Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Планът за действие в областта на цифровото образование в отговор на КОВИД -19



Развитието  на  цифрово образование  в условия на  пандемията се оказа от изключително значение за страните-членки в ЕС.  Пандемичната обстановка  показа  необходимостта от бърза и адекватна образователна стратегия в отговор на КОВИД -19. Така се създаде Планът за действие в областта на цифровото образование.

Планът за действие в областта на цифровото образование (2021-2027 г.) очертава визията на Европейската комисия за висококачествено, приобщаващо и достъпно цифрово образование в Европа.

Той има две основни цели - насърчаване развитието на високоефективна екосистема за цифрово образование и подобряване на цифровите умения и компетентности на учители и ученици, за да бъдат компютърно грамотни и да разпознават дезинформацията, казва евродепутатът Асим Адемов, член на Европейския парламент и член на Комисия по култура и образование

 "Тази пандемия разкри много възможности, но и много пропуски в дигиталното образование в Европа. Комисията ще започне диалог и акцентът е как обучението от разстояние, онлайн и смесеното да станат по-ефективни до края на 2021 година. Ще се финасират училищата за закупуване на оборудване и електронно обучение."

СУ „Иван Вазов” Мездра е одобрено за участие в нов проект по Програма „Еразъм+“  „Стратегически партньорства в отговор на ситуацията с COVID-19“, “ - Партньорства в областта на цифровото образование“. Името му е  „Нашата нова учебна иновативна мрежа за образование“ /ОНЛАЙН/, партньори са училища  от Хърватска, Испания, Португалия, Италия и Турция.

„ОНЛАЙН“е двугодишен проект, насочен към готовността на ученици и учители за цифрово образование, след като училищата в цяла Европа и света бяха принудени да затворят и да се премине към дистанционно обучение, казва Йоана Константинова, учител по английски език в училището:

 "Основната цел на това партньорство е да развие цифровите умения както на учителите, така и на учениците. И всеки партньор е отговорен за създаване на различни дейности по съответната тема - безопасност в интернет, наследство и дигитално обучение, обучение в цифрова фотография, учене чрез игри...Самите срещи ще се осъществяват в различни платформи... и това ще окаже положителен ефект за всички страни."

Крайният продукт на проекта ще бъде електронна книга, която ще включва всички дидактически материали, разработени по време на проекта, която ще се използва като учебен и справочен материал от училищата.


В проекта се набляга и на безопасността в интернет, в тази част ще се занимава българското училище, добавя Йоана Константинова

 "Другият проблем е заседналият начин на живот и преумората от стоене пред компютъра и как да включим спорта в живота на учениците и учителите..Целта е да приемем т.нар. "новото нормално" и да се обединим в извличане на предимставата от двете обучения.."

Оказва се ,че не всички учители имат необходимата цифрова грамотност, затова се работи в тази насока, казва евродепутатът Асим Адемов:

"Ще се разработят насоки за учителите ида се насърчава тяхната цифрова  грамотност.... Едно от най-интересните неща е създаване на Европейски Сертификат за цифрови умения, който може да бъде признат от правителствата в цяла Европа".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Романът "Шлеп в пустинята" отвежда към суровата реалност

„Шлеп в пустинята“ на Людмил Тодоров е толкова кратък, че ти се струва неоправдано претенциозно да бъде наречен роман. Само 152 страници, но пък 152 страници сурова реалност, в която никой от нас не си признава, че живее ежедневно! Когато обаче започнеш да го четеш, неусетно започва да ти се струва прекалено тривиално, почти грубо да го наречеш..

публикувано на 27.09.24 в 17:20

Видинското читалище „Цвят” отваря врати за посетители

Традиционно в първия ден на октомври от десетилетия читалище „Цвят” открива новата си учебна и творческа година. На този ден входът ще е отворен за всички, които желаят да станат съпричастни към работата и постиженията на възпитаниците на школи и състави и на техните преподаватели, съобщават от културното средище.  Информационният ден на отворените..

публикувано на 27.09.24 в 15:57

Видин ще е домакин на фестивала "Здравей, Здраве"

Седмото издание на фестивала "Здравей, Здраве" ще се проведе във Видин . Той ще се състои тази събота, 28 септември, в Културен център "Жул Паскин".  "Пристъпваме към утрешното събитие, заредени с позитивизъм, с желание да помогнем на повече хора да усетят и да разберат себе си на първо място, а оттам ще започне и нов живот за тях", каза за Радио..

публикувано на 27.09.24 в 15:55

Георги Кузманов - библиотекарят с интересно хоби

В "Професия хоби" днес ви срещаме Георги Кузманов от Видин . Той работи като библиотекар, но хобито му е доста нетрадиционно. Георги се разтоварва като пише текстове за рап песни, а също така и рапира. В рап средите се представя с артистичния псевдоним "Субекта". С помощта на негов близък приятел, който прави музиката, имат издадени..

публикувано на 27.09.24 в 14:59

Владимирово - селото, където традициите срещат надеждата за бъдещето

Гостуваме в село Владимирово - място с дълбоки исторически корени и силен дух. Владимирово е едно кътче, което пази духа на традициите, но също така гледа към бъдещето. Намира в община Бойчиновци . Селото е голямо и има много млади хора. Цветелин Михайлов е кмет на Владимирово само от няколко месеца, но има амбицията да облагороди и развие..

публикувано на 27.09.24 в 11:45

Виктория Топалска представя книгата "По(д)правки" във Видин

Предстои представянето на втората книга на Виктория Топалска . Изданието включва разкази, вдъхновени от живота и носи името "По(д)правки" . Виктория Топалска разказа подробности: "Книга, доста по-различна от първата... Първата ми книга е стихосбирка... Тотално съм се насочила на друго място, сега в момента, защото съм..

публикувано на 27.09.24 в 11:09

Десислава Петрова: Добивите от жито не компенсират ниските изкупни цени

В края на старата стопанска година и началото на новата, в "Земята, която ни храни" се срещаме с Десислава Петрова . Тя е от Видин, ври и кипи в зърнопроизводството повече от 15 години, но с подобна суша се сблъсква за първи път:  "Не може да се каже, че отиващата си стопанска година е благоприятна за нас. Добивите са изключително ниски.....

публикувано на 26.09.24 в 16:39