Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Върховете и звездопадите на "поета на усмивката"

Снимка: Wikipedia

През настоящата година се навършват 112 години от рождението на Лъчезар Станчев - писател, поет, автор на литература за деца и преводач. "Такъв човек беше той - благ, великодушен...", спомня си за него Валери Петров и го нарича "поета на усмивката".

Творчеството му за деца е богато и жанрово многообразно, предимно в областта на късите поетически форми - стихотворение, залъгалки, гатанки, въртележки, верижки, изпитвалки. По-известните му книги за деца са "Зайо Байо воденичар" (1933), "Щъркел шарен дългокрак" (1938), "Весели случки" (1943), "Кой ще ни познае" (1945), "Аз съм вече ученик" (1955), "Боички-сестрички" (1967), "Въртележка смешка" (1978), "Облаци с картинки" (1983).

Лъчезар Станчев успява да подпомогне издаването на стиховете на Ботев на френски от Пол Елюар, един от основоположниците на сюрреализма в поезията. И до днес това е най-големият успех на българската поезия, казва синът Владимир и си спомня за творческия път на своя баща и за постиженията му в областта на литературата.

"През 80-те години Лъчезар Станчев написа стихотворението "Усмивката", харесано за песен от Митко Щерев. Големият хит на "Трамвай №5" е сред любимите песни на българите. На 22-годишна възраст стихосбирка от него е наградена от Съюза на българските писатели за дебют. Онова, което отличава поезията на Лъчезар Станчев, е преди всичко липсата на изкуствени провиквания, нагласени пози, тържествени изстъпления, с каквито в последните години мнозина се опитаха да изнасилят нашия усет за художественост. Лъчезар Станчев е феноменално привлекателен. Кумува на сватбата на Елин Пелин. Приет на първо място в Съюза на българските писатели от почти 50 кандидати през 1937 година. В Париж, където се озовава след спечелен конкурс за специализация, се сближава с Елюар". 

Един от символите на града на здравето и минералните извори - Вършец, починалият през 1992 година Станчев остава ярка следа в българската литература. В своето стихотворение "Завещание" е и големият негов завет: "Не ме търсете в мрачините, в мълчанието на нощта, че моя път през тях открит е - ще бъда лъч в безкрайността".

От 2018 година насам се провежда конкурсът "Награда Лъчезар Станчев за поезия в сонет" в родния град на големия българин. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Кула оцениха хубавите вина

Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..

публикувано на 31.01.25 в 17:15

Теди Кръчър прави всичко "За ваше собствено добро"

Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..

публикувано на 31.01.25 в 17:10

Елеонора Евдокимова и магията на веган сладкишите

Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..

публикувано на 31.01.25 в 16:30

"Едно" на 31 януари 2025 година

В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Отбелязваме деня на бижутера

Днес е  Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство.  За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали.  Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Ученици призоваха да бъде "съживен" Мемориалът на жертвите на комунизма във Видин (СНИМКИ)

Ученици и техни преподаватели от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин призоваваха институциите и обществеността да "съживят" Мемориала на жертвите на комунизма в града. Те организираха пред занемареното здание в Крайдунавския парк изнесен урок по повод Деня на почит към жертвите на комунистическия режим , който се отбелязва на 1 февруари. Инициативата е..

публикувано на 30.01.25 в 16:52

Симфониета Видин с нови творчески проекти

Летни музикални празници ще се проведат за пета поредна година във Видин. Организацията за музикалното събитие вече започна, каза директорът на Симфониета Видин Мирослав Кръстев . През тази година оркестърът планира и други проекти, самостоятелно и в партньорство.  "И през тази година ще продължим да реализираме някои от най-успешните ни проекти..

публикувано на 30.01.25 в 15:01