Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жители на село Ботуня: Писна ни да живеем в кално блато и никой да не взема мерки

8
Снимка: Ивайло Диманов

Повече от седмица в село Ботуня, община Криводол, имотите и улиците са превърнати в блато, заради обилното снеготопене в края на януари. Проблемът, според кметския наместник Ивайло Диманов, е от години, но никой досега не се е ангажирал с решаването му:

"Ситуацията тук в селото е следствие на наводнението, а то се получава при всяко обилно снеготопене или проливен дъжд. Това са скатни води, а канализацията, която е направена много отдавна, вече е разрушена. Не се почистват деретата, не се почистват отводнителните канали и цялата река отгоре, а тя е с много голямо течение, се излива в селото. Наводняват се дворовете на хората, вече започнаха да се пълнят и мазите им, пристройките към къщите с инвентара в тях, наводнени са и площите с овощни дървета, с насаждения, с оранжерии, с ягоди. Добре, че спря дъжда и малко се нормализира обстановката, но в момента сме по-зле и от Кандахар, защото цялата кал е изкарана по улиците в селото... Областната дирекция е информирана, Община Криводол е информирана, информиран е г-н депутата Красен Кръстев по надлежен ред, чрез него съм информирал министър-председателя и министъра на МРРБ...Уточнявам, че Община Криводол в
момента е във финансов колапс и не може да направи нищо. Ако нямаме помощ от държавата, което за 6-та година вече се мъча да го направя, няма как да решим проблема. Аз не го правя, защото ние нямаме бюджет, не можем да разчитаме на собствени средства... Досега никой не ни е потърсил. Контактувам само с кмета и зам. кмета на Община Криводол. Никой друг не се отзовава. Абсолютно никой не се интересува от житието и битието на село Ботуня, а се интересуват, както предполагам ще бъде сега - от избори на избори..."


"Всеки път след по-обилно снеготопене градини, дворове, жилищни постройки и всичко останало потъва във вода. За съжаление след големи инвестиции и желание за подобряване на начина на живот, при такива обстоятелства всичко отива на вятъра и се започва отначало", обяснява и Тонислав Тунов, който е един от най-засегнатите от наводнението в Ботуня. Наскоро се е върнал в родното село, след като 12 години е бил главен готвач в ресторант в Лондон, с намерение да развива бизнес. Наводнението обаче определено е променило тези намерения:

"Фасадата на къщата ми е нарушена, наводнен е дворът, оранжерии, насаждения - всичко това е потънало във вода. И както беше в края на януари след разтапянето на снега и наводняването на дворовете, температурите рязко паднаха и всичко това, целият положен труд и средства пропаднаха. Сега трябва да започнем отначало... Как виждам новото начало ли? Ами преди го виждах доста оптимистично и бях положително настроен, но за съжаление има спънки, които са непредвидени и за съжаление нехайството от страна институциите води до спънки в бизнеса на хората..."

Недоволен от калното ежедневие на селото е и 80-годишният Найден Найденов. Според него обстановката е като на война:

"Не можеш да минеш от гьолове, трапове навсякъде, водата идва от

 баирите, няма канали, всичко е залято, дори централната улица е само кал... Второ - тук няма никакъв превоз - нито от Криводол, нито от Враца, както имаше навремето рейсове... Сега, когато аз като възрастен човек ме заболи главата и трябва да си взема аналгин, изкачам тук и вардя пред Съвета някоя от колите за Враца да дам пари да ми купят лекарството. Тук няма аптека, няма нищо... Пропаднала работа... Трифон Зарезан тук си го правим на 14 февруари, както си го знаем от едно време. Как го празнуваме ли - ами пием и ядем, както сме си го правили винаги. Виното ни е от Хамбургски мискет, на масата задължително ще има и свинско месце, задължително изпечено на дървени въглища... Пожелавам на моите съселяни да се оправят улиците и да има превоз. Смятам, че ако това стане, ще има добри дни за това село..."

Още по темата и целите интервюта може да чуете в звуковия файл.

 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00