Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна за теб!

ЕП със законодателна инициатива за справедлива минимална заплата

Снимка: Радио ВИДИН


Евродепутатите одобриха през ноември мандат за започване на преговори по директива, която ще гарантира на всички работници в Европейския съюз /ЕС/ справедлива и адекватна минимална работна заплата. Законоустановена минимална работна заплата има в 21 от 27 държави. В България тя е най-ниската в Общността - 650 лева. Според видинчани, за да гарантира достойни условия за живот, минималната работна заплата у нас трябва да се увеличи:

"Поне 1000 лева, за да може да се живее нормално... Европейският съюз е Европейски съюз, значи колкото едните, толкова и другите трябва да взимат."

Проектът за директива не създава задължително ниво на минимална работна заплата в Европа. Създава правила, по които съответната държава трябва да определи коя е достойната минимална заплата на нейната територия. Има редица критерии, които са указателни, някои от тях са свързани с потребителската кошница, обясни българският депутат и член на Комисията по заетост и социални въпроси в Европейския парламент /ЕП/ Радан Кънев:

"С идеята, че едно семейство от двама работещи с деца, дори ако двамата работещи са на минимална заплата, то трябва да е над прага на бедността. Ето нещо, което е важно за България, защото в България минималната заплата е заплата на работещи бедни. Ако едно семейство получава две минимални заплати и има деца, то е категорично под прага на бедността и това би било един аргумент, при приемане на директивата, в България да се влезе в социални преговори за нейното повишаване и по сектори, и по региони, и на национално ниво. И друг, може би най-лесно разбираемият и най-масово тиражиран в медиите критерий, е минималната заплата да бъде не по-ниска от 60 % от медианната или 50% от средната работна заплата."

Медианната работна заплата е тази, която взима най-голямата група работещи хора. В България тя е доста ниска, което определя и много ниските нива на доходи изобщо в страната. Затова за българите ще бъде важен критерият 50% от средната заплата, уточни евродепутатът:

"Това би означавало едно съществено увеличение на минималната заплата към момента, но този критерий не е задължителен. Аз предполагам, че най-вече малкият бизнес - хората, които сега, в кризата, трудно успяват да управляват предприятията си, за неквалифицирани работници това ниво е и недостижимо. Предполагам, че пак през преговори между социалните партньори ще достигнем до това ниво, но не веднага след приемане на директивата. Ще има един период, в който бизнесът да свикне, а бих казал и да обучи своите служители, за да може те реално да допринасят до този размер с труда си."

Директивата препоръчва като най-добър вариант определяне на минимална заплата в различните сектори чрез разговори между работодателите и синдикатите. Отчита се фактът, че заплатата, която се определя по сектори между социалните партньори, е най-добра, обясни Радан Кънев:

"Аз смятам, че държавите като България, с най-ниско ниво на възнаграждение, са в различно положение от северните държави. Ние нито имаме добри нива на заплати, за да кажем: "Нека Европа не ни се бърка", нито имаме тези добри нива на социален диалог. Имаме нужда да работим в двете посоки. Мисля, че таза директива дава на всяко правителство доста ясни указания в коя посока да работи, за да се стигне до по-добри нива на заплащане. Защото идеята, че нашият бизнес, нашата икономика, могат да бъдат конкурентни на база на ниски заплати, тоест да използваме бедността на нашите съграждани като конкурентно предимство, тази идея отдавна е компрометирана, най-вече с изтичането на работната ръка, всеки бизнес в България вече страда от недостиг на работна ръка, и надявам се, че всички разбираме, че със сегашните нива на минимално заплащане единственото, което можем да постигнем, е да губим хора. Разумно би било българското правителство да подходи гъвкаво в бъдеще и да търси възможности за определяне на различни минимални заплати по икономически сектори. Досегашните минимални осигурителни прагове са един добър старт в тази посока, а може би да се мисли за минимални нива на заплащане по региони."

