Малкото село Стакевци край Белоградчик се превърна в чудно място за туристите. Полуразрушените до скоро сгради в бившия стопански двор са комплекс, в който вече посрещат посетители. Идеята за преобразяването е на Боян Минков. Преди 12 години пристига от града и избира в Стакевци да е домът му. Привлечен е от природата и спокойствието. Готов е да опровергае всеки, който казва, че на село няма работа:
"Винаги съм искал да живея на село, семейството ми също. Така сме възпитани. Харесваме този начин на живот и смятаме, че тук можем да се реализираме много по-добре, отколкото в града...Ние възстановихме това място, на което се намираме, едно бивше ТКЗС и в него са отглеждани животни. До преди две години половината от тези сгради бяха рухнали, а другата-полуразрушени. Ние се амбицирахме и решихме да направим това, което в момента виждате."
Домакините Боян и Стела организират в Стакевци лагери за децата. Със съжаление откриват, че много от тези, които са от големите градове, не само не познават селото, но и животните в дворовете.
"Учим децата на, показваме им как трябва да живеем на село. Имаме собствена ферма, опитно поле с овошки, зеленчуци. Имаме градина, в която децата се трудят. Работят, грижат се за животните и в рамките на една седмица научават неща, които не са познавали. За съжаление децата от градовете вече не познават за съжаление животните"- разказва Боян.
В Стакевци имат и по-смели идеи. Ще организират занимания подобно на военното обучение, провеждано до преди три десетилетия в училищата:
"Ще бъде военно обучение, както ни обучаваха нас, но тук в планината, много близко до истинската казарма, със специален сървайвърски елемент. Ще има малко, сървайвър, малко оцеляване, много дисциплина."
Преустройствата в Стакевци продължават. Старият дърводелски цех до реката вече е ресторант, в който посрещат гостите. Друга сграда, ползвана за склад, след време ще събира по 150 души за празнични събития и тимбилдинги.
Горската сертификация е механизъм, който служи за насърчаване на устойчивото стопанисване на горите. Основната идея, която е засегната при сертификацията е да се произвеждат и рекламират горските продукти, които произвеждат съответните горски стопани от своите гори с цел предпочитане на техните продукти от останалите контрагенти на пазара, които..
Доброволческа организация в подкрепа на обществото при различни бедствия и аварийни ситуации създадоха във Видин. Инициативата е на Ромео Любомиров. Той вече е организирал доброволчески акции и има знанията и уменията за действия в подобни ситуации. Чрез сътрудничество с гражданите, местната власт и службите, ние целим да изградим устойчива и..
Тол системата е готова технически да засича средна скорост. Това стана ясно на проведена работна среща в Националното тол управление, където бе представена готовността на тази функционалност на системата. От Министерството на регионалното развитие и благоустройството поясняват, че за отчитане на средна скорост се използва снимков материал от..
Делото и животът на народните будители вдъхновяват учениците от клуб "Красноречиви сричкотворци"от СУ "Козма Тричков" - Враца с ръководител Горица Маджарска и те посветиха първите си поетични опити на Деня на народните будители, разказва преподавателят: "Клубът ни е за първа година в училището... Забелязах, че дечицата са много..
Предстои да започне доброволческа акция за почистване на туристически маршрут Връшка чука- Ком. Кампанията ще се извършва през почивните дни през ноември. Всеки, който иска, може да участва, като се запише през Фейсбук страницата на проекта "Връшка чука-Ком: Развитие на туристическия маршрут", каза за Радио Видин организаторът Ивайло Марков :..
Днес се навършват 507 г. от старта на Реформацията. Редица композитори създават произведения, посветени на това бележито събитие в световната история или написват сакрални творби, съпътстващи богослужебната практика. В основата на повечето от тях е химнът, а някои и до днес се изпълняват около големите християнски празници и по други поводи...
Завършва поредният археологически сезон в некропола край видинското село Балей . Проучени досега са 186 гробни структури, което превръща некропола в най-големия отпреди Христа на Северните Балкани, коментира научният ръководител на разкопките доц. Стефан Александров от Националния археологически институт с музей при БАН. Той съобщи също, че..