплата, а се говори за създаването на такива в редица сектори: 

"Минималната работна заплата вече много години е ябълка на раздора между работодатели, синдикати и държава. От една страна има гласове да бъде изцяло премахната минималната работна заплата, защото тя е отживелица, от друга страна много експерти заявяват, че ако падне минималната работна заплата ще се загубят тия ориентири, които икономиката получава през нея ... В момента по- скоро има свръхочакване, че минималната работна заплата по сектори ще доведе до увеличаване на доходите. Боя се, че поне експертите на балканския институт по труда и социалната политика не сме такива оптимисти и смятаме, че от самосебе си няма да се стигне до повишаване на доходите, само заради това, че ще имаме неясен брой минимални работни заплати."- коментира Иван Нейков, директор на балканския институт по труда и социалната политика.

Преговорите по минималната работна заплата по сектори започват от този месец, съобщи Ваня Григорова, икономически съветник на КТ "Подкрепа":

"Все още не е уточнен начина, по който ще се водят преговорите, но най- вероятно той ще бъде същият, който се прилагаше при преговорите за минималните осигурителни доходи, които се водеха всяка година, преди работодателите да бойкотират тези преговори ... Очакваме през юли или поне в края на юли да започнат и тези преговори." 

Националният съвет за тристранно сътрудничество проведе заседание в понеделник, на което бе обсъден и въпросът със заплащането на нощния труд у нас. Могат ли да си отдъхнат българите, работещи през нощта- отговор от Ваня Григорова, икономически съветник на КТ "Подкрепа":

"Да отдъхнат- не. Нощният труд не е нормален начин за полагане на труд, на работа, тъй като той изтощава, той води до разделяне на семейства и носи редица здравословни проблеми на трудещите се. Единственото нещо, което можем да целим ние с увеличаването на ставката за нощния труд е той да бъде нерентабилен за работодателя."- подчерта Ваня Григорова.

Елеонора Негулова, председател на Националното сдружение на малкия и среден бизнес в България подчерта, че администрирането на работните заплати не е най- доброто решение на въпроса с минималната работна заплата към момента.

"По- правилният вариант е да се отразява реалната ситуация на производителността на труда в отделните сектори и браншове, така че да може да има връзка между производителност и заплата и да има поне някаква икономическа логика в нейното определяне ... В тази тристранна, трипартийна консултация и дискусия малкият бизнес е представен посредствено, тъй като нормативната уредба за Национално представителство на малкия бизнес е много тежка и в момента, ако погледнете работодателските организации, те са основно представители на големия бизнес."- обясни Елеонора Негулова.

Попитахме и видинчани как дали е приемливо да бъде ли въведена минимална работна заплата по отрасли и как това ще се отрази на доходите ни?

"Нямам представа, по принцип е добро като идея, но дали е осъществимо не съм запозната ... Зависи от квалификацията- хора, които са учили повече е желателно да получават и повече пари ... Ние пенсионерите нищо не можем да кажем- каквото си направят младите, така ще бъде."- коментираха видинчани.


Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56