Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кузман Илиев: Облечените в нови одежди стари лица нехаят за бъдещето на страната

Кузман Илиев
Снимка: Личен архив


Действията на Има такъв народ вкараха партията в омагьосан кръг, каза в "Посоките на делника" политическият анализатор Кузман Илиев.

"Обърнахме принципа на демокрацията: гласуваш за лидера на партията, който, ако тя има мнозинство, да бъде премиер. Ние объркахме цялата система. ИТН влезе в омагьосан кръг. Ако е някой с визитка, експертност и минало - ще бъде атакуван, че има обвързаности. Ако е ново лице, няма да има опит".

Икономистът допълни, че въпреки представянето на проектокабинета като експертен, на него му липсва ясна визия за развитието на страната.

"Много се говори напоследък, че кабинетите трябва да са експертни, да са експерти вътре, всичко да е неутрално, но по същество истината е, че това не работи. Няма сфера на човешкото познание, в която да има консенсус по която и да е тема между експертите. В случая по-скоро е интересна политическата игра около този кабинет, защото той поначало беше замислен да е с експертна основа. Мен ме притеснява, че няма продължителност спрямо това, което Трифонов показа в началото. Появи се втори кабинет, който не притежава фигура като Николай Василев. Новото ръководство на държавата няма такава експертиза, няма откъде и да има. Това е произвол, а единственото решение и заобикалянето му беше Трифонов лично да оглави кабинет".

Журналистът и продуцент очаква правителството да бъде гласувано.

"Прекалено е фрагментирана политическа ситуация в момента, има много конфронтация. Всеки е враг с всеки. Ще има форма на правителство, може би нещо краткосрочно, но ще има подкрепа от БСП и от Мая Манолова. По-малките партии свършиха парите, нямат интерес от нови избори. Има достатъчно формати, които да дадат подкрепа".

Ако проектокабинетът не мине, отговорността ще е на тези, които не са го подкрепили, заяви вчера Тошко Йорданов, председател на ПГ на ИТН и изрази недоумение от поведението на Христо Иванов, съпредседател на Демократична България.

"Ключово е поведението на демократите, които първи нарушиха добрия тон. Христо Иванов прочете декларация от трибуната на НС, която учуди и съпартийците му. Това беше опит за извиване на ръце и предлагане на министри, един от които Кирил Петков, който е сред основателите на Да, България. Той е политическа фигура, не млад протестър. Адекватната позиция беше от ИТН да кажат "Не, това няма да се случва по този начин. Демократична България се държи като партия, която еднолично е спечелила изборите".

Проблемът в политическия живот на страната е късата памет, изтъкна още Илиев.

"Парадоксално е, защото паметта е къса. Много емоция има в желанието да бъдат наказани ГЕРБ, да има промяна на статуквото. Говоренето за изчегъртване вкарва реваншистки настроения сред партиите. Любопитно е как хората забравят, че Мая Манолова и Татяна Дончева са били остриета на БСП, а днес са основните двигатели на процеса за промяна. Мая Манолова каза при президента, че не иска да допусне на влизането на ДПС във властта. Спомняме си, че тя беше с тениска в защита на Орешарски и на кандидатурата на Пеевски за шеф на ДАНС. Двуличие, амнезия, объркани политически ценности. Трифонов също не е от вчера в политиката. Имал е своя партия, имал е дейно участие в българския политически процес. Нагнетявал е обществените настроения - при Виденов, след това при Костов. При него Петър Стоянов показа доклад за корупцията. Всичките тези лица са били вътре, но сега визията е нова".

Кузман Илиев допълни, че липсва пълноценен визионерски дебат за съдбините на българската държава.

"Думата промяна се изпразни от съдържание. Понякога води към по-лошо. Реформа пък означава друга форма на едно нещо, което не е непременно да бъде по-добро. Трябва да има посока. Демократична България предлага промяна в съдебната система. Ако прокурорът се върне под шапката на изпълнителната власт, все едно повтаряме Димитровската конституция. Когато трябва да се приватизира ББР, да бъде премахната, тогава няма подкрепа от демократите. Това ще изкорени корупцията. Медии като Капитал налагат налагането на Зелената сделка, която е повей на корупцията. Същото може да се кажа и за ГЕРБ. Няма идеология, няма ценностна позиция за запазване на традиционно българското. Битките са на тема кой е по-симпатичен, не каква да бъде в културен и икономически аспект България".

Възможно ли е ИТН да управлява с плаващо мнозинство?

"Големият проблем на нашата парламентарна система се оказа липсата на отговорност. Няма ясни политически профили. В момента всичко е размито, към всяко решение има индивидуален подход. Трифонов каза, че трябва да станем една държава в ЕС. За патриотично-консервативен политик това не говори добре. На българина не му прави впечатление каквото и да е, защото политическата култура е ниска. Българинът е лесно манипулируем".

Подготвена ли е спечелилата изборите партия за властта?

"Тезата с чалгата е кьорфишек, откровена глупост, мантра на псевдоинтелектуалци от Жълтите павета в София, които са откъснати от реалността и нямат представа как живеят хората във Врачанско и Видинско. Трифонов е политическа фигура, политическо животно. Неговите действия трябва да се гледат в тяхната конкретика. С това, което направи - предложи експертен кабинет, върна го, предложи друг, който няма ясна визия, показа че няма ясна визия накъде отива. Но пък това, което показа на градската демократична левица, той показа мъжество и гръбнак".

Интервюто с Кузман Илиев можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45