Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Устойчивото и климатично неутрално развитие на България не може да бъде отлагано повече

Деница Петрова, "Грийнпийс": Бъдещето е в децентрализираната енергийна система

Липсва широка информационна кампания относно същността на Зеления пакт

Снимка: БНР


"Нашата визия е за децентрализирана енергийна система: да не зависим от няколко големи ТЕЦ-а, от големи мощности, разположени в страната, а енергията да се произвежда там, където се потребява. Например, покриви на жилищни или общински сгради, да има малки централи съвсем близо до градовете и селата. Хората да бъдат част от енергийни общности, енергийни кооперативи. Ако един квартал, една община, се съберат и искат да си направят такава централа, да могат да я построят, да ползват електроенергията, която са произвели. Това ще промени картата на енергопроизводството. В Плана за възстановяване е записана подкрепа за възобновяеми източници. Това ще позволи на хората да се възползват от предимствата на възобновяема енергия, а с финансова подкрепа - ще станат енергийно независими", каза в "Посоките на делника" Деница Петрова, директор на "Грийнпийс-България".

Неправителствените природозащитни организации "Грийнпийс-България" и WWF България, съвместно с Института за кръгова икономика, обединени в коалиция MOVE.BG, създадоха коалиция през януари, именувана "За зелен рестарт".

"Събрахме се още в началото, когато започнаха приказките за Плана за възстановяване, т.е каква да бъде помощта за всяка една страна в ситуацията на COVID-19. Това съвпадна с темата за зелените политики. Какъв тип възстановяване след такава голяма криза, която засяга всички нас, затова няколко организации се събрахме да настояваме за зелено рестартиране на икономиката. Грийнпийс-България се занимава много с това въглищните централи постепенно да излизат от начина, по който в България се произвежда електроенергия. Те замърсяват водите, въздуха, Бобовдол замърсява Струма, излязохме с проучване как климатичните промени ще се отразят на Марица. Ако не се вземат мерки, в един момент ще има конкуренция къде да отива водата - дали за охлаждане на ТЕЦ-ове или да бъде в реките така че да поддържа тяхното екологично състояние".

Устойчивото и климатично неутрално развитие на България не може да бъде отлагано повече, аргументират се от "Грийнпийс"-България.

"Само една такава политика може да реши всички въпроси, всички проблеми, които са пред страната и пред региона. Зелената сделка е възможност: насочва вниманието към иновации, инвестиции в други технологии, които имат за цел и да помогнат за справяне с промените в климата. Ще има и средства, които могат да направят така че страните да се ангажират, но и да тръгнат по този път, който да ги направи модерни и прогресивни, да използват технологии, които не замърсяват въздуха". 

Според Петрова липсва широка информационна кампания относно същността на Зеления пакт.

"Хората не разбират, но то не е и правилно обяснено какво точно е Зеленият пакт. Проучване сочи, че 80 % от хората не знаят каква е позицията на България, за какво е Зелената сделка. От друга страна, имат желание да направят нещо да направят нещо за околната среда, имат съзнанието, че климатичните промени са тук. Зеленият пакт е политика на ЕС, която всъщност цели да направи живота ни в Европа по-добър като качество, като въздух, изобщо като околна среда. Цели да направи преход да не използваме изкопаеми горива, да намалим емисиите си". 

Интервюто с Деница Петрова можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55