Трябва да се насърчи колективното договаряне, категоричен е и председателят на Видинската търговско-промишлена Красимир Кирилов:

"Според мен това договаряне трябва да бъде направено на ниво различните браншове, различните предприятия, защото и видът труд, който се полага, и сложността, и много, много други критерии формират тази заплата. Така че няма как минималната заплата в един ресторант и в едно IT предприятие да бъдат на еднакви нива. Така че тук е разковничето и наистина може би трябва да се търси насърчаване, повишаване нивото на колективните договаряния в страната. Тогава вече ще можем да говорим за едно нормално заплащане в различните сектори." 

Преди дни Съветът на ЕС съобщи, че е одобрил своето становище по законопроекта. С това на практика се поставя началото на същинските преговори за европейско законодателство за минимална работна заплата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 18 май 2025 година

Тръгваме да попътуваме с „Неделник“! Има – няма преди месец ви срещнах с инициаторите за една среща на випуск 1980 година на тогавашната видинска гимназия "Димитър Благоев", Валери Минков и Веселин Станков. 45т-а годишнина от завършването си ще отбележат някогашните абитуриенти на 6 и 7 юни. До къде стигнаха нещата с..

публикувано на 18.05.25 в 15:41

Да служим на Бога с дух и истина

На петата неделя след Пасха Христова Православната църква ни припомня разговора на Господ Иисус със самарянката . По Христово време самаряните са живеели на юг от Галилея и на север от Юдея в палестинската ивица от Средиземно море до река Йордан. Самаряните не са израилтяни, а смес между асирийски преселници и завареното от тях..

публикувано на 18.05.25 в 08:00

"Подай ръка" с подкрепа за семейство от Монтана

Фондация "Подай ръка - дари по-добро бъдеще" обяви кампания в подкрепа на семейство от Монтана. Мери е самотна майка, която се бори, за да  отгледа трите си деца - на 14, на 11 и на 6 години. Няма постоянна работа, а семейството  оцелява благодарение само на детските надбавки, обясни социалният работник към благотворителната организация..

публикувано на 16.05.25 в 17:43

Групата "North West 3700" с нова песен и участие на фестивала "Summer vibes"

Вече сме ви срещали с видинската група North West 3700 . В състава ѝ са  Михаил Георгиев, Александър Марков, Марин Ангелов, Милчо Кръстев и Илия Илиев - петима приятели, обединени от страстта си към музиката и родния край . Те не просто свирят и пеят - те живеят музиката. Всеки от тях владее различни инструменти, пеят, пишат текстовете си..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Загадъчните "Момичетата от книжарница "Блумсбъри"

Лондон през 50-те години на ХХ век. Книжарница „Блумсбъри“. Изисканото царство на книгите изглежда измамно спокойно, почти съвършено, благодарение на петдесет и едно правила, които управителят Хърбърт Дътън държи да се следват по-строго дори от Десетте божи заповеди. Докато има дисциплина, нищо не може да се обърка, нали така? Под..

публикувано на 16.05.25 в 16:55

От всеки жълъд "човек" не става

Жълъдите са навсякъде в парковете, а освен храна за животни, те могат да се превърнат и в чудесна декорация за дома. От тях можем да изработим венци и свещници, лампички и висулки, рамки за картини, украси за маси и какво ли още не. Може би горният списък далеч не изчерпва всички варианти. Жълъдите са един от многото естествени материали, които..

публикувано на 16.05.25 в 16:50

Млади доброволци от България и чужбина променят живота в Чупрене

В сърцето на малкото, но изпълнено с живот село Чупрене, в Основно училище "Акад. Михаил Димитров“, се случва нещо различно. С усмивки, цветни материали и силна вяра в промяната, група млади хора вдъхновяват децата да мечтаят, да творят и да вярват в силата на общността.  Те са част от проекта " Бъдещи създатели за приобщаване и устойчивост "..

публикувано на 16.05.25 в 16:15