Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гербът на Видин на 85 години

Снимка: Радио Видин

Преди 85 години на днешния ден се появява гербът на град Видин. Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. През 1935 г. възлага на  стажант-техника Живко Попов, от техническата служба към Общината, да изработи проект на герб за град Видин. Проекта на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г.  и се взема решение да бъде излят от бронз и поставен на Стамбол капия - главната порта на града, разказва Христина Кирилова от историческия музей във Видин.

"Този герб е изработен и от дърворезбаря Леон Морено, който показва неговия вариант на градския Общински съвет на 18 февруари 1936 г. Той е приет. Върху основата на щит са изобразени "Баба Вида", житен клас, грозд, риба и корона в горната част, която символизира царствения произход на град Видин. Появява се в последствие и бронзовото пластично изображение, което е допълнено в средата с изправен лъв, който символизира и бойната слава на нашия Трети пехотен Бдински полк. "Бдинци - лъвове, титани"- така известните и описани, житните класове и лентата с надписа "На Дунав вечен страж". Под герба на града е стоял надпис "столична врата" изписан с метални букви. Във фонда на музея има запазени снимки от голямото наводнение през 1942 година. На тези снимки се вижда надписът "столична врата". Гербът в последствие се гравира и на официалния печат на Общината."

В наши дни през 1995 година е приет стилизиран вариант на герба, изработен по проект на покойния художник Красимир Кръстев. Ето какво казва той пред Радио ВИДИН през 2015 година:

"Пътят беше доста дълъг. Точно 89-а, хубавата година, Държавната комисия ми възложи на мен създаването на герб на Видин официално. Няколко месеца търсих материали. Първото, което намерих в "Кръстата казарма" във Видински общински вестник от 34-а година едно гербче. След това, съществуваше и гербът на чешмичката, която беше зад банята. Третия герб беше този на Бърни Бончев, който е на "Стамбол капия". Четвъртото беше един герб създаден 70-те години, с едни разкривени линии, които са пародия на формата на щита на Шишмановци. От тези четири герба, които издирих, реших да тръгна по линията на разбираемото за всички. Трябваше след няколко месеца, когато бях готов, да отида на Държавна комисия. Трябваше задължително да присъства човек от Общината. Имах уверението, че ще присъства някой от зам. кметовете. Пътувах за София и присъствах на Държавната комисия. Те одобриха един от проектите, но за жалост не пристигна представител от Общината. Без неговото съгласие и подпис, не можеше да се осъществи и да влезне вече в употреба гербът. Минаха няколко години и се оказа вече, че без знанието на Общинския съвет е приет герб на Видин. Аз останах изненадан. Нямам нищо против този герб. Той е прекрасен, но не е за нашия град. Авторът е един много голям български плакатист, който е от нашия край - Йордан Петров. В един момент се разбра за това нещо, макар че то не е влезнало в употреба, но е бил платен. Оказа се, че трябва наново да се гледат тези неща. Извикаха ме в Общината и трябваше да се гледа този герб, моят вариант и още един на колегата Евстати Маринов. Успях да убедя Общинския съвет в достойнствата на този герб и така стана приемането на нашия герб." 

Попитахме видинчани какво знаят за герба на Видин. Анкетата е направена именно пред "Стамбол капия", където се намира гербът на града ни от времето на д-р Бърни Бончев:

"Нищо и никаква информация честно казано... Знам как изглежда. Знам, че е бил гербът на Видинското царство навремето. Трудно е да се сети човек. Трябва да я има крепостта "Баба Вида", риба мисля, че имаше и това е по памет. Всъщност не сме много запознати с историята на герба и като цяло на Видин. Учи се бегло... Почти нищо, на Общината не се ли намира, не знам имаше лъв със сигурност и крепостта "Баба Вида"... Има грозд, риба и "Баба Вида" мисля... Беше на четири разделен, имаше една рибка, грозде, крепостта и четвъртият елемент ми бяга."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18