Град Бойчиновци е населено място, възникнало в близост до жп линията, известно в близкото минало със силно развита икономика и стопански живот, най-вече в областта на хранително-вкусовата промишленост. Бойчиновци е общински център на 13 населени места. Релефът тук е хълмист на юг и равнинен на север. Територията обхваща Западен Предбалкан и Западната Дунавска равнина. Река Огоста минава в близост до града и придава живописна гледка. Населеното място е обявено за град през 1974 година.
Бойчиновци е известно в близкото минало със своя консервен комбинат "Гаврил Генов", с производството на олио, на майонеза.
8600 души живеят на територията на община Бойчиновци, по данни на последното преброяване.
Светлин Сретениев е трети мандат кмет на община Бойчиновци, от 2011 г до сега, преди това е бил кмет на село Владимирово един мандат:
"Стремя се на всеки да помогна, доколкото ми позволява законът... Аз работя за хората, за мен всеки ден е приемен ден, всеки един човек аз съм приел... Аз живея с тия хора и ги познавам всички от община Бойчиновци... Предполагам, че сме около 8000 жители, населените ни места са големи... Основно хората се занимават със земеделие и животновъдство, намират работа в училищата, които са на територията ни, в Дом за стари хора, асфалтова база - Владимирово, мандра, месопреработвателно предприятие в Ерден, много хора работят в строителството и пътуват, в Монтана, който желае - намира си работа."
Приоритетите в община Бойчиновци са инфраструктурата - уличната, ВиК, училищната, смята кметът Сретениев:
"Ремонт на покрива на училището в село Мърчево направихме, въпреки че са малко децата... С 2 проекта спечелихме 200 хил. лв. за училището в град Бойчиновци... В момента тече ремонт на общинските пътища... 860 хил. лв. сме заложили за асфалтиране по една улица във всяко населено място... В града сменихме водопровод на централна градска част... Реализирахме добър преходен остатък на община Бойчиновци и успяхме да вдигнем заплатите на кметовете и на служителите в администрацията..."
Основният проблем са металните контейнери, т.нар. биби кубове, които съдържат отрови и представляват опасност за населението, но никой не предприема мерки все още. Общината подготвя писмо до министъра на околната среда и водите, в което иска съдействие:
"На площадка в землището на Бойчиновци се съхраняват препарати за растителна защита с изтекъл срок на годност от 52 контейнера тип биби куб, намират се на 16 м от река Огоста... Има поставени заграждения, но има сигнали от граждани за това, че застрашават живота на гражданите..."
В община Бойчиновци се предоставят множество социални услуги. Домашен социален патронаж се предоставя във всички населени места.
Църковният храм "Свети Георги" е нов, построен е през 2007 година, но все още не е изографисан, общинското ръководство мисли и за това как да се намерят средства, за да се изрисува отвътре храма, казва кметът Светлин Сретениев:
"Който има желание да дари средства за изографисване на олтара. поне куполът да бъде изографисан... необходими са 13 хил. лв., ще направим всичко възможно и това да се случи..."
Все по-често се наблюдава тенденцията за закупуване на имоти в общината. Над 10 къщи са закупени къщи в село Ерден, в квартал "Огоста" на град Бойчиновци.
Майски празници на културата "Пролет край Огоста" се организират в Бойчиновци на 20 и 21 май. Отбелязва се 90 години от създаването на читалището.
Днешната сграда на читалището е съвременна и модерна, в нея се помещава голям салон, библиотека, има зали за репетиции, детски кът, НЧ "Възраждане 1932" съхранява местните фолклорни традиции и обичаи, казва секретарят Валери Начев:
"Имаме няколко състава... Състав за изворен фолклор "Зеляница" и изпълняват местни хора, автентични..Акцентираме върху 90-годишния юбилей на читалището... В петък и събота, подготвяме фотоизложба... Правим сборен фолклорен концерт в събота.."
Община Бойчиновци съвместно с краеведския клуб "Аз съм българче" списват "История на духовите оркестри в община Бойчиновци". За миналото и настоящето на Бойчиновци местните хора споделят:
"Животът тук е спокоен... Може да видите река Огоста и Ботунята... Имаше втори по големина консервен комбинат, цялата област работеше там, това беше гордостта ни... Сега всичко е тотално изравнено със земята... Хората нямат работа... Има и млади хора, майки с деца, но не е това, което си спомням като дете... Поддържа се града, почиства се... Има много хора, които са се върнали... Какво бихме искали? И да искаме нещо, то няма хора и няма как да стане... Комбусът е нашата гордост, пролетно ястие, уникално е, и постна супа с киселец... На Ботунята е хубаво, правите си пикник, ловите риба има и малко пясък .."
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно, отбиваме по старото трасе на Е-79 и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница. По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..
Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години. От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..
Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..
След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..
Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...
В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..
Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..