Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Компютърната техника, без която не можем

Снимка: Радио ВИДИН
Компютърната техника през последните десетилетия непрекъснато се развива и то с високи темпове. Ако преди време много малко хора са имали достъп до компютъра, то в момента тази техника е все по-често срещана и използвана в ежедневието ни. Много от нас трудно могат да си представят да работят, да учат и дори да се забавляват без нея. Видовете компютърна техника са основно три -  настолни, преносими и таблетни компютри, смартфоните също могат да бъдат определяни за компютри. Като интернет, програмите и игрите допринасят сериозно за тяхното развитие, това каза за Радио ВИДИН инженер Владимир Карловски управител на IT FIX PRO магазин за компютри във Видин:

"Първият ми компютър беше преди около 15, 16 години. Беше доста голям самият компютър, монитора беше от старите голям. Много ограничено беше всичко, доста слаб в сравнение със сегашните... Всяка една игра като излезе има различни изисквания и примерно иска да име определен процесор, памет, видео карта и т.н. Всяка една нова, която излиза иска по-силен и по-силен компютър и самите производители на компютърни части нали ги правят за самите на игри. Програмите също, ако правиш видео обработки, ауди в различна сфера нали там също всяка една програма си има изисквания и вече самите производители правят тези продукти за да може да се работи на тези програми. Преди време нямаше и много сайтове, които да предлагат различни услуги. Интернета според мен е основният фактор да се търси все повече компютъра."


Използват ли видинчани компютърната техника и за какво, отговорите в анкета на Радио ВИДИН.


 "Аз по принцип не, но съпругата ми да, защото е лекарка там. Дъщерята използва, тя е четвърта година специалност "Информатика ИТ". Не ми се налага това с компютъра в моето ежедневие и ангажименти да работя. Аз съм капитан на кораб, не работим, работим с радари, с такива работи, компютри какво да правя с него... Обикновено го използвам за комуникация с приятелки по месинджър, иначе за друго, а не, имам и онлайн банкиране също... Не ползвам, ползвам телефон доста време, смартфон. И мисля че това е едно удобство и едно задължение, че трябва винаги да му обърнеш внимание... Да лаптоп, за сърфиране в интернет го използва, игрички не играя или нещо такова. CV да си направя за работа неща от този род. Не е много мощен, не е и много слаб. Преди бяха доста по-скъпи. Аз си спомням първият компютър го взех, струваше 2000 лв. Настолен компютър, всички игри които бяха излезли ги играех, това ми беше в главата, само игри да се играят..."


Да припомним, първият електронен компютър в света е създаден в периода от 1939 до 1942 г., а един от изобретателите му е Джон Атанасов - американски физик, математик и електроинженер с български корени.


Повече по темата може да чуете в звуковият файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Ние, потребителите": Продажбата на столчета за кола по стария стандарт подлежи на санкция

В рубриката "Моите права" днес ще засегнем темата за безопасността на децата при возенето с автомобил. От 1 септември влезе в сила важна промяна при продажбата на детски столчета за кола. В магазините вече трябва да се предлагат само седалки, които са изработени в съответствие с т. нар. "i-Size" стандарт . За това напомни Габриела Руменова..

публикувано на 30.09.24 в 13:00

В „Музикална зона“: есенна винена терапия с музика

Есен е! Виното вече е сложено в бъчвите и докато чакаме да стане, ще се заредим с добро винено настроение, за да подпомогнем неговата ферментация ;) Винено- опияняващ привет от ефира! Песни за виното ще слушаме и ще посетим най- известните винарски региони в света. Всеки винен пътешественик има любими места и вина- такива, които е посетил..

публикувано на 30.09.24 в 09:00

Да запазим мирен дух, да не помръква нашият духовен взор

Във Втора неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание да проумеем и се вдъхновим, че всичко онова, което ни заобикаля ще бъде добро или зло, в  зависимост от това какви сме ние спрямо нашите околни. "Бъдете милосърдни, както и Вашият Отец е милосърден" (Лука 6:36). Във Втората неделя след Неделята..

публикувано на 29.09.24 в 08:00

Романът "Шлеп в пустинята" отвежда към суровата реалност

„Шлеп в пустинята“ на Людмил Тодоров е толкова кратък, че ти се струва неоправдано претенциозно да бъде наречен роман. Само 152 страници, но пък 152 страници сурова реалност, в която никой от нас не си признава, че живее ежедневно! Когато обаче започнеш да го четеш, неусетно започва да ти се струва прекалено тривиално, почти грубо да го наречеш..

публикувано на 27.09.24 в 17:20

За събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация"

В "Едно"  говорим за събитията, в които участваха през септември от екипа на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин.  От 12-ти до 16-и септември бяха гости на международния фестивал "Арт зона за всички" в сръбския град Зайчар. Организатор е Детски център - Зайчар, с който видинската фондация работи по проекта  "U korak sa..

публикувано на 27.09.24 в 17:18

Видинското читалище „Цвят” отваря врати за посетители

Традиционно в първия ден на октомври от десетилетия читалище „Цвят” открива новата си учебна и творческа година. На този ден входът ще е отворен за всички, които желаят да станат съпричастни към работата и постиженията на възпитаниците на школи и състави и на техните преподаватели, съобщават от културното средище.  Информационният ден на отворените..

публикувано на 27.09.24 в 15:57

Видин ще е домакин на фестивала "Здравей, Здраве"

Седмото издание на фестивала "Здравей, Здраве" ще се проведе във Видин . Той ще се състои тази събота, 28 септември, в Културен център "Жул Паскин".  "Пристъпваме към утрешното събитие, заредени с позитивизъм, с желание да помогнем на повече хора да усетят и да разберат себе си на първо място, а оттам ще започне и нов живот за тях", каза за Радио..

публикувано на 27.09.24 в 15:55