Археологическите обекти Бонония и Рациария са част от общата номинация на Дунавския римски лимес за обект на Световното културно наследство на ЮНЕСКО. По този повод екип на Българската дунавска комисия към Министерството на културата извърши оглед на двата обекта във Видин и землището на село Арчар. В проекта са включени около 1/3 от обектите по целия 470-километров граничен участък на Древен Рим, част от които са на територията на Северозападна България, обясни председателят на комисията доц. Людмил Вагалински. Той поясни, че още преди няколко години българското правителство е подало предварителен списък с обектите, работи се по подготовката на документите за кандидатстване пред ЮНЕСКО:
"Трябва да се попълни и изготви една сложна документация, която е същинската номинация на тези обекти. След което документацията се проверява от специалисти на ЮНЕСКО и на място се идва да се видят някои от обектите, за да бъдат обявени някои от тях за световно историческо културно наследство. Работим в екип, говоря за археолози от Националния археологически институт и музей при БАН, специалисти от Министерство на културата. Това е една обща национална задача. Спрели сме се на 32 обекта, това е 1/3 от възможните, подбрали сме тези, които биха издържали на строгата преценка на ЮНЕСКО, ако има само един, който не отговаря, тогава цялата документация става невалидна... Има и големи крепости, римски пътища, римска кариера... Опитали сме да има разнообразие от обекти. Четири държави работим в екип и трябва синхронно да подадем - Румъния, Хърватия, Сърбия и България... Това е транснационален огромен проект... Най-важното е да милеем и да пазим."
Видинският музей индиректно подпомагат реализирането на тази инициатива, като помощта му се свежда до това, че извън тези намерения, от няколко години се извършват редовни археологически разкопки, обясни археологът Ваня Ставрева:
"Нашата работа и нашата помощ се свежда до това, че ние извън тези намерения - Бонония и Рациария да станат част от световното културно наследство, работим от няколко години като извършване редовни археологически разкопки. Мисля, че приносът ни конкретно за Бонония е голям.Това, че вече можем да покажем на терен останките от нашето минало е един допълнителен бонус при мотивирането на това намерение за включването им в обектите от световно значение. На територията на България се намират 471 км от границата на някогашната Римска империя, в това трасе са включени 32 обекта, които могат да попаднат в този списък на ЮНЕСКО... От тези 32 обекта 10 са на територията на Северозападна България, като почнем от Бонония и Рациария, минем през Алмус в Лом, в Долни Цибър, в Козлодуй, в Хърлец, в Оряхово, в Горни Вадин, два обекта в Долни Вадин. Много се надяваме процедурата да успее и да се похвалим, че имаме обект под егидата на ЮНЕСКО."
Документите по номинацията на обектите по Дунавския римски лимес се очаква да са готови догодина, след което четирите държави-партньори - България, Сърбия, Румъния и Хърватия, ще ги представят заедно пред световната организация.
Не всеки пациент може да бъде протезиран чрез импланти , каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева . По думите ѝ, преценката се прави след съответната консултация. "Импланите са вид възстановяване на един или няколко зъба с идеята да се възстанови дъвкателната функция и естетиката в устата. Вече зависи колко..
Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния. Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са..
ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..
От днес, 24-ти до 28-ми февруари, започва Седмица на професионалните умения , която е инициатива на Европейската комисия. Това е нещо, което се прави за първи път през 2016 година и с времето се утвърдило като важна кампания. Целта е да популяризира професионалното образование и обучение като кариера и път за учене. Много хора не осъзнават..
Преди 147 години Видин е освободен от османска власт. Този исторически момент се случва след дълга и тежка борба, водена от различни народи в региона, които искат да се освободят от османското иго. Въоръжената борба на балканските народи от периода 1875-1876 година допълнително засилва кризата, която вече е обхванала Османската империя...
Елвис Пресли е добре познат както на по-старите поколения, така и на младите. Той е икона от света на музиката и животът и смъртта му винаги са предизвиквали огромен интерес. Дори десетилетия след неговата кончина почитателите му не могат да приемат ранната му смърт и начина, по който си отива от този свят. Не по- малък интерес предизвиква..
"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..