Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заплатите във Видин с 916 лева по-малки от тези в София

Снимка: НСИ



Единствено в Благоевград се получават по-ниски заплати, отколкото във Видинска област, сочи официалната статистика

Средната работна заплата за областта е с 906 лева по-ниска от тази за София-столица - 916 лева срещу 1822 лева. 

Средното месечно възнаграждение в страната е 1337 лева,  показва анализът на данните на Националния статистически институт за второто тримесечие годината. 

Във Видин възнагражденията се увеличават с близо 5 на сто за периода, каза Цветан Цветков, началникът на отдел "Статистически изследвания"- Видин.

"Средната брутна работна заплата запазва тенденцията на плавно увеличение, като за нашата област към края на месец юни тя ее 935 лева, а средно за тримесечието е 916. Увеличението се дължи предимно на частния сектор - там заплатата е 783 лева. В обществения сектор се задържа равнището от 1090 лева. Най-висока заплата имаме в производството и разпределение на ел. енергия, в образованието, държавното управление и хуманно здравеопазване. Заетите лица в област Видин са 15076 човека - намаление с 247 души. В обществения сектор работят 6509, в частния - 8567. Намалението идва от частния - заетият персонал е с над 200 човека по-малко. Намалението е в почти всички икономически дейности. Заради сезонния характер на дейности като хотелиерство и ресторантьорство, има увеличение с 90 души".

Със заплата от 1280 леваВраца измества София област от второто място по размер на средната заплата. 1022 лева получават в Монтана.

Въпреки че възнагражденията нарастват с 1.5 % в страната спрямо първите три месеца от годината, видинчани не са изненади от предпоследното място на града. Определят анализа като "обезспокояващ, но познат" и признават, че средствата не им достигат.

"Нашият край е пренебрегван от години. Не съм сигурна за точна сума, но стандартът се увеличава постоянно, затова над 1000 лева са нужни ежемесечно... Останахме малко хора и всички зависим от частниците. Аз получавам над 700 лева, но нормалният живот започва с поне 1000-1100... 800 лева осигуряват адекватен живот... Ако "горе" нещата са добре, ще бъдем и ние "долу" осигурени... Минимум хиляда... Над хиляда лева, за да се живее сравнително нормално... Искаме да работим, но не се плаща добре... Не стига, че сме най-бедни, но и цените са скъпи... Поне 800 лева ми се струва прилична заплата, но пак не е като в другите градове..."

18 от 28 области са със средно възнаграждение над 1000 лева, като Кърджали се нарежда непосредствено зад тях с 999 лева.

Въпреки че тенденцията е към увеличение, трябва да се отбележи, че на места възнагражденията в големи компании, базирани в относително малки общини, изкривяват общата статистика за областта.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Каква е перспективата за реализация на младите хора

Ден след като отбелязахме Световния ден на младежките умения , ще потърсим отговор на въпросите как младите виждат бъдещето си у нас.   Наскоро Агенцията за маркетингови проучвания JTN и Bulgaria Wants You обяви резултатите от съвместното си национално представително изследване "Живот и работа в България“ , реализирано през юни 2025г...

публикувано на 16.07.25 в 11:57

Време е за ремонти, къде да изхвърлим строителните отпадъци

Лятото обикновено е времето за ремонтите в дома, но как да се освободим от строителните отпадъци и ненужните стари мебели? За това има установен ред.  За строителните отпадъци е необходимо да се наеме контейнер или пък, ако са малко количество, за целта могат да се ползват контейнерите за едрогабаритни отпадъци, които са поставени в жилищните..

публикувано на 15.07.25 в 17:35

Д-р Тодор Тодоров, КОЦ Враца: Ранното диагностициране е решаващо за лечението рака на гърдата

Ракът на гърдата е най-честото онкологично заболяване при жените. Според статистиката, засяга всяка осма жена, което го прави социално значимо и е необходимо вниманието всички институции. Това обясни д-р Тодор Тодоров, ординатор в хирургичното отделение на Комплексен онкологичен център /КОЦ/ Враца. Той обърна внимание и на подмладяването на..

публикувано на 15.07.25 в 17:31
Валентина Васильонова

Валентина Васильонова, КНСБ: Работещите в агенциите към министерството на земеделието заслужават достойно заплащане

Споразумение за увеличение на заплатите от 1 юли подписаха синдикатите към земеделието с ресорния министър Георги Тахов. Документът спря насрочения за днес протест, каза в "Земята, която ни храни" Валентина Васильонова , председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ. По думите й това е първата и много важна стъпка за..

публикувано на 15.07.25 в 17:19
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: Хората се страхуват от ваксините, когато нямат информация за тях

154 млн. детски живота са спасени през последните 50 години с помощта на ваксини, което прави по 6 деца на минута. Напоследък обаче институциите алармират за спад на ваксинацията срещу някои сериозни заболявания, каза в "Направление здраве" вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова.  По думите ѝ принос за това имат пандемията от COVID-19 и..

публикувано на 15.07.25 в 16:28

Видински преподавател с награда за доклад в Национален форум

Научният доклад на тема изкуствен интелект на видинския преподавател по професионална подготовка в ПГ по туризъм „Михалаки Георгиев“ - Видин Цецка Александрова се класира сред първите 6 от общо 31 участници на Х Национален форум на младите педагогически специалисти 2024-2025 година, провел се в Арбанаси.  На форума участниците..

публикувано на 15.07.25 в 16:00

Община Видин с разяснителна кампания за регистрацията на кучетата

Стартира разяснителна кампания за регистрация и кастрация на домашните кучета в Община Видин.  Кампаниятаподпомага  дейностите за овладяване на популацията на бездомни кучета.Срокът има гратисен период -  до 1 септември, след което ще се налагат санкции на стопаните на кучета. Основните стъпки, за да регистрирате кучето си, разясни..

публикувано на 15.07.25 в 14:20