Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книга събира безкрайността на Вселената и вътрешния ни свят

Буквално преди дни излезе от печат десетата книга на писателя Мартен Калеев "Всичко и нищо". Изданието е сборник от 26 разказа, които през годините са публикувани в различни национални и чуждестранни престижни издания. Книгата е опит да насочи вниманието на читателя към важните неща, които са отвъд видимостите, отвъд имането, отвъд пазарската количка, каза за Радио Видин авторът:

"Условно може да се каже, че е книга за душата, защото всяка една, особено хубавата книга, е книга за душата. Извън душата няма с какво човек да осмисли, няма сетивността, няма към какво да съотнесе онова, което му се е случило, с онова, което му носи утеха, така че да - книга за душата, но не само за душата, която като се погледне в огледалото и си казва: Гледай колко съм готин! На мен ми се ще да има осветеност в онази част на душата, в която човек, оставайки сам си казва: А може би еди кога си постъпих така или иначе, примерно лошо или благородно. Защо? Всъщност най-големият въпрос на нашия живот, на нашата цивилизация - защо."

Идеята разказите да бъдат събрани дошла след направена биобиблиографска справка за публикациите на Мартен Калеев, по повод 60- годишнината на писателя, според която той е автор на повече от 1500 творби, голяма част от които са публикувани във вестници и списания. Роля за вземането на решението част от разказите да бъдат събрани в том  изиграло и  наводнение, унищожило част от личния архив в родната къща на писателя във Вършец.  Разказите са писани в различни години, а най-старият е на около 30 години. Томчето не предлага готови въпроси, но провокира мислене и сетивност за близост или отдалеченост към важните неща, обяснява Мартен Калеев:

"Трябва да има пробуждане на нежността. Ако някой преоткрие себе си в житейското събитие, което е пресъздадено, да кажем, в моите разкази, защото има хора - живи хора, реални хора, които са станали прототипи на моите разкази. Разбира се, обогатени по някакъв начин от моето въображение, за да станат обобщени, но тях ги боли, те са изпитвали разочарованието, те са разбрали какво е загубата, защото с течение на времето, особено ако четеш книги, ако размишляваш, ако разговаряш с мъдри хора, ще разбереш, че думите имат своя нюанс, своята тежест, която с времето нараства. Колкото повече знаеш, можеш, колкото повече си преживял, толкова по-важна ще бъде за теб думата и толкова повече асоциации ще включва или ще притегля към себе си."

Книгата е издадена от издателство "Захари Стоянов". За корицата са използвани картината "Пътуване" на проф. Теофан Сокерев и фрагмент от "Курбан", защото според Мартен Калеев те най добре визуализират заглавието. Подборът на включените разкази основно е повлиян от дълбочината на житейско послание, което носят творбите:
 
"Вътре има модерни разкази, които са почти ексцентрични и безкрайно провокативни. Те са по някакъв начин в друг стандарт на реалността, поне така са казвали специалистите, които са ги публикували. Това са били различни уважавани редактори в различни издания, т.е. вътре има и любов, и омраза, има раздяла и срещи, има мъка, която е и споделена или несподелена, има и различни гледни точки за количеството човечност, което човек носи в себе си. Аз се надявам, че читателите, които се осмелят, дръзнат да прочетат моята книга ще запазят своята бистрота и човечност на погледа."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05