Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светлин Тачев, политолог: Оптимист съм за съставяне на правителство, преговорите са положителни, обществото също го иска

Снимка: личен архив

Политологът от агенция „Галъп интернешънъл болкан“ Светлин Тачев коментира в "Посоките на делника" преговорите за съставяне на правителство между "Продължаваме промяната", БСП, "Има такъв народ" и "Демократична България":

- Безспорно това е нов тип начин на водене на преговори. Доста по-различни от преди, открити пред обществото, което показва две неща: първо, дават прозрачност- години наред търсим прозрачност и за първи път виждаме нещо подобно, в което политическите формации могат да седнат и да обсъждат политики, защото в предизборната кампания видяхме не водене на дебат за политики, а настроения един срещу друг, тук виждаме точно обратното- позитивен разговор за това какво може да се свърши, какво трябва да се свърши и всеки има възможността да представи своите виждания; тук стигаме до второто- това е равнопоставеността. "Продължаваме промяната" дава заявка за нещо ново и това е, че даде възможност на останалите три партии да се чувстват не като загубили изборите, а като равнопоставени формации, които могат заедно да обсъждат политиките. Това обаче беше първият кръг от преговорите, който беше по-лесният. Следва вторият кръг- решаването кои да са министри в евентуален нов кабинет. Тук дебатите предполагам ще са много по-сложни, много по-трудни за решаване, тъй като това е въпрос на възможностите кой е най-добрият, който може да заеме дадено министерско кресло. Вероятно ще има сблъсъци между политическите формации да предложат техния си представител, но през цялото време виждам от "Продължаваме промяната" желание не всичко да е на всяка цена. Така че воденето на преговорите до момента е положително и съм оптимист, че все пак правителство ще има, защото за разлика от предишните избори, когато "Има такъв народ" спечели първото място, вместо да започне с положителното, с това какво може да се свърши, как могат да си взаимодействат политическите формации, те започнаха да чертаят разделителни линии, което доведе и до невъзможността за съставяне на правителство. Сега, ако тези четири партии не достигнат до съставяне на правителство, това ще е катастрофално не само за парламентарната демокрация, но и за самите политически формации. А ако някоя от политическите формации реши да се оттегли и да откаже да участва в създаване на коалиционен кабинет, това ще е пагубно за самата нея на следващи избори. Оптимист съм, защото има положителен начин на водене на преговори, а и негласен натиск от обществото върху политическите формации най-накрая да направят това, за което са избрани.

Радио ВИДИН: Това означава ли, че политическата криза, започнала още с протестите от миналата година, върви към своя край?

- Това е много интересен и дълъг процес, който започна с протести, които се институционализираха в избори, после през служебни кабинети, за да завършат своя жизнен цикъл с втория тур на президентските избори. Смятам, че вече е време да се успокои политическото напрежение, да се реши политическата криза. Няма за какво повече да има политическо напрежение. "Продължаваме промяната" е първа политическа сила, имат възможност за съставяне на правителство, президентът беше преизбран. Трябва да се реши политическата криза, за да могат да се решат и останалите кризи, тъй като пред нас стоят здравна криза, инфлация, поскъпване на цените... Всичко това се случва на фона на зимния сезон, който обикновено е невралгичен за всяка власт.

Как виждате ролята на ГЕРБ, ДПС и "Възраждане" в бъдещия парламент?

- ГЕРБ и ДПС най-вероятно ще бъдат изолирани. Тяхната роля е на опозиция. Надявам се тя да е градивна, защото в една парламентарна демокрация е хубаво да има и силна опозиция, която обаче да е градивна, а не деструктивна. А за "Възраждане" смятам, че ще е "опозиция на опозициите", т.е. ако има лагер на статуквото и лагер на промяната най-общо казано, има и трети лагер и това е "Възраждане", който общо взето е срещу всички. С това е вероятно да трупа допълнителна подкрепа, защото има много българи, които харесват и подкрепят политиките на "анти", на "анти всичко". Така че в случая тя е в една нелоша позиция в парламента.

Какъв "живот" можем да очакваме от правителство, подкрепено от четворна коалиция?

- Трудно ще е. Четири политически формации, които трябва да управляват четири години, изглежда трудно постижимо, дори невъзможно за някои анализатори. Аз все пак съм оптимист, че първото, което трябва да направят и най-важното, е да прекарат страната през кризата, която се задълбочава, и след това може да седнат на масата и да обсъдят какъв е пътят напред. Разбира се, това ще е една много крехка коалиция, тъй като излизането на всяка една от формациите неминуемо ще доведе до падането на самия кабинет. Въпреки всичко съм оптимист и вярвам, че пътят е към правителство, което ще издържи минимум година.

Повече- в прикачения файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00