Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добре дошли във Видлица

13
Снимка: радио Видин
Село Видлица, община Георги Дамяново се намира на 16 км от Монтана и това дава възможност на младите хора, които живеят в селото да пътуват до работните си места в Монтана.

През 1955 година в село Видлица  са живели 655 жители, днес хората с постоянен адрес са 110. В селото няма възможност за работа, ТКЗС отдавна е разрушено, няма цехове и работилници. От друга страна във Видлица се живее спокойно, място, където могат да се отглеждат малки деца, а по-възрастните хора могат живеят в контакт с природата, на чист въздух и без стрес. В селото няма кражби и битова престъпност.


В село Видлица никога не е имало църква, затова хората с дарения и с помощта на община Георги Дамяново  построяват малък храм  "Свети пророк Илия", с който много се гордеят. Отварят го на всички християнски празници, почитат светеца и  според местните хора от тогава  пожарите в селото намаляват.


Кметски наместник е Данушка Каменова, тя живее в селото от 33 години, родом е от Копиловци, но тук се омъжва. Вече 4 мандат е кметски наместник на селцето и казва какво е направено по време на нейното кметуване:


"...Първо направих камбаната, да има селото камбана... ние нямахме църква и построихме. Чешма направихме до гробищния парк. Навес на гробищния парк направихме... Сега имаме църковно настоятелство, което отговаря за параклиса, много се гордеем с него..Беседка направихме , пенсионерски клуб имаме, събираме се на тържества...


Купуват се къщи тук, има млади хора, имаме и дечица, две близнета,.. Постоянно живеят в селото, направихме им детска площадка и това е добре... Събота и неделя си идват и други хора... Училището е в Георги Дамяново... Почти се изкупиха къщите, но още се търсят..."
 
В селото преобладаващо е възрастното население, местните хора могат да пазаруват стоки от първа необходимост в двете хранителни магазинчета, което за селото е голяма придобивка, тук идват и от съседното село Чемиш, където магазинът работи само сутрин, работи се и по социални програми,  обяснява кметският наместник Данушка Каменова :

 "Имаме си лекар, идва всеки петък, донася лекарства. Социален патронаж имаме, а 14 души се хранят по "Топъл обяд", крайно нуждаещи се... Имаме лични асистенти и един домашен помощник... Почти за всякакви проблеми ме търсят хората, за вода, за електричество..."

Местните хора имат своя собствена земя, по-голяма част е отдадена под аренда, а за тази своя собственост получават рента. В селото има много герани, но хората си наливат вода само от един. Обновена е чешмата в селото. По къщите е вкарана вода преди години, но водопроводът вече е остарял, смятат местните хора.


"Всички хора се отопляват на дърва, 66 лв. на кубик струват, но без превоза... Нямам крайно нуждаещи хора се за отоплителния сезон... Никога никой не е оставал без дърва .."


Името на селото е дошло от първите заселници тук, мястото не се е  виждало отникъде и оттук дошла думата "не види се". По-късно частицата "не" отпаднала и останало Видлица. В селото по време на социализъма е имало ТКЗС, отглеждали са се всякакви селскостопански  животни - крави, овце, свине, а днес е останало само едно магаре и тук-там някоя коза или овца, казва Данушка Каменова.

Село Видлица ще бъде почиствано и облагородявано по програма, според която е назначен местен жител, който ще коси и ще поддържа зелените площи в селото.

Автобус до село Видлица вече не идва, по-точно идва, когато има пътуващ човек за селото. Не е рентабилно да се поддържа автобусна линия за малките населени места, които почти не използват автобусния транспорт, затова сега хората при необходимост пътуват с личните си автомобили или ползват частни таксита.


 Повече може да чуете в прикачения звуков файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45