"Поради пандемията и невъзможността да направим общо събрание, на което да направя отчет за дейността си през тази година, реших да го публикувам на фейсбук страницата ни в Интернет, за да могат всички да видят какво е направено за това време", обяснява Роман Иванов.
Преди година, когато посетихме селото, основната му амбиция беше да направи Ослен Криводол архитектурен резерват. Днес е удовлетворен от свършеното и не крие решението си да продължи със същия устрем.
Роман Иванов идва в родното място на съпругата си преди 4 години. По професия е геолог и оставя столицата и печеливш бизнес, за да дойде в малкото планинско селце, където намира спокойствие и вътрешна хармония.
Разказва, че животът днес в селото е много по-спокоен и подреден, отколкото преди година и не отрича приноса си за това:
"Откакто бях назначен на тази длъжност като кметски наместник, виждам колко много потенциал за работа и развитие има това малко предбалканско селце. Този потенциал си дремеше от никого неизползван и някак мързеливо се движеха дните преди това.
Още с встъпването си в длъжност много исках селцето ни да стане известно. Хората да са чували името му и да знаят къде е. Тогава не знаех как ще се случи това, но такава беше мечтата ми. И ето, че година по-късно тази мечта се сбъдна, благодарение на мегалитното скално светилище в местността "Пещта", която се намира на около два километра от селото.
Много неща се случиха през тази една година. Най-напред изчистихме всички незаконни сметища в селото. Това го постигнахме със задружните усилия на всички в селото. Улиците ни също са изчистени...
В селото живеят към 120 човека. От тях 60 % са възрастни хора, а останалите - от ромски произход. Те са активното население тук. От социалната дейности важно да се спомене, че е осигурен топъл обяд на 18 възрастни от селото. В изпълнение на Проект "Патронажна грижа за възрастни хора" 16 жители на селото получават почасови здравно-социални услуги. 38 местни жители в неравностойно социално положение получиха хранителни пакети от БЧК. Осигурена е работа по трудов договор на 5 човека от селото /от малцинствените групи/ - двама към ОП "Чистота" Мездра и три жени като социални асистенти...
Много от дейностите ни бяха насочени и към подобряване а инфраструктурата в селото. Одобрен е проект по програма "Малки местни инициативи" за цялостен ремонт и саниране сградата на кметството, която не е ремонтирана от 30 години. Изцяло бе ремонтиран навеса в гробищния парк, почистен бе от боклуци, храсти и дървета, неколкократно косихме тревата. Ремонтирана е автобусната спирка в центъра на селото. Монтирани са декоративни табели с имената на улиците, поставени с кошчета за боклук и боядисахме всички електрически стълбове в цветовете на българското знаме. Поставени са и 3 информационни табла на възлови места в селото..."
Още от отчета за първата година от мандата на кметския наместник на Ослен Криводол- Роман Иванов, подробности за новата фейсбук страница на селото и спомени за това, как са отбелязвани празниците в селото преди години, споделени от Диана Цветанова, можете да чуете в звуковия файл.
Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..
Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева. От думите на премиера, става ясно, че България ще..
Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..
Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..
Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..
Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..
105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост. Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..