Съвремието ни е все по-динамично, а новите технологии предлагат нови и нови начини за комуникация. Поставят човешките отношения на непознати досега плоскости. Това си има и добрите страни, защото биват заличавани граници, биват преодолявани разстояния, общуването става все по-лесно и достъпно, независимо в кой край на света се намираш. Но има и една друга страна. Онази, за която малко се говори, защото малцина се осмеляват да признаят, че са попадали там.
Именно за тъмната страна на средства за комуникация говори датчанката Сара Енгел в своя роман "21 начина да умреш", който се появи на българския литературен пазар през 2021 година, за да постави на масата отдавна наболели въпроси.
Това е един много мрачен, но и завладяващ младежки роман за самотата, за кибертормоза и за бездната, до която именно тормозът в интернет може да те доведе, особено когато си млад, все още силно зависим от одобрението на връстниците си.
Авторката споделя, че темата започва да я вълнува и дори да я обсебва, след като една вечер случайно попада на телевизионен репортаж за момиче, което слага край на живота си след системен тормоз в интернет от свои връстници. Започва да търси информация и установява, че такива истории не са изолирани случаи, а се случват във всички точки на света. А няма по-добър начин да поставиш даден проблем на вниманието на обществото от този да пишеш за него. Да разказваш от името на жертвата. Да изправиш насилника пред онова, което е направил. Да покажеш и на жертвата, че не е сама и че има изход – нищо, че в тъмнината на депресията може би не го вижда.
Защо "21 начина да умреш"? Защото толкова намира главната героиня Стела, докато се пита още колко ще издържи преди да избере един от тях.
Колко време всъщност отнема да се сринеш от позицията на едно от най-популярните момичета в класа до социален аутсайдер, отбягван и стигматизиран от всички? Оказва се, че се случва ужасно бързо и лесно. Това научава 15-годишната Стела, когато след едно недоразумение се оказва подложена на неочакван яростен тормоз от онази, която е наричала своя най-добра приятелка.
Двете обожават музиката и се явяват на кастинг в популярен музикален формат по телевизията. Стела получава одобрение да продължи, но Амелие е отхвърлена. Стела решава, че приятелството изисква от нея също да се откаже. Но се оказва, че Амелие въобще не е способна да преглътне поражението, нито да прости на приятелката си, че е била обявена за по-талантлива. И това отключва злото.
Малко по малко Стела усеща как започва да потъва. Системният тормоз, обидите, заплахите и униженията не са нещо, за което може да говори с баща си например или с някого от учителите, но стават причина да се откаже постепенно от всичко, което харесва, дори от музиката, без която дотогава има чувството, че не може да живее.
"21 начина да умреш" е история за това докъде може да стигне жестокостта на индивида и на тълпата, за издръжливостта и ранимостта, за зависимостта ни от обществото, за отхвърлянето, завистта и трудностите, с които децата и младежите се сблъскват, навлизайки във възрастта, в която вече ще бъдат зрели хора. История за човешката способност да мразиш успелия, по-талантливия, по-добрия.
Но това е история и за силата, която никой не вярва, че притежава, докато не му се наложи да я извади от себе си. И не на последно, а може би всъщност на първо място, това е история за това как след 21 начина да умреш, можеш да откриеш един-единствен начин да живееш, но той да е достатъчен.
Романът на Сара Енгел е обявен от списание "Фолкенскулен" – официалният орган на датските учители – за "Младежки роман на десетилетието", а след онлайн гласуване датските младежи го определят за Роман на годината.
Самата Сара Енгел е не по-малко интересна от романа си. Макар и дипломиран преподавател от Педагогическия институт в Копенхаген, тя е била какво ли не друго – тълкувателка на сънища, танцьорка, копирайтър в рекламна агенция, пекарка на гофрети в парк и четец на еротични новели. Сара твърди, че всичко това само е обогатило познанията ѝ за човешката природа, за да може да ги описва по-достоверно в книгите си. Каквото и да е работила обаче, оказва се, че Сара Енгел с романа си "21 начина да умреш" улучва едно от най-болезнените места на съвременното общество.
Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход. Проблемът не е от скоро и бумът им сред..
Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той: "Добър вечер!..
През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..
"Професия хоби" днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..
В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..
Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..
Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..