Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Николай Овчаров: "Възхитен съм от това, което се случва на Рациария" /ВИДЕО/

2
Снимка: Красимир Каменов

Професор Николай Овчаров посети разкопките на термите в антична Рациария. Той е научен координатор на шестте приоритетни археологически обекта в страната, между които е и Рациария. Другите обекти са Мисионис край Търговище, Солниците в Провадия, Перперикон в Източните Родопи, Вишеград на около 5 км. от Кърджали и Хераклея Синтика в Пиринска Македония. "Възхитен съм от това което виждам тук", коментира проф. Овчаров:

"Първо искам да изразя възхищението си от това, което виждам. Това са уникални неща. 20 метрови колони. Грандиозно нещо. Аз съм "пообиколил" Римската империя. По-точно останките ѝ и искам да ви кажа, че подобно нещо рядко се вижда. Първото ми впечатление, че все едно съм в баните на Каракал в термите на Рим... Надявам се финансирането да продължи и тези терми в рамките на 4 до 5 години да се разкрият изцяло... Видин след време ще разполага с нещо, с което се гордее Рим."  

Финансирането на тазгодишните разкопки в Рациария е на стойност 300 000 лева.

"Сега вече сме почти към края на разкопките. Остават ни 10 дни. За този период от два месеца, през които работехме, успяхме да проучим източното крило на римските императорски терми. Безспорно вече сме категорични, че това са най-големите терми в България. Много по-големи от така известните в Одесос, в днешният град Варна. Там те се посещават от хиляди туристи. Реално нашето заключение е, а и за това бяха отпуснати средствата да се проучи обекта и да стане основен акцент на културния туризъм не само за Видин, а и за цяла Северозападна България. Това е напълно възможен факт. Имаме желание тези разкопки да продължат години наред с това темпо. Тези терми трябва да бъдат реставрирани и консервирани и да се превърнат в един туристически обект, както подобава.", коментира ръководителят на разкопките доц. д-р Здравко Димитров.


Върху основите на термите е била построена и раннохристиянска базилика, като на места по колоните се виждат издълбани кръстове, коментира  доцент Иво Топалилов:

"Термите през късната античност са били един голям лукс за всеки един град. Рациария не е изключение и поради това, че това един масивен комплекс, част от него се преизползва за различни цели. В нашия случай имаме по-любопитен момент - част от термите са преустроени в раннохристиянска базилика. Тя е трикорабна и кръстовете са от този раннохристиянски период... Тук е била една от най-силните християнски катедри през 4-5 век. Даже епископа на Рациария е взимал дейно участие в Ариянския спор в империята, който води до налагането на сегашният вариант на християнството. В този смисъл Рациария е един от огромните християнски центрове през 4-5 век  когато се преоформят термите в базилика."

Според кмета на село Арчар Веселина Данаилова в чийто район е антична Рациария, предстоящото експониране и социализиране на обекта е бъдещето на селото:

"Това е една от най-големите възможности Арчар да придобие популярност и да се създадат работни места. Това е обект с огромен потенциал и е грехота да не се използва."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Главен инспектор Генади Янчовски, "ПБЗН" - Видин: Екипите са реагирали на над 120 произшествия

На днешния ден  спасителите от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"  отбелязват п рофесионалния си празник. За да разкаже за отговорността и предизвикателствата на тази нелека професия, в студиото на Радио Видин гостува главен инспектор Генади Янчовски - началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност..

публикувано на 18.07.25 в 16:49

Коя е "Сестра ми"

През целия си живот доктор Ирини Харингфорд е живяла с мисълта, че е била изоставена от родителите си. „Подарена“ на леля си. Вярвала е, че майка ѝ и баща ѝ са я отхвърлили, избирайки да оставят в семейството само прекрасната ѝ сестра Елинор. Романът „Сестра ми“ на Мишел Адамс е от книгите, които през цялото време ти се иска да..

публикувано на 18.07.25 в 16:30

От боклука до любовта: Историята на Лиза

Днес ще ви разкажем една от онези истории, които топлят сърцето . Преди повече от две години Стефка Иванова от Видин намира малко кученце, захвърлено сред боклуците. Кръщава го Лиза. Изтощена, слаба и отчаяно нуждаеща се от грижа, Лиза започва да разцъфтява с всеки изминал ден от вниманието и обичта на Стефка. Животът,  и на двете, се..

публикувано на 18.07.25 в 16:03

Самодейци от Монтанско отиват на събора в Копривщица

Групи и индивидуални изпълнители на автентичен фолклор ще представят област Монтана на 13-ия Национален събор на българското народно творчество в Копривщица, който тази година ще се проведе от 8 до 10 август. Определени са от жури с председател д-р  Стела Ненова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. За Славейко..

публикувано на 18.07.25 в 15:45

Индустриален парк правят във Видахим

Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг", обособена територия, за която са осигурени устройствени, технически и организационни условия за производствени дейности. Южната индустриална зона в крайдунавския град е разположена върху част от терена на бившия завод за гуми "Видахим" и е..

публикувано на 18.07.25 в 14:54

"Едно" на 18 юли 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които от фондация "Подкрепа за реализация"- Видин организираха през последните седмици.  Във видинското село Майор Узуново се проведе десетото издание на международния етнофестивал за хора с увреждания "Балканска среща". Организира се от фондация "Подкрепа за реализация" в партньорство със сдружение от..

публикувано на 18.07.25 в 14:44

"Вечер(на) дума": Когато литературата се поднася с коктейл и залез над Дунав

Днес ще си говорим за литература... и ако тя, литературата, беше напитка, тази вечер във Видин щеше да бъде поднесена с резен залез, щипка музика и коктейл от изящни думи. Ще ви разкажем за събитието Вечер(на) дума , което не просто събира поети и писатели. Стилът? Официален. Етикетът? Изискан. В тази вечер, в която думите ще звучат..

публикувано на 18.07.25 в 14:20