Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Вулджев: Стандартът на живот се подобрява с активна икономика, не с пасивното абсорбиране на европейските пари

Георги Вулджев
Снимка: Стопкадър, bTV


"Ние много обичаме да се самосъжаляваме, но нека отбележим, че във времето сме прогресирали спрямо този показател за хора, които са в риск от бедност. Данните на Евростат за 2009-2011 година дават 49 % от населението като застрашено. За 10 години сме прогресирали сравнително значително. 32 % днес е подобрение, макар да оставаме на последните две места. Изоставаме от останалата част, но трябва да имаме предвид, че други страни, които често са давани за пример и в които българи емигрират, също имат високи и сходни проценти на хората в риск. В Испания е 25-26 %", каза в "Посоките на делника" икономистът Георги Вулджев.

България изкачва едно място и вече е втора по бедност в Европейския съюз, сочат последните статистически данни. Над 30 % от населението е изложено на материални лишения. 

"Бедността в България има дълбоки корени, идващи още от времето на комунизма. Повечето проблеми, които имаме икономически - т.е изоставането от Западна Европа и спрямо други държави от бившия Източен блок, са свързани с политически решения, взети през 90те години. Тогава неадекватни икономическа политика, неадекватни реформи, проведени в редица сфери, забавянето на такива в други, хиперинфлацията, през която преминаваме. На много хора им е писнало да дъвчем тези неща и 20 години по-късно, но все още имат ефект. В по-краткосрочен план - правителствата, които ни управляват след влизането в ЕС, не бяха най-амбициозните от гледна точка чисто икономическа политика, разчитаха на пасивно абсорбиране на европейски средства и инвестиции, което само по себе си не може да даде сериозно подобрение на стандарта на живот".

Най-ниските дялове на хората, изложени на риск от бедност, са регистрирани в Чехия (11,5 %), Словакия (13,8 %), Словения (14,3 %), Нидерландия (15,8 %) и Финландия (15,9 %).

"Няма значение колко си голям. Понякога на по-малките държави им е по-лесно да намалят бедността. Чехия е най-положителният пример сред държавите от бившия Източен блок, има най-ниското ниво на процент от населението, което е в риск от бедност. Малките държави могат да имат добри показатели, много добро икономическо развитие. Те не са големи пазари, но там, където не можеш да максимизираш количествени икономически показатели, това което ще правиш е да максимизираш качество. Ние трябва да се стремим към същото".

Според думите му демографската криза тепърва ще се усеща все по-силно.

"По отношение на този показател демографската криза няма съществено отношение, но пък в дългосрочен план ще има по линията на това, че прави редица аспекти на нашата социална система - цялата пенсионна система, например, я прави нестабилна. В последните години увеличаваме пенсиите с големи темпове. Понеже ги увеличаваме, най-вероятно това е един от факторите, допринасящ да падне процента на хората в риск от бедност. Това, което не се осъзнава, поради проблемите с демографската картина и начинът, по който функционирана пенсионната система - да преразпределя пари от млади към стари - в един момент ще се окаже, че просто може да нямаме пари, с които да вдигаме пенсиите. Системата трябва да се реформира из основи".

Приемането на еврото за национална валута по никакъв начин не е предпоставка за подобряване на живота, посочи още експертът.

"Ситуацията с еврото напомня на ситуацията с влизането в ЕС, когато всички си мислеха, че просто ей така ще станем развита държава. Вече 15 години по-късно си оставаме на дъното и изоставаме. Еврото няма да ни направи по-богати, но пък ще ни върже към Западна Европа. Не обаче и така, че да печелим. Приемането на еврото вкарва рискове, свързани с финансовите системи на редица западни държави. Ние поне в това отношение, откакто имаме Валутен борд, това е един от аспектите, в който успяваме да бъдем на едно от най-високите нива в Европа - да имаме стабилни публични финанси. Ако си мислите, че в момента нашето развитие е бавно, то с нестабилни публични финанси, каквото рискуваме, ако приемем еврото, то тогава развитието ще е още по-бавно, ще стагнира, ще се случи като Гърция и Италия".

Възможно ли е България да отбележи прогрес в своето развитие в следващите години?

"Трябва да се подобри инвестиционната среда. Да се изчисти корупцията, защото се насочват публични средства към неефективни бизнеси, които не са продуктивни, не носят добавена стойност за икономиката. Често говорим, че нямаме външни инвеститори, но най-същественият проблем и причината да имаме бавни нива на икономически растеж е, че не третираме вътрешните инвеститори добре, т.е българите с предприемачески идеи. Държавата у нас дава пари на бизнеси, свързани с политиците, по този начин компетентните хора са избутвани от пазара".

Интервюто с Георги Вулджев можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55