Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерти от Регионалните управления на образованието във Враца и Монтана в помощ на млади учители

Момент от обучение по програма NEST
Снимка: Заедно в час

 




"NEST"  се нарича новият проект, който  стартира фондация "Заедно в час", той  е насочен към  експерти от Регионалните управления на образованието в Северозапада и за млади учители. Идеята е експертите, преминали обучение, да бъдат обучители на свои колеги-експерти, а те от своя страна да станат "подкрепящи" работата на новите учители в образователната система.


Реално проектът е започнал от есента на 2021 година и в него се включват експерти от всички РУО - 14 РУО влизат в ролята обучители и 14 РУО в ролята на наблюдаваща, контролна група. Идеята е да се подпомагат начинаещите учители и те да останат  в системата, защото данните показват, че близо 60% от начинаещите учители в рамките на две години напускат училище... А пък 75% от тях се очаква да напуснат системата до  пет години...

РУО Враца е единственото РУО, което участва в предходен проект на "Заедно в час", проект "Компетентности" за учители и за директори, и втори модул за експерти в РУО - Враца. След успешното обучение днес  четирима експерти имат ролята на обучители в проекта, за ролята им като обучители на колеги-експерти от други РУО, разговаряме със Соня Дамянова, експерт по български език и литература:


"...Ние даваме някакви модели за работа с младите учители, след това експертите, които обучаваме след първото обучение, те трябва да си изберат трима от младите учители, с които да работят и да приложат тези стратегии, които сме им показали... Това е интересно в подхода на "Заедно в час", че техните обучения не са просто обучения и  после осъществяват непрекъсната подкрепа... Колегите споделяха с какви проблеми са се сблъсквали... Думата "обучение" не е подходяща, това не са лекции, а се разчита основно на преживяване... Работи се по отделни проблеми в групите... Изключително полезното за нас беше, че видяхме на живо как трябва да се случва учебният процес и в училище и сега всеки от нас се опитва да покаже на учителите как да работят с учениците - непрекъснато да ги ангажират...


ПрограмаГергана Василева, старши експерт по организация на средното образование в РУО Враца също е обучител в проекта, тя е впечатлена от новите и гъвкави методи на преподаване и ги споделя:

"Най-важното  е да имаме по-нов поглед върху това, което може да бъде дадено на учениците като се изхожда от техните конкретни потребности, тоест учителят да бъде по-гъвкав към средата, да вижда нещата извън традиционния си поглед...Най-важното за младите учители е да получават подкрепа както от РУО, така и от директори на училища..."

Кристина Боянова е експерт по чужд език и по майчин език в РУО - Монтана, тя също е включена  в програма  "NEST" като обучител и към нея са прикрепени трима млади учители:

"Може да се каже, че ние сме и обучаеми и обучители... В случая тези, които се обучават са и учителите. При мен това беше основният мотиватор, за да може и те да получат необходимата помощ в началото на тяхната кариера... Младите учители могат да бъдат задържани в системата с адекватна и навременна помощ, тя трябва да е съвместно и от РУО и от училището... Програмата е навременна, много на място и много полезна."


Повече може да чуете в трите интервюта като прикачени звукови файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Урок по география във видинско училище с награда от национален конкурс

Урок по география "Среща на народите" спечели първо място  в Националния конкурс за учители за добра педагогическа интердисциплинарна практика "Географията и другите науки в един урок". Той се  проведе във видинското училище  СУ "Св. Св. Кирил и Методий" и бе подготвен от екип учители, в който бяха  Стефан Петров, учител по..

публикувано на 14.05.24 в 15:20

Панорама на средното образование във Видин

"Панорама на средното образование", организирана от местното Регионално управление на образованието, се провежда във Видин. На събитието всички учебни заведения  от областта представят утвърдения си държавен план-прием за 8 клас за учебната 2024/2025 година по разнообразни  начини  и чрез презентации и рекламни  материали.  Панорамата бе..

публикувано на 14.05.24 в 15:15

Деца правят театър в Бяла Слатина

Вторият фестивал на детския театър „Вълшебното килимче“ ще се проведе в Бяла Слатина на 18 май. Организатори са читалище "Развитие 1892" и община Бяла Слатина.    Целта на фестивала е да се развива детското въображение и актьорските умения на децата.  Участие са заявили около 15 учебни заведения от общината, каза главният..

публикувано на 14.05.24 в 12:30

Учител от Враца е класен ръководител на годината

Горица Маджарска, учител по история и гражданско образование във врачанското СУ "Козма Тричков", спечели наградата "Стоян Михайловски" за 2024 година в категория "Класен ръководител". Отличието е учредено през 2012 година от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа".  Целта е да се отдаде  заслуженото уважение на съвременните български..

публикувано на 14.05.24 в 11:10

Видинската езикова гимназия изпрати випуск 2024 (снимки)

Общо 80 ученици завършиха Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" във Видин . За десети път беше връчена статуетката „Криле“, която е наградата на училищното настоятелство. Дело е на скулптора Светлин Николаев и символизира разтворената книга на познанията, с която политат мечтите.  Директорът Боянка Никова пожела на..

публикувано на 13.05.24 в 14:46

Видинският марионетист Теодор Борисов ще преподава в Еквадор

Още един повод да се гордеем за пореден път с видинския марионетист Теодор Борисов , познат по света като "Il grande Lupo bulgaro" , големият български вълк, тъй като той получи специална покана от министъра на културата на Република Еквадор . Тео е поканен да ръководи интензивен курс на обучение в рамките на Международния куклен фестивал,..

публикувано на 13.05.24 в 14:00

Приоритет ли е образованието само преди избори?

Голяма част от учителите са над средната възраст за страната, но има и много хора, които завършват педагогически направления в университетите в момента. Въпросът е, че голяма част от тези хора не искат да станат учители, а още по-голям проблем е, че тези които влизат в системата много бързо се отказват от професията. 70% от младите преподаватели не..

публикувано на 13.05.24 в 13:00