Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

90 години от създаването на Дружеството на запасните офицери в Белоградчик

Автор:
Снимка: Фейсбук: Съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва

На 8 април се навършват 90 години от учредяването на Дружеството на запасните офицери в Белоградчик. Според учредителния протокол Дружеството е създадено през 1932 година. Съюзът на запасните офицери е българска обществена организация създадена през 1908 година като обединение на офицери, които вече не са на действителна служба. Целите на Дружеството на запасните офицери в Белоградчик са да се поддържа висок престижа на българския офицер, да съдейства за съхранението на войнските традиции и националните идеали и да бъде живата връзка на бившите офицери с българската армия. Организацията става особено мощна и влиятелна след Ньойския договор от 1919 година, когато войската е драстично намалена и хиляди офицери преминават в запаса. 


"В книгата по закона за юридическите лица на Окръжен съд Видин, копие от която съхранява Държавен архив Видин, с дата 8 април 1932 година е регистрирано учредяването на Дружество на запасните офицери - Белоградчик. Вписани са целите на дружеството. А те са: Чрез културно обществена дейност да ратува и да се бори за народните интереси, второ - за законността, обновата и реформирането на страната в духа на новото време, трето - за създаване на една истинска народна армия, която да се издигне до степен върховен страж на върховните интереси и четвърто - за пълно единомислие и единодушие между Армията и Съюза като цяло, неделими по дух и назначение.", разказа пред Радио Видин началникът на отдел Държавен архив Видин Светлана Кръстева.


На 26 май 2009 година, благодарение на упоритостта на подполк. Милчо Манолов, отново се учредява Съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва в Белоградчик. Тогава в община Белоградчик има 23 живи участници във войните. 


Съюзът на офицерите и сержантите от запаса и резерва (СОСЗР) е сдружение регистрирано съгласно Закона за юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на обществено полезна дейност. Съюзът е наследник и правоприемник на всички активи и пасиви на създадените през 1907 год. Съюз на запасните офицери и през 1910 год. Съюз на запасните подофицери, закрити през 1944-45 год. Съюзът е възстановен на учредителния първи конгрес, проведен на 23 януари 1990 година. Видин и Оряхово са сред първите дружества, които са създадени през 1907 година, каза за Радио Видин председателят на областната организация на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва полковник Венизел Петков:


"Родоначалник на сдружението на офицерите от запаса в България е командира на 6-та гранична рота от 6-та пехотна дивизия, който през 1898 година с писмо до министъра на войната тогава и до редакции на редица вестници предлага създаването на сдружение на офицерите от запаса... Първите дружества и клубове се създават в България през 1907 година в София, във Видин, в Оряхово - общо над 12 са дружествата в  страната, в по-големите гарнизони. През 1907 година софийското дружество изработва проект на устав и с писма изпраща предложения до създадените вече дружества в страната за обединителен конгрес, който се провежда в София през 1908 година. По-късно през 1910 година в страната се създава сдружение Съюз на подофицерите в България. Двете родолюбиви организации членуват поотделно до 1944 година, като през 1921 година в страната  се създава федерация на съюза на офицерите и на съюза на подофицерите в страната. Дейността на съюза през годините е прекъсната по време на Първата балканска и Втората балканска и Междусъюзническата война, и Първата световна война, тъй като почти всички офицери от запаса са мобилизирани в действащата армия. През 1944 година съюза е закрит, а през 1947-48 година, със закон, имуществото на съюза, което представлява над 1 милиард тогава  златни лева, е конфискувано от държавата. Възстановяването на съюза се извършва с настъпването на демократичните промени в страната през 1989-90 година, като първоначално е носил името Съюз на офицерите, сержантите и старшините от запаса, а сега носи вече името Съюза на офицерите и сержантите от запаса".


Видинската организация е възстановена през 1990 година. Почти във всички общини от областта има създадени дружества и клубове в зависимост от членската маса, каза още полковник Петков, като обясни каква е дейността на видинската организация:

"В момента имам клубове във Видин, имаме в град Кула, в Белоградчик, в Брегово имаме създаден съюз на офицерите с клубна база, и в Ружинци. Дейността ни е основно родолюбива, като поддържане на паметниците, възстановяване на някои от тях, възстановяване на плочи на загиналите през войните за национално освобождение и обединение. Имаме построени със собствени средства, фактически, паметниците в село Цар Шишманово - това е плод и дело на нашия член, който живее в Ирландия Венцислав Велков, с наши средства е построен паметника на загиналите граничари на Връшка чука, в Брегово, там и местната организация ни подпомогна с финансови средства. Особено активна е дейността ни по съхранение на наличните документи".


Видинската организация на съюза събира документи и ги предоставя на отдела на Държавен архив във Видин, на музея във Видин, на Военноисторическия музей в София и на Държавен архив София. Към момента областната организация на Съюзът на офицерите и сержантите от запаса и резерва във Видин наброява над 290 члена. Предстои възстановяване на паметника на загиналите през Първата световна война в село Киреево, каза полковник Петков:


"Успяхме да установим местата на загиналите през Първата световна война в село Киреево, което е в гробищния парк на селото. За съжаление, това което е остатъците от паметника е в крайно лошо състояние. Подели сме инициатива, повдигнали сме въпроса включително и пред Министерство на отбраната за възстановяване на паметника".


Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва е най-голямата военно-патриотична организация в България, национално и международно призната. Във всички области на страната има областни организации - 28 на брой, а в болшинството общини на страната има създадени общински и районни организации - 112 на брой. В тях работят районни дружества и клубове - общо 710 броя. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Кула оцениха хубавите вина

Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..

публикувано на 31.01.25 в 17:15

Теди Кръчър прави всичко "За ваше собствено добро"

Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..

публикувано на 31.01.25 в 17:10

Елеонора Евдокимова и магията на веган сладкишите

Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..

публикувано на 31.01.25 в 16:30

"Едно" на 31 януари 2025 година

В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Отбелязваме деня на бижутера

Днес е  Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство.  За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали.  Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Ученици призоваха да бъде "съживен" Мемориалът на жертвите на комунизма във Видин (СНИМКИ)

Ученици и техни преподаватели от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин призоваваха институциите и обществеността да "съживят" Мемориала на жертвите на комунизма в града. Те организираха пред занемареното здание в Крайдунавския парк изнесен урок по повод Деня на почит към жертвите на комунистическия режим , който се отбелязва на 1 февруари. Инициативата е..

публикувано на 30.01.25 в 16:52

Симфониета Видин с нови творчески проекти

Летни музикални празници ще се проведат за пета поредна година във Видин. Организацията за музикалното събитие вече започна, каза директорът на Симфониета Видин Мирослав Кръстев . През тази година оркестърът планира и други проекти, самостоятелно и в партньорство.  "И през тази година ще продължим да реализираме някои от най-успешните ни проекти..

публикувано на 30.01.25 в 15:01