Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археологически проучвания започват във Видинско

2
Снимка: Радио ВИДИН
Започва новият археологически сезон в античния град Рациария край село Арчар. Екипът, ръководен от доц. д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН, ще продължи своята работа в централния сектор на обекта. Отделно от това ще започне временна реставрация на разкритите части.  

"При толкова разкрити археологически структури започва и временната реставрация. За около 10 дни ще бъде поканен теренен реставратор Калин Тодоров от Регионален исторически музей София, който ще започне да изгражда съоръжения по запазването на конструкцията на резиденцията и на банята, които са проучени в една голяма степен и трябва да бъдат съхранени за бъдещи проекти за консервация и реставрация", обясни доц. Димитров. 

Археологическият екип ще продължи своите проучвания и в предполагаемия храм на богинята Диана.

"Една от основните цели е тази сграда в бившия пионерски лагер, която предполагаме, че е сградата на храма на Диана от 2 век, да бъде проучена в целия си план, така че да установим нейната конструкция и дали наистина това е храмова сграда или някаква друга съпътстваща постройка", добави археологът. 


Снимка: Радио ВидинКъм средата на септември ще бъдат възобновени археологическите проучвания в антична Бонония, разположена на територията на град Видин. В момента е важно районът на обекта да бъде почистен, каза доц. Здравко Димитров: "Бяхме всички отговорни фактори на оперативка при кмета на Видин д-р Ценков и той постави задачата на "Чистота"- та на града да почисти региона, който знаете дълго време беше едно нерегламентирано сметище. Освен това от старите постройки в старата еврейска махала имаше много разрушения десетки години непочиствани. А самата площ, която е общинска собственост и е подготвена за разкопки - Кула №8, западната порта, която открихме миналата година, е на площ от 5 дка, точно зад Гимназията по туризъм. Това е един великолепен район, който през тази година с новото финансиране и може би за още година-две ще бъде напълно проучен, след което и общината, и ние имаме сериозните намерения да експонираме, да социализираме обекта и да бъде един от археологическите паркове във Видин." 

Целта на археолозите тази година ще бъде да разкрият цялата западна порта на антична Бонония. 

Идната седмица се очаква да започне и новият археологически сезон в некропола от късната бронзова епоха край село Балей. Ръководители на проучването са д-р Георги Иванов и доц. Таня Христова от Националния археологически институт с музей при БАН. Разкопките са финансирани от Министерството на културата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15