Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Николай Овчаров: "Възхитен съм от това, което се случва на Рациария" /ВИДЕО/

2
Снимка: Красимир Каменов

Професор Николай Овчаров посети разкопките на термите в антична Рациария. Той е научен координатор на шестте приоритетни археологически обекта в страната, между които е и Рациария. Другите обекти са Мисионис край Търговище, Солниците в Провадия, Перперикон в Източните Родопи, Вишеград на около 5 км. от Кърджали и Хераклея Синтика в Пиринска Македония. "Възхитен съм от това което виждам тук", коментира проф. Овчаров:

"Първо искам да изразя възхищението си от това, което виждам. Това са уникални неща. 20 метрови колони. Грандиозно нещо. Аз съм "пообиколил" Римската империя. По-точно останките ѝ и искам да ви кажа, че подобно нещо рядко се вижда. Първото ми впечатление, че все едно съм в баните на Каракал в термите на Рим... Надявам се финансирането да продължи и тези терми в рамките на 4 до 5 години да се разкрият изцяло... Видин след време ще разполага с нещо, с което се гордее Рим."  

Финансирането на тазгодишните разкопки в Рациария е на стойност 300 000 лева.

"Сега вече сме почти към края на разкопките. Остават ни 10 дни. За този период от два месеца, през които работехме, успяхме да проучим източното крило на римските императорски терми. Безспорно вече сме категорични, че това са най-големите терми в България. Много по-големи от така известните в Одесос, в днешният град Варна. Там те се посещават от хиляди туристи. Реално нашето заключение е, а и за това бяха отпуснати средствата да се проучи обекта и да стане основен акцент на културния туризъм не само за Видин, а и за цяла Северозападна България. Това е напълно възможен факт. Имаме желание тези разкопки да продължат години наред с това темпо. Тези терми трябва да бъдат реставрирани и консервирани и да се превърнат в един туристически обект, както подобава.", коментира ръководителят на разкопките доц. д-р Здравко Димитров.


Върху основите на термите е била построена и раннохристиянска базилика, като на места по колоните се виждат издълбани кръстове, коментира  доцент Иво Топалилов:

"Термите през късната античност са били един голям лукс за всеки един град. Рациария не е изключение и поради това, че това един масивен комплекс, част от него се преизползва за различни цели. В нашия случай имаме по-любопитен момент - част от термите са преустроени в раннохристиянска базилика. Тя е трикорабна и кръстовете са от този раннохристиянски период... Тук е била една от най-силните християнски катедри през 4-5 век. Даже епископа на Рациария е взимал дейно участие в Ариянския спор в империята, който води до налагането на сегашният вариант на християнството. В този смисъл Рациария е един от огромните християнски центрове през 4-5 век  когато се преоформят термите в базилика."

Според кмета на село Арчар Веселина Данаилова в чийто район е антична Рациария, предстоящото експониране и социализиране на обекта е бъдещето на селото:

"Това е една от най-големите възможности Арчар да придобие популярност и да се създадат работни места. Това е обект с огромен потенциал и е грехота да не се използва."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Глемпинг - отдих със стил

Днес ще ви срещнем с един човек, който отдавна мечтае да направи място за почивка сред природата. Той е родом от Белоградчик и понеже камъкът си тежи на мястото, макар и да живее от години в столицата, неговите мечти винаги са били свързани с родното му местенце. Освен това, градът на скалите, знаем, е прекрасно място за отдих. Димитър Игнатов..

публикувано на 05.07.24 в 17:00
Венцислав Боянов, директор на РДСП Видин

Венцислав Боянов: Очакваме скоро да знаем размера на пенсията за енергийните помощи

Пенсионерите с ниски доходи ще запазят правото си на помощ за отопление за зимния сезон въпреки ръста на пенсиите. Това стана ясно след решение за актуализиране на корекционния коефициент, с който се намаляват доходите от пенсии при определяне на правото на целевата помощ. В новия коефициент е отчетено осъвременяването на пенсиите с 11%, съобщиха от..

публикувано на 05.07.24 в 16:56

Физическата активност като средство за превенция на остеопорозата

Упражненията са най-добрият начин да заздравиш костите и мускулите си и да влияеш на процесите на костна регенерация.  Това обясни в "Направление здраве" треньорът Катя Кирчева , която веднъж месечно в своето онлайн студио провежда остеопороза стоп тренировка.  "Натрупването на костна маса продължава до края на 20-те години и за мъжете, и..

публикувано на 05.07.24 в 14:25

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

публикувано на 05.07.24 в 14:02

Професия "сватбен агент"- предизвикателството да превръщаш приказките в реалност

В рубриката "Професия-хоби" ще ви срещнем с дама, която присъства в един от най-важните дни на всеки човек, а именно- в сватбения. Тя е Петя Богомилова-Кънчева от Видин и има сватбена агенция.  Задачата ѝ не е лека. Нейната работа е свързана с планирането и изработване на сватбени декори и въобще създаването на цялостната визия на този важен..

публикувано на 05.07.24 в 14:00

Михаил Александров: За животните- с любов!

Около 4000 млечни крави се отглеждат във фермите във Видинско. 24 са тези с над 100 животни, в 8 са заложили на породата Симентал. Една от тях, тази на Михаил Александров , е във видинското село Рупци.  За първи път Михаил се захваща с отглеждането на крави през 2000 година. Няколко години му трябват, за да осъзнае, че условията за..

публикувано на 05.07.24 в 10:30

Тереза Найденова- за пътя от любовта към природата до учителската професия

Тереза Найденова е млад учител - преподава специални предмети в Лесотехническата професионална гимназия в Берковица. И макар и да изглежда като осмокласничка, тя се справя блестящо като преподавател.  Как любовта към гората и природата може да накара един млад човек да остане в България и да се обърне към учителската професия?  За възпитанието и..

обновено на 05.07.24 в 09:09