Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ваксини за желаещи да се имунизират срещу COVID-19 във Видинско

Снимка: Радио Видин

Все още няма струпвания на желаещи да се ваксинират срещу коронавирус в имунизационните кабинети в област Видин. На пет места бяха разкрити така наречените "зелени коридори", четири от тях са във Видин и едно в болницата в Белоградчик. Във Видин е открит имунизационен кабинет във Видинската болница и в двата най-големи здравни центъра. Такъв кабинет има и в Регионалната здравна инспекция, но от началото на март там приоритетно ще се поставят ваксини на ангажираните с избирателния процес за предстоящите избори. Те ще бъдат имунизирани с ваксината на "Пфайзер/БайонТех". Целта е до края на месеца да им бъде поставена и втората ваксина, обясни д-р Венцислав Владински, директор на РЗИ-Видин.

"Процесът върви и не е спирал. Всичките кабинети работят. Снабдени са с ваксина. Има се на предвид с "Астра-Зенека" за зелените коридори. Колкото имаме възможност, като количество, е раздадено и на общопрактикуващите лекари. При нас в инспекцията кабинета работи за лицата, които ще участват в избирателния процес. Те са вече с на "Пфайзер" ваксината. Целта е до края на месеца те да бъдат реимунизирани и за самия ден на изборите те да са със завършена ваксинация. Следващата седмица ще имаме доставка. Точно кой ден не е определено. Ще има и от "Пфайзер", ще има и от "Астра-Зенека", така че ваксина ще има."

Около 150 души са се ваксинирали от 21 февруари до момента в имунизационния кабинет в МБАЛ "Света Петка" във Видин, сподели Анна Георгиева, главна медицинска сестра в лечебното заведение.

"Мисля, че към момента са 150 човека от 21 февруари до момента. Може и малко повече да са, но те ходят и в другите кабинети, така че не бих могла да кажа, защо е точно така. Имам наблюдения. че повечето са възрастни хора. Младите доста по- малко се интересуват. От РЗИ ни снабдяват. Когато се обадим, че свършват и те ни носят, така че с това нямаме проблем за сега, какъвто е проблема в големите градове."

85 годишната Цветанка Василева се имунизира във Видинската болница днес по обяд. Тя обясни, че не е чакала много. Имало една жена преди нея. 67-годишната Таса Петрова, чакаше да се имунизира пред кабинета в един от двата медицински центъра във Видин. Тя сподели, че се имунизира защото вярва на ваксините:

"Защото вярвам на ваксините и защото ме е страх от пандемията. Искам да живея въпреки всичко. Пенсионерка съм от 5 години. Нямам заболявания сериозни, освен високо кръвно."

До общопрактикуващия лекар в Ново село д-р Наташа Петкова, дози с ваксина все още не са пристигали. В списъка с желаещи има записани около 60 души. Тя обясни, че ги препраща към зелените коридори: 


"Аз имам желаещи записани, но все още не съм получила ваксина. Иначе пращам хора на зеления коридор. Някъде около 60 човека са записани до момента при мен. Хора с хронични заболявания превалират определено. Предполагам, че като приключат ваксинациите на членовете на комисиите ще има после и за нас. Работим много добре с д-р Владински и с РЗИ. Те пуснаха зеления коридор малко да се успокоят духовете според мен, защото в един определен момент ваксините наистина не достигат. Ние нямаме никаква вина за това нещо. Всичко си идва от т.нар. Европейски Съюз. Борбата вече е и за руската ваксина."

Министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов и представители на "Информационно обслужване" представиха електронния регистър за ваксинация, чрез който всеки гражданин може да избира кога да се ваксинира. В четири стъпки всеки желаещ може да си запази час за поставяне на ваксина срещу коронавирус във всички имунизационни центрове от заповедта на здравният министър. Платформата ще бъде активна днес от 17 часа и ще работи с една седмица напред, затова може да се запази час най-рано на 11-и март. Първо се попълват личните данни на гражданин  (по личната карта). Посочва се електронна поща или телефонен номер, на които се получава съответно имейл или смс-а при запазването. 24 часа преди запазения час системата ще изпрати и напомняне за ваксинацията. Ако се допусне грешка, системата проверява автоматично за тях. Втората стъпка е да посочим предпочитаната от нас ваксина. Когато се отиде на място обаче, в зависимост от наличностите и препоръките на лекаря, който поставя ваксината, може да се сложи и друга. След това се избира населеното място и център в който искаме да се имунизираме. Има и географска карта, от която също може да се избира. Последната стъпка е изборът на час. Министър Ангелов обясни, че на всички, които са получили първа доза от ваксината, ще бъде направена служебна регистрация в системата. Ако са посочили телефонен номер или имейл, ще получат известие на коя дата са записани.

Повече за ваксинацията и зелените коридори във Видинско чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15