Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правата ни като потребители в Европейския съюз

Снимка: Picabay

Пазаруването от виртуални магазини в интернет вече е ежедневие. Но какви са правата ни, когато има проблем със стоката? Държавата все по- често актуализира регламентите за пазаруване през интернет у нас и в чужбина, заради повишеното потребление и разнообразните казуси, които възникват в процеса на работа. Соня Спасова е директор на Европейски потребителски център, където често се занимават с различни проблеми, свързани с онлайн пазаруването:

"Важно е да се има предвид и още нещо по отношение на цената на доставката - куриерските услуги. Ако става въпрос за доставка извън България в рамките на Европейския съюз, то тази цена може да бъде по-скъпа, отколкото ако става въпрос за рамките на България. Важно е да проверим и евентуално, ако решим да върнем стоката - колко ще ни струва това. Това също е важно, защото имаме случаи в Европейски потребителски център, когато цените на определени дрехи, да кажем, са изключително ниски, но връщането, като куриерска услуга е дори по-скъпо отколкото цената на съответния продукт. Именно заради това нашата препоръка е потребителите да проверят къде евентуално трябва да върнат тази стока. И освен търговеца, който е отсреща, е хубаво да се проверят и условията, които той предлага за доставка и съответно за връщане. Просто за всеки случай." 

В центъра апелират за ползване на минимално количество хартия, която да се използва от страна на потребителите при нужда от доказателства при възникнал казус. Всичко, което се получава се обработва онлайн и в система, която е единна за целия Европейски съюз. Всички документи на хартиени носители се сканират и така се ползват.     

"Хубаво е, когато потребителите пазаруват, независимо дали офлайн или онлайн, да пазят касови бележки, документи, които са свързани с поръчката и съответно с покупката. Поне за известно време, докато решат и установят, че тази поръчка е точно тяхната и ще ползват продукта. Защото, ако решат да върнат стоката имат 14 дни от доставката, но това трябва да се докаже с товарителница, с поръчка и с други документи, свързани с изплащането. Ако потребител има проблем с търговец в рамките на Европейския съюз, Исландия, Норвегия и на този етап Обединеното кралство, винаги може да се обърне към нас в Европейски потребителски център. Нашите услуги са безплатни. Това държа да го подчертая, защото в някои държави се появиха информации, че хора или по-скоро неизвестни лица злоупотребяват с тази наша услуга и рекламират, че трябва да се превеждат пари към тях", уточнява Соня Спасова. 

Целият разговор чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00