Настъпването на пролетта отбелязаха в Центъра за социална рехабилитация и интеграция за деца и лица с увреждания към фондация "Подкрепа за реализация" във Видин. Организираха кулинарни конкурси, а след продължителните ограничения заради пандемията, отново се събраха, за да празнуват.
"Отново организираме кулинарен конкурс. Всички са се постарали изключително много. Приемат идеята с голям ентусиазъм, предвид това, че дълго време бяха затворени и работата протичаше дистанционно"-разказа социалният работник Татяна Иванова.
Гости на Центъра за социална рехабилитация и интеграция във Видин бяха хора, които ползват социални услуги в Димово. Ще има и други съвместни събития, разказва Татяна Тодорова, директор на Център за социална рехабилитация и интеграция и Дневен център за стари хора-гр. Димово:
"Потребители на двете социални услуги са около 60 човека, с които от няколко години работим съвместно с Центъра за социална рехабилитация и интеграция- гр. Видин, с Емилия Йосифова. Те са идвали при нас преди пандемията. На едно тържество бяха поканени и ние съвместно отбелязваме празниците. За съжаление две години не можехме да се съберем и да бъдем заедно. И сега спонтанно решихме да отбележим деня на пролетта съвместно с потребителите на ЦСРИ-Видин. Решихме също така да направим и един кулинарен конкурс с пролетни мотиви. Потребителите на нашите центрове в Димово взеха активно участие. Всеки с голям ентусиазъм прие тази идея."
Потребителите на социалните услуги в Димово спечелиха поощрителната награда от кулинарния конкурс.
За най-оригинално кулинарно изделие беше отличена Роми Гергова:
"Като потребител на ЦСРИ-Видин към фондация "Подкрепа за реализация" бях поканена на тържеството по повод първия ден на пролетта. Служителите на центъра решиха да се направи и нещо занимателно по време на тържеството, а именно кулинарен конкурс. Бях уведомена за конкураса, защото те знаят, че аз обичам да участвам в такива мероприятия. Няколко дена умувах какво трябва да приготвя, защото исках да е нещо нетрадиционно, нещо ново, нещо красиво и да "хваща" окото. Този вид, който изработих, това е трети път, в който го правя, като предишните два са преди много години, когато нямаше такъв асортимент, особено през зимата, а сега търговските обекти предлагат всякакъв вид зеленчуци. Изгледах много клипчета, защото исках да видя нещо ново в технологията на правенето на цветята, на украсата и в общи линии идеята беше за един, да го наречем букет от цветя, изработени от зеленчуци. Идеята е да бъде на поднос, около самата зелка, която беше основата на букета. Също поставих изрязани цветя. Това, което съм използвала като материали, са бяла ряпа, моркови, краставици, домати, чери доматчета, пресен лук, който го отглеждам лично в градината целогодишно, много подправки, къдрав магданоз, който отглеждам също в моята градина."
С тържество посрещнаха пролетта и младежите, които ползват социалните услуги в Центъра за социална рехабилитация и интеграция. Те също изпитаха кулинарните си умения. С изпитана рецепта на руло от тиквички в конкурса участва Любомир Нешев:
"Аз съм приготвил за първа пролет специално руло. То е с пролетно настроение. На него има рози, копър съм сложил, копър, както виждате. Тиквички има. Другото, което приготвих аз е една пролетна салата."
"Пролетен тутманик" нарече своето кулинарно произведение Иван Петров. Приготвил го е с помощта на майка си.
В кулинарния конкурса участва и Николай Транчев:
"Приготвихме "Пролетно сърце" и яйца с пълнеж от картофено пюре. Много се постарахме да го направим."
В кулинарното съревнование участва и Антон Ле от Център за настаняване от семеен тип "Зора" във Видин:
"Докато правехме всичко, имах чувството, че съм нещо като мастер шеф. Настроението беше все едно участвам в кулинарно шоу."
В Центъра за социална рехабилитация и интеграция за деца и лица с увреждания посрещнаха и малките си потребители, които изработиха приказно пролетно пано. За усърдието си бяха наградени със сладки изненади.
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..
Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..