Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще се отрази ли политическата обстановка върху работата на общините

Снимка: Радио Видин

Пандемията, причинена от коронавируса се отрази негативно на икономическия и политически живот на страната. Щетите, които бяха нанесени на общините с несъбраните до момента данъци ще се отразят на бюджетите и неизпълнението на капиталовата програмата тази година. След като бизнесът почти спря да се занимава с инвестиции, това лиши публичния сектор от реални приходи- такси за придобиване, спрените по-малки обекти в строителството, отменените наеми, с които общините подпомагаха по свой начин местния бизнес. Като допълнителен стрес за работата на общините в условия на пандемия се появиха и протести с исканията за оставка на кабинета на премиера Бойко Борисов и главния прокурор Иван Гешев. Как ще завършим 2020 година и ще останат ли отново общините от Северозапада на опашката в развитието си? Кметът на Община Монтана Златко Живков коментира случващите се събития от последните дни:

"Това не са нови искания, но това в този момент няма да помогне на общините. Ние се намираме в период на актуализация на бюджети и подготовка на бюджет 2021-ва. Честно казано в момента напрежението, по отношение на собствените приходи е изключително голямо- те не достигат, а същевременно ремонтните програми на общините стоят. Това е важният дневен ред, който интересува общините в момента ... Протести има във всички модерни европейски демокрации и ние не правим изключение в тази част. Естествено е, че кризите влияят по принцип негативно, но това нещо трябва да бъде предвидимо и да е в рамките на закона."- обясни Златко Живков, кмет на Община Монтана.

Община Враца работи по много проекти, свързани с разкриване на нови работни места за жителите на региона. Въпреки това, обаче кметът Калин Каменов е притеснен от случващите се политически катаклизми и исканията за оставки от протестиращите:

"Няма как, когато планираш, когато разходваш публични европейски инвестиционни средства, да се отрази положително една криза, свързана с евентуални нови избори. Всичко това ще се отрази негативно върху нашата работа. Аз смятам, че няма община, независимо от това кметът от коя политическа партия е, да е съгласен с това в период, в който имаме нужда от стабилност да се говори за предсрочни избори ... Основните ни проекти са свързани с откриването на нови работни места- двата големи завода, по които в момента се работи. Единият от тях вече започна да функционира, но за да бъде завършен проекта трябва да има и качествена инфраструктура."- подчерта Калин Каменов.

Според кмета на Община Белоградчик Борис Николов ситуацията във всички общини в страната е тежко. Има, обаче и такива, при които положението много тежко и една от тях е именно Община Белоградчик:

"Не толкова от митингите и от разрушаването на държавността, която от десетина години не е на това ниво, което ни се иска да е, а преди всичко от тая пандемия. Най- тежкият за нас проблем е, че за шест месеца три пъти и половина е спаднал туристическия поток- от 75 500 туристи за 2019 година, сега броят им е 20 000 ... Досега всичко е оставено на произвола на съдбата и общините трябва да се спасяват за всичко, да не говорим пък за здравеопазването и така нататък. Картината е безкрайно тежка, но някак свикваме с  това тежко условие и живеем с надеждата, мечтата, че нещо ще се промени."- коментира Борис Николов.

Според кмета на Община Видин д-р Цветан Ценков, общините работят при доста трудни условия още от началото на 2020 година, заради пандемията от коронавируса.

"Всички общини изостават със събираемостта на данъците, защото такава е ситуацията. Няма кмет в държавата, който да не иска това правителство да си докара мандата докрай, за да може да имат общините възможност да си работят спокойно пък след пет месеца или шест там, когато е срока, да се явим на избори и хората да си кажат мнението ... В крайна сметка, ако това беше по средата на мандата или ако оставаха още две- три години, естествено е да се реши тоя въпрос и това обществено напрежение да спадне. Но три, четири, пет месеца преди редовните избори според мен е доста инсценирано ... Най- важното нещо това е старта всеки момент на магистралата до София, което е част от европейския път и което две, три поколения видинчани искат да се случи, за да могат по най- бързия начин да стигат до София."- каза кметът на Община Видин Цветан Ценков.

Видинчани също коментираха темата- те изказаха разнопосочни мнения, относно политическата обстановка в страната:

"Зависи кой от коя партия е избран. То и хората са така- едни са "за", едни "против", но според мен няма да има някаква промяна. Промяната са единствено младите хора, които досега не са били наши управници ... Сигурно ще има някакво отражение върху работата, но народът е толкова обезверен, че просто незнам."- коментираха видинчани. 

Повече по темата можете за чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56