Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Бабинден даруват родилките

Бабинден в Неговановци- преди и сега

5
Снимка: Радио Видин

Във Видинското село Неговановци всяка година отбелязват Бабинден, като обичаят е да се посетят родилките, които са станали майки през изминалата година. В селото през 2021 година има четири нови "мъжки" майки. Те са дарени с поздравителен адрес от читалищното настоятелство и с топло одеялце за бебенцата. При последната родилка за миналата година - мама Елена и бебе Константин, от читалището са извършили специален ритуал - майката, бебето и бабата са дарувани, както се е дарувала "мошиката", след което на празнична трапеза са разказани истории това как в недалечното минало родителите са отглеждали децата си и как се гледат днешните бебета.

В местното читалище пазят и спомени за бабите-акушерки, разказа секретарят Мариана Димитрова: 

"Още от началото на миналия век в нашето село съществували баби, известни с тяхната смелост и отзивчивост при израждането на бебета. Допитала съм се до старите хора и те ми разказаха доста интересни неща. Баба Ракила е на 84 години. Тя разказва за една баба Лазаруца, която дори е помогнала тя (баба Ракила), да се появи на бял свят. Ходила е тази баба и по тъмното, взимали я от вкъщи, за да помага на родилките. А когато се е родила баба Ракила през 1938 година, те дарили баба Лазаруца с вълнен красив шал и бабата доста дълго време носела този шал... Така хората един вид се отблагодарили, това е от благодарност към тази жена. Хората, кой с каквото могли, с това я дарували бабата, кой плат - някаква басма, някога навремето се е давало или дреха. Пример ще дам - в Неговановци дарували бабата с престилки от онези автентичните престилки, дето ние сега ги носим в народната носия, забрадки, ние в нашето село имаме едни интересни, наричаме ги "чумбир де матааса ку чукур" ще преведа, че това е копринена забрадка, кърпа с едни плетени ресни. Така баба Ракила разказва, че е имало почит към тази баба. През 70-те, 80-те, 90-те години в селото е имало здравна служба, където са работели един фелдшер (и аз го помня - чичо Кольо, той е от Ясен), и една акушерка - леля Савина от Винарово. На всеки празник Бабинден сдружение на жени от Неговановци ходели в службата. Те дарували тази жена с най-различни подаръци в знак на уважение, че тази жена помагала за отглеждането на децата... Тогава в тези години, имам спомени, че кметовете са подарявали подаръци на тези, които през годината са станали майки и най-вече на многодетните майки. Много почитали многодетните майки... Моята майка разказва, че голяма роля в семейния празник имала "мушиката" - кръстницата, сега както я наричаме."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17