Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Гълъбинов: Държавата може да успокои скоростта на кризата

Румен Гълъбинов
Снимка: Ани Петрова


Държавата трябва да се намеси и да защити потребителите, въвеждайки временни мерки, с които да успокои скоростта, с която се вдигат цените, а така да намали и темповете на инфлация, каза в "Посоките на делника" Румен Гълъбинов:

"Държавата трябва да вземе по-активна роля - и като енергийни компенсации, и в енергийни субсидии за фирмите, за индустрията и онези, които не могат да го плащат, защото има шанс да се увеличи безработицата, ако се стигна до фалит. Естествено е и държавата да помисли за Бюджет 2022, за увеличение на минималната работна заплата, за продължаващо увеличение и преизчисляване на пенсията. Винаги аргументът трябва да бъде, че се защитават правата на потребителите.  Възстановяването от кризата протича проинфлационно с тези увеличени цени".

Тенденцията за повишаване на цените ще продължи поне в следващите 5 месеца, посочи още икономистът.

"Все още може да има промени, ако се вземат адекватни решения в следващите 2 месеца - както на европейско, така и на национално ниво, които да въведат временни ефективни мерки, но такива, които да забавят темпа на увеличението на цените и инфлацията, за да не достига тя двуцифрени размери. Цените ще продължат да се увеличават, това е неизбежно, инерционен процес е. Общото икономическо глобално възстановяване доведе и до оживление в международния транспорт: всичко, което е на течни горива. Предпоставки за увеличено търсене все още има. Към момента идва повече от Азия, най-вече Китай, но глобално светът се възстановява. В такава обстановка - продължаващо увеличение на цени - в следвщаите от 3 до 6 месеца ще има още от това по цялата верига. Не можем да останем изолирани от световните процеси".

Бившият председател на Агенцията по финансов надзор е убеден, че има начини за смекчаване на последиците от високата инфлация: чрез комбиниране на антикризисни и антиинфлационни мерки.

"Към момента, освен да се увеличават цените, не е станало нещо различно. Не са приложени мерки - антиинфлационни. Бяха приложени още миналата година антикризисни, но фактически след навлизането на фазата възстановяване на икономиката - не виждаме ефикасно да са влезли такива мерки. Предстои среща за цената на енергията, което е общо проблем за цяла Европа, на която това ще е централната тема. Ще се търсят мерки за справяне с този проблем. Отделните държави излязоха с различни предложения. Голяма част от електроенергията в държави като Испания и Гърция се произвежда от природен газ, затова се предлага намаляване на ДДС-то наполовина за сметките на ток. В Италия предвиждат над 3 милиарда евро от т.нар енергийни субсидии. Гърците ще имат пакет за енергийно бедните семейства. Реакциите вече са започнали. Енергийният зелен преход несъмнено ще се състои, но е твърде амбициозно спрямо сегашната конюнктура да се продължава в такъва интензивен график."

Виденовата зима не може да се повтори, обясни още Гълъбинов.

"Не би следвало да правим аналогия с тогавашното време: различни бяха условията, България нямаше валутен борд, а свободен курс на лева, който се обезцени. Девалвира над 300 % спрямо тогава основните валути долар и марка. Тази хиперинфлация дойде и по тази линия. Сега няма опасност, защото сме във Валутен борд, който е предпазен механизъм. 

Повишението на цените е световна тенденция на всички международните пазари:

"От 1 юли в България се промениха цените, но преди няколко дни наблюдавахме нова промяна на природния газ. Очакванията са, че в началото на следващата година ще бъде възможно да трябва пак да се увеличават цените с решение на КЕВР. При тези продължаващи увеличения на цените на природния газ е твърде възможно да се вземе решение за увеличение на парното, топлата вода, на електричеството и на ВиК услугите".

Интервюто с Румен Гълъбинов можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55