Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ресторантьори на протест- ще отворят ли врати заведенията?

2
Снимка: Радио Видин

През вчерашния ден здравният министър проф. Костадин Ангелов подписа няколко заповеди за разхлабване на мерките. В първата се посочва, че учениците ще се върнат в клас на три групи - първи от 4 февруари в час влизат децата от 7, 8 и 12 клас. Две седмици по-късно, от 18 февруари, в училищата се връщат 5, 10 и 11 клас. Третата група- от 4 март, е от учениците от 6, 9 и отново- 12 клас. От 1 февруари се разрешават посещенията в кината, както и участието в занятия на творческото, танцовото и музикалното изкуство, при използване на 30% от капацитета на помещения и спазване на физическа дистанция. От началото на следващия месец фитнесите могат да възобновят работата си при използване на до 50% от капацитета на помещенията. До 28 февруари са преустановени посещенията в заведенията за хранене и развлечение, като се допускат доставки или вземане на храна за дома и офиса. Изключение от забраната се допуска за ресторантите в местата за настаняване при досегашните изисквания. Ресторантьорите и хотелиерите са един много важен бранш, но в този момент нашите приоритети са здравеопазването, образованието, културата и спорта, заяви проф. Ангелов. Представителите на бранша реагираха остро. За днес бе обявен Национален протест на ресторантьорите срещу наложените мерки. Колко ще удържат да останат затворени заведенията и какви са очакванията на заетите в бранша? 

Прeмиeрът Бoйкo Бoриcoв изиcкa oт здрaвния миниcтър дa прoвeдe cрeщa c прeдcтaвитeли нa рecтoрaнтитe, зaвeдeниятa и нoщнитe клубoвe и дa oбcъдят възмoжнитe рeшeния зa брaншa. Представители на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация се срещнаха с министъра и обсъдиха вариант за отваряне на заведенията от 1 март. От Cдружeниeтo нa зaвeдeниятa, обаче ден по- рано, пoиcкaхa миниcтърът нa здрaвeoпaзвaнeтo дa пoдaдe ocтaвкa и дa ce извини зaрaди нaнeceнитe щeти. Cпoрeд тях тoй вoди личнa вoйнa cъc зaвeдeниятa, a нe c СОVID-19. Исканията на ресторантьорите са изцяло икономически, каза председателят на УС на Българска асоциация на заведенията Ричард Алибегов. Той допълни, че след протеста днес ще бъде обявено дали заведенията ще отворят на 1 февруари по италианския модел, въпреки забраната:

"Очакваме хора от цялата страна. Настояваме да няма дискриминация в нашия бранш и здравните власти да ни обясняват колко е безопасно да се храните в ресторанта на хотела и колко е опасно да се храните в ресторанта срещу хотела, защото в момента точно това се случва ... Имаме протестно шествие за 11.00 часа, концерт най- вероятно, но мирно- имаме икономически искания, а не политически."- подчерта Ричард Алибегов.

Ще се включи ли Северозапада в протестните действия на ресторантьорите и собствениците на заведения? Във Видин представители на бранша се събират в 12.00 часа на централния площад "Бдинци" на протест срещу свободата им да работят. Това каза Светослав Цветанов, собственик на заведение в крайдунавския град:

"Организирам протеста във Видин, поради причината, че голяма част от персонала няма средства да пътува за Националния протест в столицата ... Справяме се много трудно със средства, които са били заделени във времето, поради липсата на адекватни помощи, като цяло липсата на всякакви помощи от страна на държавата. Помощта до фирмите, тези обещани 20% все още не е достигнала. Беше обещано в рамките на 7 дневен срок ще бъдат разглеждани фирмите, след като се кандидатства, но повече от 20 дни все още няма никаква информация."- каза Светослав Цветанов.

Наталия Бърборска е собственик на заведение, къща за гости и хотелски комплекс в градът на здравето- Вършец и село Спанчевци. Тя поясни, че за големите вериги магазини има привилегии и също днес ще се включи в Националния протест в столицата:

"Задължителни са протестите, но аз съм на мнение, че кучетата лаят и керванът си върви. Нищо не можем да направим в тая държава, в която нямаме право на глас за абсолютно нищо и се решават от некомпетентни органи нещата. Не може да има дискриминация за различните бизнес отрасли. В хотелите можеш да сядаш в ресторантите и изведнъж в малките заведения- не може. Ако ние сме разпространителите на коронавирус- да ни затворят, но ситуацията е една и съща, за едни може, а за нас не може."- коментира Наталия Бърборска.

Ресторантите и заведенията трябва да отворят на 4 февруари, каза в началото на седмицата зам. председателят на НС и лидер на НФСБ Валери Симеонов. Потърсихме за коментар Росен Живков, народен представител от групата на ''Обединени патриоти'':

"Това зависи от човешкото желание и от дисциплината, която искат да спазват, защото става въпрос изключително за здраве. Хората биха могли, когато са дисциплинирани и се спазват мерките защо да не се отворят при положение, че МОЛ-вете са отворени, големите вериги работят, а там има много по- голямо струпване на хора."- подчерта Росен Живков.

Какво е положението в съседните държави? Много видинчани през почивните дни потърсиха разнообразие и забавления в съседна Сърбия, където от скоро бе премахната забраната за задължителни ПСР- тестове и заведенията в момента работят, но до 20.00 часа вечер. Румяна Русинова от Видин работи в Казино в крайдунавския град, но в момента е без работа, заради мерки и разказа за посещението си в сръбския град Зайчар в края на миналата седмица.

"В заведенията е пълно. В това заведение, в което бяхме имаше много хора, няма разстояние между масите. В магазините няма ограничения за хората, може да влязат и сто човека сигурно, имаше много хора по магазините и всички са с маски съответно. Те си имат кафенето и си работят и вътре си седят хората и няма никакъв проблем."- каза Румяна Русинова.

Попитахме и видинчани подкрепят ли протеста на ресторантьорите и трябва ли вече заведенията да отворят врати за посетители.

"Няма лошо да отворят хората, всеки трябва да яде някакъв хляб. Хубаво е да отворят, ама с тая пандемия? Аз не знам друг път човечеството да се е сблъсквало с подобно нещо ... Съсипаха хората и психически, и физически ... Подкрепям ги, специално аз ги подкрепям и тия хора искат хляб да ядат ... Ако се въведат по- строги мерки, трябва да се отворят, но то по- строги от това какво. Нас ни интересува нашата държава, не ни интересува Сърбия."- коментираха видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23