Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жители на село Ботуня: Писна ни да живеем в кално блато и никой да не взема мерки

8
Снимка: Ивайло Диманов

Повече от седмица в село Ботуня, община Криводол, имотите и улиците са превърнати в блато, заради обилното снеготопене в края на януари. Проблемът, според кметския наместник Ивайло Диманов, е от години, но никой досега не се е ангажирал с решаването му:

"Ситуацията тук в селото е следствие на наводнението, а то се получава при всяко обилно снеготопене или проливен дъжд. Това са скатни води, а канализацията, която е направена много отдавна, вече е разрушена. Не се почистват деретата, не се почистват отводнителните канали и цялата река отгоре, а тя е с много голямо течение, се излива в селото. Наводняват се дворовете на хората, вече започнаха да се пълнят и мазите им, пристройките към къщите с инвентара в тях, наводнени са и площите с овощни дървета, с насаждения, с оранжерии, с ягоди. Добре, че спря дъжда и малко се нормализира обстановката, но в момента сме по-зле и от Кандахар, защото цялата кал е изкарана по улиците в селото... Областната дирекция е информирана, Община Криводол е информирана, информиран е г-н депутата Красен Кръстев по надлежен ред, чрез него съм информирал министър-председателя и министъра на МРРБ...Уточнявам, че Община Криводол в
момента е във финансов колапс и не може да направи нищо. Ако нямаме помощ от държавата, което за 6-та година вече се мъча да го направя, няма как да решим проблема. Аз не го правя, защото ние нямаме бюджет, не можем да разчитаме на собствени средства... Досега никой не ни е потърсил. Контактувам само с кмета и зам. кмета на Община Криводол. Никой друг не се отзовава. Абсолютно никой не се интересува от житието и битието на село Ботуня, а се интересуват, както предполагам ще бъде сега - от избори на избори..."


"Всеки път след по-обилно снеготопене градини, дворове, жилищни постройки и всичко останало потъва във вода. За съжаление след големи инвестиции и желание за подобряване на начина на живот, при такива обстоятелства всичко отива на вятъра и се започва отначало", обяснява и Тонислав Тунов, който е един от най-засегнатите от наводнението в Ботуня. Наскоро се е върнал в родното село, след като 12 години е бил главен готвач в ресторант в Лондон, с намерение да развива бизнес. Наводнението обаче определено е променило тези намерения:

"Фасадата на къщата ми е нарушена, наводнен е дворът, оранжерии, насаждения - всичко това е потънало във вода. И както беше в края на януари след разтапянето на снега и наводняването на дворовете, температурите рязко паднаха и всичко това, целият положен труд и средства пропаднаха. Сега трябва да започнем отначало... Как виждам новото начало ли? Ами преди го виждах доста оптимистично и бях положително настроен, но за съжаление има спънки, които са непредвидени и за съжаление нехайството от страна институциите води до спънки в бизнеса на хората..."

Недоволен от калното ежедневие на селото е и 80-годишният Найден Найденов. Според него обстановката е като на война:

"Не можеш да минеш от гьолове, трапове навсякъде, водата идва от

 баирите, няма канали, всичко е залято, дори централната улица е само кал... Второ - тук няма никакъв превоз - нито от Криводол, нито от Враца, както имаше навремето рейсове... Сега, когато аз като възрастен човек ме заболи главата и трябва да си взема аналгин, изкачам тук и вардя пред Съвета някоя от колите за Враца да дам пари да ми купят лекарството. Тук няма аптека, няма нищо... Пропаднала работа... Трифон Зарезан тук си го правим на 14 февруари, както си го знаем от едно време. Как го празнуваме ли - ами пием и ядем, както сме си го правили винаги. Виното ни е от Хамбургски мискет, на масата задължително ще има и свинско месце, задължително изпечено на дървени въглища... Пожелавам на моите съселяни да се оправят улиците и да има превоз. Смятам, че ако това стане, ще има добри дни за това село..."

Още по темата и целите интервюта може да чуете в звуковия файл.

 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Михаил Митев

Михаил Митев: На практика нищо не можем, а на теория много знаем

Приблизително половината от българските младежи се притесняват от финансови проблеми в бъдеще, а една четвърт - от неуспехи в кариерата.  Младежите са оптимисти, докато не се сблъскат с реалността при влизането на трудовия пазар, отчита проучване на "Тренд".  Произвеждаме ли тревожно поколение, притесняващо се за бъдещето си?  Дава ли..

публикувано на 10.10.24 в 10:00

Има ли място изкуственият интелект в училище

Изкуственият интелект променя пазара на труда, сочи анализ на Икономическия и социален съвет.  Препоръката е да се инвестира в обучение, но готово ли е образованието за това? Говорим с преподаватели по информатика в Профилираната природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I" във Видин. Попитахме какво мислят и учениците. Държавата трябва..

публикувано на 09.10.24 в 15:54

Изкуственият интелект променя пазара на труда, препоръката е да се инвестира в обучение

Изкуственият интелект създава нови възможности на пазара на труда, трансформирайки работните места, професиите и работната сила, сочи анализ на Икономическия и социален съвет . Препоръката е да се инвестира в обучение. Анализът "Очакваните ефекти от влиянието на изкуствения интелект върху пазара на труда в България. Предложения за конкретни..

публикувано на 09.10.24 в 13:10

Каква подкрепа за местните общности осигурява МИГ- Лом

Местна инициативна група- Лом е регистрирана през 2017 година. Какви са ползите от сдружението за местните хора показа екипът на организирана обиколка на част от бенефициентите. "Смисълът е за формиране на една общност и хора като междинно звено и хора, които да подпомагат местния бизнес, земеделците и неправителствените организации в лицето..

публикувано на 07.10.24 в 12:04

Дунавци чества 50 години от обявяването си за град

Дунавци празнува 50 години от обявяването на населеното място за град. Честването съвпада с 10-ия Международен фолклорен фестивал "Дунавци пее и танцува". Тържествата ще продължат три дни, каза кметът Димо Скорчев:  "Това са два празника в едно, затова ще продължат в рамките на три дни. Имаме поканени състави - танцови и певчески групи...

публикувано на 04.10.24 в 08:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48