Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кметският наместник на село Ошане: Трябва държавна програма за подпомагане в пограничните райони

Ошане е малко село, встрани от главните пътища и в пограничен район. Какво е усещането тук за принадлежността ни към ЕС? Чувстват ли се хората в Ошане пълноправни жители на Общността или само знамето на ЕС на сградата на кметството над налепените на таблото отдолу некролози подсказва, че и това селце е в границите му? Имат ли същите права тук хората и възможности за живот и развитие, или това ще е поредното угасващо село в Северозапада?

"Нашето село е малко и има доста проблеми за решаване", обяснява кметският наместник Калин Еленков.

"Тук са регистрирани около 39 човека като постоянни жители, от тях 5-6 не живеят в селото. Основният проблем е, че са малко хората и той се отнася за целия район. Виждал съм как живеят хората в други части на ЕС- гледал съм предавания по телевизията, репортажи. Има устроени села и градове, както и такива малки населени места. Доста време и години ще са ни нужни да ги стигнем. Изглежда нещо не е дообмислено, но това зависи от управляващите по-нагоре... Да, за мен би трябвало да има специална държавна програма за пограничните райони в Северозапада, както бе навремето. Би трябвало да се обърне внимание на този въпрос и да се отпуснат някакви средства, за да може да се подпомогнат тези села в нашия пограничен район. Да се направи нещо по-добро за хората, за техния по-добър живот. 
Магазин нямаме от 2 години. Не можем да намерим човек, защото хората тук са малко. Предишният магазинер беше го взел под наем, защото помещението е на бившата кооперация, но се отказа, понеже не може да направи оборот... Говорили сме
с фирмата, която кара хляб да ни зарежда и с хранителни продукти от първа необходимост, но засега нямаме никакъв резултат...

Проблем имаме и с транспорта. Преди пандемията имаше бус, който пътуваше в понеделник, сряда и петък. Сега има само в сряда от Видин и следобед има за връщане от Белоградчик.

За възрастните да живеят тук е добре- на тях им трябва тишина, спокойствие. Има хора, които идват пролетта и есента си заминават. Лошото е, че повечето хора, които искат да купят имот тук, искат да има и магазин и повече разнообразие. Засега това не можем да им подсигурим...Но както казах, тук е тихо, спокойно. Повечето жители са пенсионери, по-малко са младите. За нуждите на възрастните хора има Социален патронаж, чиято кола всеки ден минава и ги обгрижва като им кара храна..."

Двама от тях вече бяха седнали на пейката пред кметството в очакване на храната и на раздумка:


"Седим на пейката и чакаме яденето от Белоградчик. Аз съм тук от 21 години- преселник съм. Така не е било никога преди. Какво е това да нямаш магазин? Аз взимам 54.71 лева. Ако хванеш някое такси, трябва да даваш 10 лева и 10 ти е пътят- станаха 20. За един подпис е същото нещо... Преди години идваха тука и ние се събирахме, тези безработните и се подписвахме. А сега тия 50 лева къде по-напред- дали тока да плащаш, дали вода, дали кабелната... Преди години тук е имало работа- чистехме тротоарите, на училището направихме градинки, садяхме борове. Имахме работа, изкарвахме пари, не сме мизерували. А сега сме на социално ядене... Тук нямаме и магазин. Ако ни трябва олио например, какво правим ние? Да няма в селото магазин. Какво е това...

Навремето тук по 50 човека се събираха на ден- тръгваха по гората да секат дърва, да товарят и ги карат... Мъка. Няма никаква работа. В селото има само 7 овце, моите две кози и три магарета. Изсякоха и цялата гора. Е тук само е останала малко гора. Частни гори вече няма. Хората ги продадоха и тия всичко режат... Нито можем да си пазаруваме, нито нищо. Кибрит да ти потрябва, няма откъде... Едно време имаше хора, имаше и живот. Аз имам 5-6 овце, паса ги, връщам се, доя ги, правя сирене и така...Ами как да живеем- мъка. Работа и това е. Труден е животът, особено тук в Северозапада. Не достигат пари за нищо. Искам да ни увеличат пенсиите и животът да стане по-добър..." 


Защо продължава обезлюдяването на пограничните ни райони, какво може да задържи хората в тях, как виждат те живота си като част от ЕС, как се приготвя най-вкусното месо от глиган и каква ракия варят тук. Пълните интервюта с жители на село Ошане и кметския наместник Калин Еленков- в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви традиции и обичаи спазваме на Бъдни вечер и Рождество Христово

За традициите и подготовката за празниците разказаха Биляна Иванова от Видин и Цеца Христова от видинското село Антимово. Дамите споделиха какви обичаи спазват на Бъдни вечер и Рождество Христово, какви ястия приготвят за празничната трапеза и защо е важно да предават традициите на своите деца. Няма други празници, които са така очаквани от..

публикувано на 23.12.24 в 14:23

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32