"NEST" се нарича новият проект, който стартира фондация "Заедно в час", той е насочен към експерти от Регионалните управления на образованието в Северозапада и за млади учители. Идеята е експертите, преминали обучение, да бъдат обучители на свои колеги-експерти, а те от своя страна да станат "подкрепящи" работата на новите учители в образователната система.
Реално проектът е започнал от есента на 2021 година и в него се включват експерти от всички РУО - 14 РУО влизат в ролята обучители и 14 РУО в ролята на наблюдаваща, контролна група. Идеята е да се подпомагат начинаещите учители и те да останат в системата, защото данните показват, че близо 60% от начинаещите учители в рамките на две години напускат училище... А пък 75% от тях се очаква да напуснат системата до пет години...
РУО Враца е единственото РУО, което участва в предходен проект на "Заедно в час", проект "Компетентности" за учители и за директори, и втори модул за експерти в РУО - Враца. След успешното обучение днес четирима експерти имат ролята на обучители в проекта, за ролята им като обучители на колеги-експерти от други РУО, разговаряме със Соня Дамянова, експерт по български език и литература:
"...Ние даваме някакви модели за работа с младите учители, след това експертите, които обучаваме след първото обучение, те трябва да си изберат трима от младите учители, с които да работят и да приложат тези стратегии, които сме им показали... Това е интересно в подхода на "Заедно в час", че техните обучения не са просто обучения и после осъществяват непрекъсната подкрепа... Колегите споделяха с какви проблеми са се сблъсквали... Думата "обучение" не е подходяща, това не са лекции, а се разчита основно на преживяване... Работи се по отделни проблеми в групите... Изключително полезното за нас беше, че видяхме на живо как трябва да се случва учебният процес и в училище и сега всеки от нас се опитва да покаже на учителите как да работят с учениците - непрекъснато да ги ангажират...
Гергана Василева, старши експерт по организация на средното образование в РУО Враца също е обучител в проекта, тя е впечатлена от новите и гъвкави методи на преподаване и ги споделя:
"Най-важното е да имаме по-нов поглед върху това, което може да бъде дадено на учениците като се изхожда от техните конкретни потребности, тоест учителят да бъде по-гъвкав към средата, да вижда нещата извън традиционния си поглед...Най-важното за младите учители е да получават подкрепа както от РУО, така и от директори на училища..."
Кристина Боянова е експерт по чужд език и по майчин език в РУО - Монтана, тя също е включена в програма "NEST" като обучител и към нея са прикрепени трима млади учители:
"Може да се каже, че ние сме и обучаеми и обучители... В случая тези, които се обучават са и учителите. При мен това беше основният мотиватор, за да може и те да получат необходимата помощ в началото на тяхната кариера... Младите учители могат да бъдат задържани в системата с адекватна и навременна помощ, тя трябва да е съвместно и от РУО и от училището... Програмата е навременна, много на място и много полезна."
Повече може да чуете в трите интервюта като прикачени звукови файлове.
Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..
Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..