Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ядрената енергетика е задължителен приоритет

Александър Симов, БСП: Спешно трябва да започне строежът на нови мощности

Коалиционните партньори са обединени по темата

Снимка: bsp.bg


"С оглед на това, което се случва в Украйна, с оглед на ужаса в Украйна, смятам че България е изправена пред ново предизвикателство: максимално бързо да предвижи това, да предвижи строежа на нова ядрена мощност. В управляващата коалиция смятам, че има много ясно разбиране по този въпрос. Доскоро дилемата беше дали да строим Белене или да правим седми блок в Козлодуй. В момента България няма такава дилема, няма или или, защото сме изправени пред и и. Трябва да направим и Белене, и седми блок", каза в "Посоките на делника" депутатът от БСП Александър Симов.

Коалиционните партньори са обединени по темата за ядрената енергетика, посочи той.

"В коалиционното споразумение на правителството на управляващата коалиция ясно е записано, че България се нуждае от нова ядрена мощност. Идеята, когато го правихме, преди да станат всички кризи, които в момента ни сполетяват от геополитически характер, беше че трябва да се направи анализ къде, как и по възможно най-бърз начин трябва да построим ядрена мощност, която да реши част от нашите енергийни проблеми".

Изправени пред енергийна криза, ние трябва да защитим интересите на българските граждани, обясни още народният представител от Враца.


"Моето лично мнение е, че седми блок ще стане много по-бързо. Много по-лесно е чисто политически. Това не означава, че България трябва да се отказва от всичките си останали възможности за ядрени мощности. Виждаме, че под напора на обстоятелствата дори Германия, която беше основен проводник на зелената енергия в ЕС, ще започне отново да отваря своите ядрени централи. Няма противоречие между моята позиция, че седми блок е необходим и официално записаното в коалиционното споразумение".

Ядрената енергетика е стабилизиращ фактор на националната енергосистема, добави Симов.

"Радвам се, че все повече се говори по темата, защото никога не съм разбирал красивите приказки за изцяло зелена енергия. Искам да ме разберете правилно - не съм против нея, напротив, трябва да уважаваме усилието за чиста енергия. Проблемът е, че не сме на етапа, от който можем да си позволим да зависим от капризите на времето. Не виждам голяма и нормална държава, която иска да развива икономика и индустрия, която да се остави на силата на вятъра и слънцето, за да решава своите енергийни проблеми. Ние наистина трябва да имаме стабилизиращ фактор". 

Планирането и изграждането на нови мощности ще осигурят необходимото ниво на самодостатъчност на енергийния капацитет, нужен за реализацията на всеки един етап от планираната индустриализация на държавата, убеден е той.

"Грехота е, че толкова много време, увлечени от дребни политически спорове, не построихме АЕЦ Белене. Искам да ги чуя сега големите противници на АЕЦ Белене с оглед на събитията, които се случват, как ще обяснят своите позиции? Представете си в колко по-различна позиция щяхме да сме сега, ако имахме АЕЦ Белене или поне още един ядрен блок. Имаше цяла прослойка от анализаторски маниаци, така ще ги нарека, които ни обясняваха как АЕЦ Белене щяла да струва 22 или 30 милиарда, а това са данни, които не са основани на реалността. Ето днес ситуацията на криза, цяла Европа страда, а ние се оказваме отново пред дилемата какво да правим нататък. Надявам се вече да няма противници на ядрената енергетика. Това е високо технологично производство, дори зелено производство, не напразно ЕК реши да постави и ядрената енергетика сред тях. Спорове насетне не трябва да водим дали трябва или не, а да започнем разговор къде, как и колко мощности можем да направим".

Преди последните избори народният представител пое ангажимент да работи целенасочено и активно за инициирането на широка партийна, парламентарна и обществена дискусия по въпроса за изграждането на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй".

"Пристрастно го казвам - Седми блок на АЕЦ Козлодуй ще бъде много мощен стимул за целия Северозапад - най-бедният регион в целия Европейски съюз. Приоритетно трябва да развиваме такива високотехнологични производства именно там. Има площадка в Козлодуй, на която може да бъде издигнат този блок. Изобщо не разбирам защо трябва да говорим трябва ли или не трябва. В момента държавата просто трябва да се организира максимално бързо и да започне да го строи. Социалните придобивки, допълнителният бонус за Северозапада, също не бива да бъдат изключвани от тези сметки. Искаме ли хората в Северозапада да имат повече работа, по-добре платена такава? Това ще е развитие за целия регион. Точно заради това не виждам защо какво има да се дебатира, трябва да се строи вече. Не просто защитавам този ангажимент, а съм предприел конкретни действия. Имахме разговор между депутатите от управляващата коалиция. По тази тема нямаме никакъв спор. Предстои да организираме кръгла маса във Враца за развитието на енергетиката. Това е битка за българската енергетика, за целия Северозапад, конкретно за врачанския регион".

Повече- в прикачения звуков файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00