Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравни медиатори разясняват риска от COVID-19 сред ромската общност

Раздават топъл обяд и помагат на възрастни за лекарства

Снимка: Радио ВИДИН

В условията на пандемия ролята на здравните медиатори е особено важна там, където до хората по-трудно достига информация за рисковете от зараза. В квартал "Нов път" във Видин те са трима. Назначени са от Общината и работят на терен, където са почти ежедневно. С 5- годишен опит като здравен медиатор Кристина Маринова споделя, че е наясно с проблемите на местните хора:


"Нашата работа е да обясняваме на хората здравословните проблеми, да ги консултираме, съпровождаме до болница или социална институция, в зависимост от това какъв е проблемът им. В момента се занимаваме с раздаването на топъл обяд, като спазваме всички противоепидемични мерки. След това започваме нашата  съществена работа, която е свързана с консултирането, с образователна цел. Лепим плакати, раздаваме брошури в квартала. В момента са ни определили пункт тук в квартала, в двора на училището, сграда, която не е обитавана, само за нас е, за тези хора, които идват, тъй като няма определена сграда... По време на обхода раздаваме материалите, обясняваме как правилно да се поставят маските и за личната хигиена- да дезинфекцират, да си мият ръцете, за спазването на дистанция. Имаме и случаи, в които на възрастни хора купуваме лекарства. Първо отвиваме до личния лекар да се изпишат, купуваме ги от аптеката и след това ги занасяме. Придружаваме хората до личните лекари и до специалисти, защото някои от тях нямат роднини, нямат близки. Ако човека няма лична карта, съдействаме и за това. Взаимодействаме си с много институции- социалната служба, ТЕЛК, дори с МВР, когато е необходимо."


Медиаторите помагат на хората от квартала, които участват в програмата за топъл обяд. Заедно със служителите от полицейския участък  миналата година медиаторите проверявали и дали хората, които са под карантина спазват ограниченията. Сега вече това не се налага, а благодарение и на тяхната разгласа, повечето от хората в "Нов път" спазват мерките срещу епидемията, които са наложени и знаят как да се предпазват:


"Откакто има епидемия, в квартала няма наплив на народ. Спазваме всички мерки, които са дадени. Няма събирания и сме доста стриктни. Вкъщи цялото семейство дезинфекцираме дрешки, врати. На обществени места ползваме предпазните маски... Маска, миене на ръце, отдалечени един от друг на 2-3 метра и повече вкъщи. Стоим вътре. Не само в квартала, а и по медиите се говори и навсякъде как да се предпазваме... Носим си маските, когато ходим, пазаруваме и не излизаме много."


Работата на здравните медиатори включва и срещи с най-малките. Така с помощта на медиаторите още в ранна възраст се създават навици сред децата.


"Ние наскоро направихме една кампания в детската градина със съгласието на директора. Помолихме по същия начин директора на РЗИ да ни предостави някакви предпазни средства. Той ни даде дезинфектанти за ръце, специално за деца, сапунчета, ръкавици за персонала... От София ни бяха предоставени стикери как децата да си мият правилно ръчичките. Залепихме ги на чешмите, за да ги виждат децата"- казва Кристина Маринова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00