Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Усетиха ли облекчение ресторантьорите от намалената ставка на ДДС

Снимка: Радио Видин

Според Националната статистика, през юли- първия месец, в който ДДС за храната в заведенията падна от 20 на 9%, цените не само не намаляха, а напротив- увеличили са се. Това не е субективно твърдение на клиенти, а информация, огласена от Националния статистически институт. Данните за инфлацията сочат, че през юли ресторанти, бистра, механи и хотели са вдигнали цените. Повишението е с 2% спрямо юни и с почти 5% спрямо декември 2019-а година.

Юли е месецът, в който влезе в сила намалената ставка на ДДС за храната в заведенията, за книгите и за бебешките стоки. В условията на коронакризата собствениците на заведения обмисляха как да ухажват клиентите си, за да привлекат повече посетители и да си избият загубата на приходи за времето, в което са били затворени.

Решени ли са отново ресторантьорите да действат на принципа "ден година храни"? В началото на юни от бранша увериха, че поскъпване на цените няма да има. Председателят на асоциацията на заведенията Ричард Алибегов коментира, че би било самоубийствено да се прогонват със скъпи цени клиентите.

Какво казват днес ресторантьорите? Радослав Младенов е собственик на ресторант край Белоградчик. До момента няма съкращения на работен персонал, но голяма част от предварителните резервации са отпаднали и това затруднява чувствително работата през туристическия сезон. Според него намалението на ставката за ДДС е трябвало да се случи и за други сектори в сферата на бизнеса:

"Според мен по- добрият вариант щеше да бъде целият бизнес в България да беше клекнал на 9 процента за 9 или 12 месеца, но абсолютно всичко трябваше да е на 9 процента и така нямаше да има разногласия ... Всички колеги се молим да свършва по- бързо тази година и да започва 2021-ва. Ние сме минус 40 групи назад, анулирани. Всичко, което беше през туроператори е анулирано."- подчерта Радослав Младенов.

Видинчани също коментираха намалената ставка на ДДС за храна в заведенията и реалната полза за клиентите от тази промяна.

"Лично аз не съм усетила и не съм се и замисляла. Няма разлика в цените за мен ... Аз не виждам разлика лично- все същото си е ... Не виждам да са се повишили цените."- споделиха видинчани.

Темата коментира Елеонора Негулова, председател на Националното сдружение на малкия и среден бизнес в България:

"Идеята беше да се подкрепят операторите в ресторантьорския и хотелиерския бранш, но реално няма никакъв ефект за крайния клиент и за фиска ... Може би се намали малко разходът на оборотни средства за колегите, които работят в сектора, но толкова бързо ефектът не може да се проследи. Все пак трябва да се наберат някакви статистически данни след края на сезона или може би в края на годината, за да се види дали наистина има смисъл, защото те го въведоха като временна мярка, но ако се види че има някакъв резултат и смисъл би могло да се разсъждава за диференцирани ставки. На този етап нямаме някакви силно мотивиращи данни, които да ни карат да мислим, че това е една мярка която си струва да бъде продължена."

Потърсихме за коментар и Ричард Алибегов, съпредседател на Българската асоциация на заведенията.

"ДДС е единственият данък, който тежи страшно много на бизнеса, на нашия бизнес. Спадът на работа щеше да си го има така или иначе, само че в единия вариант щеше да е 20% със спад на работа, а в другия- 9%. При 20% сигурно половината колеги в страната щяха вече да са затворили. При тези 9%- това даде много въздух на нашия бранш. Спадовете може сега да не го усещат като пари, но съществуват хората, благодарение на това ДДС, тъй като разликата за внасяне в държавата е много голяма, а тя остава у бизнеса."
Ричард Алибегов допълни, че за съжаление вече има заведения, които затварят врати, заради кризата.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56