Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видинската гимназия на 140 години- кой урок ще помнят нейните възпитаници?

3
Снимка: Радио Видин

Сградата на най- старото видинско училище "Цар Симеон Велики" е разположена в централната градска част на Видин. Създадена в далечната 1882 година тя и до днес е най- елитното учебно заведение на територията на видинска област. Според много хора не е възможно в най- бедния регион на Европа да се намира и да работи училище, което да си съперничи с елитните европейски училища. Видинската гимназия защитава успешно своето значимо място в образователното пространство във Видин и областта. В годините добрата квалификация на учителите както и профилирането като стратегия на училището са гаранция за високото равнище на обучение и продължаване на традицията. Много са видните личности, които през годините са били възпитаници на видинската гимназия. Всеки един от тях е намерил една достойна реализация за себе си в различни области на живота. Днешният 11 май е кулминационната точка от тържествата по случай 140-ата годишнина от създаването на най-старото видинско училище- СУ "Цар Симеон Велики". Четвъртокласното училище във Видин е провъзгласено за Видинска мъжка гимназия "Цар Симеон" на днешната дата през 1882 година. Какви са настроенията в училището със 140 годишна история? На празника на Видинската гимназия разговаряме с директора на учебното заведение Ирена Гъркова:

"Предизвикателството да ръководиш хора, независимо колко са и дали е училище на впечатляваща възраст, е винаги огромно. когато, обаче хората са деца и те са 920, когато хората са мотивирани и образовани, амбициозни 65-има педагози, още 15 мотивирани служители, тогава предизвикателството става в пъти по- голямо. Като прибавим и отговорността, която е изключително тежка, да поддържаш, да развиваш с този огромен екип от хора една впечатляваща традиция, каквато е традицията на видинското средно образование, тогава всеки може да си представи колко отговорно и трудно е това ... През последните две години можем да кажем, че се справихме с трудностите, които ни предложи пандемията. Справихме се на нивото на технологичната обезпеченост, да кажем и технологичната дигитална увереност и на децата и на учителите. Успяхме да осигурим сто процента обучение от разстояние в електронна среда за нашите ученици. Училището, обаче е възникнало като социална институция и както и да наричаме дигиталната връзка между хората "социална мрежа"- това не е точно. Социалното е "очи в очи". Децата не загубиха учебно съдържание, но загубиха контакта и умението да общуват и това се вижда."- обясни Ирена Гъркова.

Видинската гимназия и днес продължава да е едно от най- предпочитаните училища в региона от много родители и ученици. Скоро приключи и мащабен ремонт на учебното заведение. Как се приема днес новата учебна среда от възпитаниците и учителския колектив?

"Ремонтът наистина е цялостен, заслугата за това той да се случи имат няколко местни администрации, които разработиха проекта за цялостното обновление за средата в града и включително две училища- нашето и природоматематическата гимназия. Този ремонт се случи и беше много трудно за всички нас. Предполагам, че за изпълнителите също е било доста трудно, но за училищната общност това беше едно доста голямо изпитание, защото две години реално ние не бяхме на едно място, а учихме на четири места с трудна комуникация, но се справихме. Ремонтът се случи и сега имаме едно прекрасно училище."- разказа още Ирена Гъркова, директор на СУ "Цар Симеон Велики".

Кулминацията на тържествата, по случай 140-та годишнина от създаването на видинското училище е днес, а това е празничната програма за деня: 

  9.30 ч - Тържествено откриване на празника на училището пред централния вход
10.00 ч - "Вечните ценности", драматизации по мотиви от литературни произведения за учениците от 5-7 клас - зала Филхармония
11.30 ч - "Приказни герои", карнавал на учениците от 1-4 клас в централна пешеходна алея от училището до площад "Бдинци"
15.30 ч - Откриване на СТЕМ център в училището
16.00 ч - "Среща на поколенията", тържествен Педагогически съвет с участието на педагогическия и непедагогически състав на училището, гости и пенсионирани учители
19.30 ч - Моноспектакъл "Камбаната" с участието на Деян Донков в Спортна зала Видин

Какви са настроенията сред възпитаниците на Видинската гимназия на празника? Обичаме училището си, казаха учениците- за нас това е най- доброто училище във Видин, а учителите са много добри:

"Голяма чест за мен е да съм възпитаник на Видинската гимназия и се чувствам изключително щастлива, че съм точно в тази среда с такава социална обстановка около мен. Базата е обновена и разликите са забележими и ние сме много доволни от това, което виждаме ... Усещането е невероятно, при положение, че знам какви велики личности на мисълта, на изкуството, на спорта и на науката са завършили в нашето училище. те са моите герои и аз се опитвам да им подражавам."- коментираха ученици от 11-а клас на видинското училище.

Потърсихме и бивши възпитаници на учебното заведение. Един от тях е проф. д-р Петко Минчев, Национален консултант по детска пневмология и фтизиатрия и началник детска клиника по белодробни заболявания към Специализираната болница за активно лечение по белодробни болести "Света София".

"Аз и моето поколение имахме уникалния шанс да бъдем учени от едни учители, които едва ли скоро ще се повторят. Нивото на обучение беше невероятно високо, изискванията към учениците бяха невероятно високи. Имаше униформи, вечерен час, почит към учителя и примерно поведение в клас ... Имаше и контрол от страна на Министерството на образованието ... Никога няма да забравя големия хол, стълбището, учителската стая ... Имахме и един много добър ученически духов оркестър, аз свирех прилично на тромпет и бях музикант в оркестъра на гимназията. Онова, което остана в съзнанието ми е дисциплина, вежливо отношение към учителите и високо ниво на обучение на моите преподаватели."- разказа проф. д-р Петко Минчев.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42