Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Международния ден на кукления театър

Снимка: ДКТ-Видин



През 2003 г. Международният съюз на куклените театри обявява 21 март за ден на Кукления театър. Идеята е да се подкрепи и популяризира кукленото изкуство по целия свят. 


Кукленият театър е на-близкото и разбираемо изкуство за децата, защото с въображението си и впечатленията от околния живот, детето превръща куклите в живи образи и действия, влиза в образа, започва да играе роля, опитвайки се да имитира видяното. Благодарение на театъра детето опознава света не само с ума си, но и със сърцето си и изразява собственото си отношение към доброто и злото. 


Театралната дейност помага на детето да преодолее срамежливостта и неувереността в себе си. Кукленият театър е важен за децата, но заради пандемията постановките в детската градина са спрени, каза Васка Здравкова директор на Целодневна детска градина " №1 "Желязко Попниколов" във Видин:


"От две години по време на тази пандемия се ограничи достъпа на външни лица изобщо в детската градина…В този смисъл и участието на постановки на куклен драматичен театър са недопустими в момента в детската градина. Преди това всеки месец е имало представление в детската градина и децата се радваха много на този вид развлечение, на това изкуство. Сега вариантите, които има пред нас и пред кукления театър, е пролетта и лятото…ранна есен също, когато това може да се направи навън... Сега много им липсва. Това е едно изкуство което се приема от тях много добре. То е едно съчетание на кукления герой, на хубава постановка, на приказка, на разказ, на вълшебство. Съчетание на костюми, на кукли, на музика. И цялата магия на това изкуство пленява децата и те остават,  така да се каже с “отворена уста“ когато гледат. Много често на любими пиеси, на любими приказки, познати за тях – те участват, пеят песните, радват се, заедно с героите, съпреживяват всичко, което виждат на сцената. "



И днес на децата не са им доскучали Хитър Петър, Червената шапчица, змейовете и ламите от детските приказки. В  театъра обаче приказните герои оживяват. Затова и децата споделят, че си имат любими приказки и много обичат да ги гледат на сцената: 

"Да...Да, много ми харесва…Много ми харесва и на мен…За „Червената шапчица“…“Седемте козлета“…“Дядовата ръкавичка“…“Дядовата питка“…“Косе Босе“…"

Някои от децата са участвали в куклен театър: 
"Беше хубаво. Тези които участваха, бяха много атлетични.. Участвах в "Червената шапчица“, бях облечена цялата в червено, с една червена перука, с червен шал, с една дълга червена рокля и червени маратонки..."



Кукления театър е едно от най-популярните изкуства .Той е достъпен за малки и за големи. Куклените актьори учат едно ново поколение, което трябва да съхрани нашите ценности и традиции и да бъде непоколебимо отворено за нови идеи. 

Завършил актьорско майсторство за куклен театър през 1989 година, Иван Истатков се занимава повече с драматичен театър, а по-късно през 2013-та постъпва и в кукления театър в Монтана. От тогава до днес, както и в студентските си години, той се занимава с куклен театър. Споделя, че и като актьор, и като режисьор, му е безкрайно интересно.



За Радио Видин той сподели, че се чувстват и малко като магьосници, в чиито ръце оживяват куклите:


"Принципно това си е едно чудо, когато от един неодушевен предмет изведнъж се получи образ и оживее…най-вече във фантазията на децата, наистина това до известна степ осмисля труда, който е самата професия, защото възможностите в кукления театър са неограничени. За разлика от живия театър, в кукления театър героят  може и да полети, може да се трансформира в нещо друго… Изобщо, приказното, вълшебното е налице и наистина много често, когато актьорът борави с куклата, той до такава степен се заиграва с нея, че може да се каже, че наистина това е магия."


Според Иван Истатков децата са искрени в емоциите си:


"Детската публика е изключително искрена. На всичкото отгоре, едно дете, колкото и трудно, можеш да го излъжеш с нещо фалшиво, така че, те съпреживяват абсолютно всичко, което се случва на сцената. Още повече, че кукленият театър е една симбиоза от няколко вида изкуства, защото реално погледнато в едно куклено представление задължително трябва да има и музика, трябва да има и танц, трябва да има и актьорска игра…така, че може да се каже че това е едно обединяване на няколко компонента от сценичните изкуства." 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Каньонът на река Ботуня - забравената красота

Местността "Сопово" се намира край село Стояново, област Монтана. През местността минава река Ботуня, а над нея през 19 век е построен железен мост, наречен "Чудото на Северозападна България". Местността не е много известна, може би защото е труднодостъпна. В нея могат да се видят интересни дълбоки дупки, които според твърденията са били..

обновено на 08.05.25 в 12:47

Шерлок Холмс "оживява" в ученически спектакъл

Гениалният детектив Шерлок Холмс ще оживее в театрална постановка на видинското училище "Цар Симеон Велики" . Спектакълът "Загадката на долината Боскум" е по едноименния разказ на Артър Конан Дойл, публикуван за първи път през 1891 година. Поставен е от теа тралната трупа при учебното заведение, ръководена от преподавателя по български език и..

публикувано на 08.05.25 в 11:30

Камери следят за неплатени такси в Синята зона на Видин

Мобилни камери подпомагани от изкуствен интелект следят за неплатени такси в зоната за платено паркиране във Видин. Техническите средства са инсталирани върху автомобил на Общинското предприятие "Зони за платено паркиране" и подпомагат за контрола. Камерите допринасят за повишаване на ефективността при засичането на автомобили без заплатена такса за..

публикувано на 08.05.25 в 11:11

В "Музикална зона" на 08 май 2025 слушаме шведския композитор Хюго Алфвен

Днес се навършват 65 г. от кончината на шведския композитор, диригент, цигулар и художник Хюго Алфвеен. Първата "Шведска рапсодия" от общо три е сред най-популярните му произведения. Свири на цигулка в Кралската опера в Стокхолм, преподава композиция и дирижира разнообразни хорове и оркестри. Музикален директор на Упсалския университет в..

публикувано на 08.05.25 в 09:00

Учениците от СУ "Св. св. Кирил и Методий" във Видин се радват на нов STEM кабинет

Нов кабинет за STEM обучение по природни науки откриха днес във видинското училище "Св. св. Кирил и Методий".  Тържественото откриване е част от програмата на учебното заведение по повод 140-годишнината от неговото създаване. Кабинетът е създаден в рамките на проекта "Изграждане на училищна STEM среда". Финансиран е от Механизма за възстановяване..

публикувано на 07.05.25 в 16:15

Грандами на световната сцена и Симфониета-Видин излизат пред видинска публика

Пианистката Лора Димитрова и цигуларката Дорина Марков ще участват в поредния концерт от поредицата "Музика на всички времена" на Симфониета Видин. Двете инструменталистки са свирили дълги години в чужбина, обясни диригентът маестро Петър Димитров .    "Лора Димитрова в края на 80-те години, началото на 90-те започва световна кариера от..

публикувано на 07.05.25 в 16:00

Международен екип подготви филм за старите торлашки къщи във Видинско

Филм разказва за старите торлашки къщи във Видинско. "Балканска архитектура без архитекти" е създаден от международен екип от млади учени, ръководен от доц. Милена Металкова-Маркова от Училището по архитектура към университета в Портсмут, Великобритания. Преди година екипът ѝ изследва седем къщи - четири в село Стакевци, Белоградчишко, и три в село..

публикувано на 07.05.25 в 15:35