Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гласовете на уязвимостта

Хора от уязвими групи преодоляват трудности чрез разказване на истории

2
Снимка: КСУДС-гр. Видин

Говорейки за проблемите си хората, които получават социална закрила, се учат да ги преодоляват. Своя опит представиха в Комплекса за социални услуги за деца и семейства във Видин, който е сред седемте организации в страната, включени в инициативата "Гласовете на уязвимостта".

"Това е една нова методология, която изгражда компетенции при доставчиците на социални услуги, както и активиране на хората в неравностойно положение. Проектът е  в партньорство със сдружение "Еквилибриум"- град Русе. Ние от Института за социални дейности и конкретно Комплекса сме партньори в период на една година. Този проект е насочен към уязвими групи и цели оказване на подкрепа във връзка с подемане и поддържане на активности на уязвимите групи и общности. Това е кохерентно фокусиране и себеизразяване сред жертвите на кризи или трайно семейно неблагополучие, с оглед генериране на данни, насочени към подобряване качеството на услугите за деца и семейства в България. През тази една година в проекта включихме потребители от социалните услуги на Комплекса. Това са родители, младежи и деца. Родителите са от услугата Център за обществена подкрепа, а младежите са от наблюдаването жилище"- каза Валентина Тодорова, директор на Комплекса за социални услуги за деца и семейства.

Чрез историите, които хората разказват, проблемите на хората се усещат много по-осезаемо, обяснява Дейвид Бисет от сдружение "Еквилибриум" при споделянето на опита от изпълнението на инициативата:

"Историите казват много истини, до които не можем да се докоснем по друг начин. Създават се връзки и енергия между слушатели и разказвачи, енергия, която може да се разрасне като снежна топка до лавина."  

 Ще бъде разработена и методология за използването на този подход, при който водещо е насърчаването за споделяне на проблемите, за да се търси решение, каза Петя Петрова, социален работник и координатор по програми в Комплекса за социални услуги за деца и семейства във Видин:

"Хората, които бяха включени в проекта, по някакъв начин ние сме работили с тези хора в предишни периоди и имахме изградена някаква доверителна връзка, но основният метод, по който се използваше в работата с хората, беше така нареченото свободно разказване на истории. Целта на нашата работа беше, разказвайки тези истории, хората да ги осмислят и сами да търсят варианти да променят ситуациите, в които се намират."

Резултатите от изпълнението на инициативата "Гласовете на уязвимостта" ще бъдат анализирани. Ще могат да послужат за планиране и развитие на социални услуги.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ученици дариха одеяла на новородените в град Лом

Коледа не е просто дата в календара, тя е чувство, от онези приятните, които носят уют и топлина в сърцето ни. Тя е  празник на душата, която носи незабравими мигове и жестове към любимите ни хора. По Коледа винаги ставаме по-добри и освен към близките ни хора, проявяваме жестове на добрина и към околните. За това и днес, повлияни от коледния дух ще..

публикувано на 25.12.24 в 17:05

Цветелина Цветкова: "Нищимошката" е моята коледна магия

Писателката Цветелина Цветкова ще представи първата си детска книга "Нищимошката" пред малки читатели от Видин. Срещата е тази събота, 28 декември, от 11 часа, на коледния базар в града.  "Нищимошката" я измисли моята приятелка Момо, която сега е на 15 години. Тя ми разказа за нея, когато беше на 5. Значи Нищимошката ми стои в главата от 10..

публикувано на 25.12.24 в 16:43

Майсторки с възстановка на над 100-годишна риза бърчанка от Видинско

Възстановка на над 100-годишна риза бърчанка от Видинския край е един от подаръците, които неотдавна получи за рождения си ден етнографът от Русе Искра Тодорова. Ризата е изработена от майсторките везбарки Капка Виткова от Видин и Елисавета Йорданова от Русе. Поръчана е от близки на етнографката, която е с корени от Видинския край. За да създадат..

публикувано на 25.12.24 в 13:58
Врачански митрополит Григорий

Рождественско послание на Врачанския митрополит Григорий

Христос се роди! Прославете Го! Възлюбени в Господа чеда на светата Врачанска епархия, Днес, когато празнуваме раждането по плът на нашия Спасител Иисус Христос, прославяме Господа и възкликваме: „Бог е с нас” (Ис. 8:10; Мат. 1:23). Сърцата ни са обзети от чувство на радост, благодарност и удивление, защото Той дойде в света, за да..

публикувано на 25.12.24 в 00:05

Във Видин пресъздадоха обичаите за Бъдни вечер

Традиционният фолклорен събор "Бъдник" събра на площад "Бдинци" във Видин читалища от областта, жители и гости на града. По време на 16-тото издание на проявата беше украсена двуметровата сурвачка, бяха пресъздадени автентични обичаи, деца месиха коледни краваи. По традиция бе организиран и конкурс за обреден хляб, тази година с първо място бе..

публикувано на 24.12.24 в 14:30

Две песни на певец от Северозапада са включени във филма "Почивката"

Певецът от българския Северозапад, Валентин Велчев от Враца,  се съгласи две негови песни да бъдат включени в новия български филм  "Почивката".   Двете песни са  "От Враца до Дунава" и "Аз съм Валентин".  Жанрът на новия филм е комедиен, в него участват актьорите Димитър Кирязов и Силвия Йорданова, познати ни от поредицата "Светът на..

публикувано на 24.12.24 в 12:00

Защо пазаруваме "като за последно" по празниците

Ако пред големите вериги хранителни магазини, не намираш място за паркиране, опашката пред магазина за месо стига до улицата, а около себе си виждаш повече опаковъчна хартия отколкото паднали листа, а портмонето ти е все по-леко като перце, значи няма какво да се чудим, на прага сме пред  коледните и новогодишни празници. Защо обаче последните..

публикувано на 23.12.24 в 17:00