Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Усетиха ли облекчение ресторантьорите от намалената ставка на ДДС

Снимка: Радио Видин

Според Националната статистика, през юли- първия месец, в който ДДС за храната в заведенията падна от 20 на 9%, цените не само не намаляха, а напротив- увеличили са се. Това не е субективно твърдение на клиенти, а информация, огласена от Националния статистически институт. Данните за инфлацията сочат, че през юли ресторанти, бистра, механи и хотели са вдигнали цените. Повишението е с 2% спрямо юни и с почти 5% спрямо декември 2019-а година.

Юли е месецът, в който влезе в сила намалената ставка на ДДС за храната в заведенията, за книгите и за бебешките стоки. В условията на коронакризата собствениците на заведения обмисляха как да ухажват клиентите си, за да привлекат повече посетители и да си избият загубата на приходи за времето, в което са били затворени.

Решени ли са отново ресторантьорите да действат на принципа "ден година храни"? В началото на юни от бранша увериха, че поскъпване на цените няма да има. Председателят на асоциацията на заведенията Ричард Алибегов коментира, че би било самоубийствено да се прогонват със скъпи цени клиентите.

Какво казват днес ресторантьорите? Радослав Младенов е собственик на ресторант край Белоградчик. До момента няма съкращения на работен персонал, но голяма част от предварителните резервации са отпаднали и това затруднява чувствително работата през туристическия сезон. Според него намалението на ставката за ДДС е трябвало да се случи и за други сектори в сферата на бизнеса:

"Според мен по- добрият вариант щеше да бъде целият бизнес в България да беше клекнал на 9 процента за 9 или 12 месеца, но абсолютно всичко трябваше да е на 9 процента и така нямаше да има разногласия ... Всички колеги се молим да свършва по- бързо тази година и да започва 2021-ва. Ние сме минус 40 групи назад, анулирани. Всичко, което беше през туроператори е анулирано."- подчерта Радослав Младенов.

Видинчани също коментираха намалената ставка на ДДС за храна в заведенията и реалната полза за клиентите от тази промяна.

"Лично аз не съм усетила и не съм се и замисляла. Няма разлика в цените за мен ... Аз не виждам разлика лично- все същото си е ... Не виждам да са се повишили цените."- споделиха видинчани.

Темата коментира Елеонора Негулова, председател на Националното сдружение на малкия и среден бизнес в България:

"Идеята беше да се подкрепят операторите в ресторантьорския и хотелиерския бранш, но реално няма никакъв ефект за крайния клиент и за фиска ... Може би се намали малко разходът на оборотни средства за колегите, които работят в сектора, но толкова бързо ефектът не може да се проследи. Все пак трябва да се наберат някакви статистически данни след края на сезона или може би в края на годината, за да се види дали наистина има смисъл, защото те го въведоха като временна мярка, но ако се види че има някакъв резултат и смисъл би могло да се разсъждава за диференцирани ставки. На този етап нямаме някакви силно мотивиращи данни, които да ни карат да мислим, че това е една мярка която си струва да бъде продължена."

Потърсихме за коментар и Ричард Алибегов, съпредседател на Българската асоциация на заведенията.

"ДДС е единственият данък, който тежи страшно много на бизнеса, на нашия бизнес. Спадът на работа щеше да си го има така или иначе, само че в единия вариант щеше да е 20% със спад на работа, а в другия- 9%. При 20% сигурно половината колеги в страната щяха вече да са затворили. При тези 9%- това даде много въздух на нашия бранш. Спадовете може сега да не го усещат като пари, но съществуват хората, благодарение на това ДДС, тъй като разликата за внасяне в държавата е много голяма, а тя остава у бизнеса."
Ричард Алибегов допълни, че за съжаление вече има заведения, които затварят врати, заради кризата.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00

Алекси Кесяков: Скоростта е наркоманията на пътя

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за обществото?..

публикувано на 05.12.24 в 10:00

След пет години една трета от работещите в болницата във Видин ще са пенсионери

Средната възраст на лекарите в страната е над 50 години, а в 13 области в страната, сред които и Видин, по данни на Българския лекарски съюз, над половината от лекарите са на повече от 61 години. Прогнозата е за тежка криза в здравеопазването след 10 години. Във Видин основната част от лекарите, добили специалност са в..

публикувано на 04.12.24 в 16:31