Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Умеем ли да пестим енергия?

3
Снимка: Радио Видин

На 11 ноември отбелязваме Международния ден за пестене на енергия. Решението за учредяване на подобен ден е взето през април 2008 година, на проведено в Казахстан международно съвещание на координатори от "SPARE"- международен училищен проект, създаден през 1996 година в Норвегия. За участие в проекта са се включили около 20 държави. Всъщност проблемът с енергийната ефективност е много по- дълбок, отколкото изглежда. Икономията на енергия позволява да се намали замърсяването на околната среда. Освен това, енергийната ефективност е изгодна икономически. В много градове по света на този ден се провеждат различни акции. Най-простите и елементарни мерки за спестяване на енергия са достъпни за всеки и могат да бъдат използвани повсеместно в бита на хората. Умеем ли да пестим енергия? Потърсихме експерт от електроразпределителното дружество, обслужващо територията на Северозападна България. Разговаряхме с Първолета Митева, служител в отдел "Връзки с обществеността" в компанията:

"С понижаването на температурите, потреблението на електроенергия традиционно се повишава и трябва да имаме предвид този факт. Статистиката показва, че през зимата консумацията на електроенергия отбелязва ръст от 30-40%. Това се отразява и върху размера на месечните фактури. Около 70% от сметката за електроенергия на четиричленно семейство за периода декември- февруари е за отопление и затопляне на вода, а останалите 30% се разпределят между готвене, миене на съдове и  осветление ... Съветите в тази насока, освен за санирането на жилищата и избор на електроуреди от висок енергиен клас са свързани и с промяна на навиците и начина ни на мислене. Някои от действията не изискват нито специални усилия, нито закупуване на нови уреди, но със сигурност водят до по- голям контрол н разходите за електроенергия в домакинствата, без да нарушават комфорта в дома."- обясни Първолета Митева и допълни:

"Икономии при отоплението с електроуреди през зимата могат да се постигнат с намаляване на температурата в помещенията с 1 градус, което ще понижи потреблението на ток с до 10%. Разходите за подгряване на вода ще се намалят също с до 10%, ако температурата на нагревателя се понижи от 60 градуса по Целзий на 55 градуса."

Съвременните електроуреди вече са снабдени с много възможности за икономия на електроенергия и непрекъснато производителите работят в тази насока. Какво трябва да знаем, когато избираме даден електроуред от магазин и колко е важна неговата енергийна ефективност- разговаряхме с Бисер Борисов, служител в голям магазин за продажба на техника и електроуреди във Видин.

"Един от основните уреди, които всеки ползва у дома си е телевизора, особено при по напреднала възраст, хората основно разчитат на това за забавления и информация. При телевизорите има така наречения "Еко режим", при някои е настройка, при други е режим на картината- това малко намалява контраста и осветлението с цел да икономисва енергия, като по този начин е и доста по- ефективно за околната среда ... При пералните може да се ползва някаква кратка програма, като това всеки потребител преценява, според неговите нужди ... Съвременните инверторни климатици имат и допълнителни еко режими, които намаляват оборотите на компресора и това води допълнително до по- нисък разход на електроенергия."- обясни Бисер Борисов.

Защо, според видинчани е важно да пестим енергия и само до икономия на средства ли опира това- мненията им събрахме в анкета по темата:

"Всеки човек трябва да се старае да пести, защото е от значение. Мисля, че не всички го правят ... Енергията трябва да се пести. Това са ресурси, които са от жизнено важно значение. Аз също готвя и печката ми е- два на газ, два на ток. Като цяло трябва да пазим и природата, но сега последните години, като че ли заедно с опазването на природата идва и жизнения стандарт, финансите, то е съчетано- хората изнемогват."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55