Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Добре дошли във Видлица

13
Снимка: радио Видин
Село Видлица, община Георги Дамяново се намира на 16 км от Монтана и това дава възможност на младите хора, които живеят в селото да пътуват до работните си места в Монтана.

През 1955 година в село Видлица  са живели 655 жители, днес хората с постоянен адрес са 110. В селото няма възможност за работа, ТКЗС отдавна е разрушено, няма цехове и работилници. От друга страна във Видлица се живее спокойно, място, където могат да се отглеждат малки деца, а по-възрастните хора могат живеят в контакт с природата, на чист въздух и без стрес. В селото няма кражби и битова престъпност.


В село Видлица никога не е имало църква, затова хората с дарения и с помощта на община Георги Дамяново  построяват малък храм  "Свети пророк Илия", с който много се гордеят. Отварят го на всички християнски празници, почитат светеца и  според местните хора от тогава  пожарите в селото намаляват.


Кметски наместник е Данушка Каменова, тя живее в селото от 33 години, родом е от Копиловци, но тук се омъжва. Вече 4 мандат е кметски наместник на селцето и казва какво е направено по време на нейното кметуване:


"...Първо направих камбаната, да има селото камбана... ние нямахме църква и построихме. Чешма направихме до гробищния парк. Навес на гробищния парк направихме... Сега имаме църковно настоятелство, което отговаря за параклиса, много се гордеем с него..Беседка направихме , пенсионерски клуб имаме, събираме се на тържества...


Купуват се къщи тук, има млади хора, имаме и дечица, две близнета,.. Постоянно живеят в селото, направихме им детска площадка и това е добре... Събота и неделя си идват и други хора... Училището е в Георги Дамяново... Почти се изкупиха къщите, но още се търсят..."
 
В селото преобладаващо е възрастното население, местните хора могат да пазаруват стоки от първа необходимост в двете хранителни магазинчета, което за селото е голяма придобивка, тук идват и от съседното село Чемиш, където магазинът работи само сутрин, работи се и по социални програми,  обяснява кметският наместник Данушка Каменова :

 "Имаме си лекар, идва всеки петък, донася лекарства. Социален патронаж имаме, а 14 души се хранят по "Топъл обяд", крайно нуждаещи се... Имаме лични асистенти и един домашен помощник... Почти за всякакви проблеми ме търсят хората, за вода, за електричество..."

Местните хора имат своя собствена земя, по-голяма част е отдадена под аренда, а за тази своя собственост получават рента. В селото има много герани, но хората си наливат вода само от един. Обновена е чешмата в селото. По къщите е вкарана вода преди години, но водопроводът вече е остарял, смятат местните хора.


"Всички хора се отопляват на дърва, 66 лв. на кубик струват, но без превоза... Нямам крайно нуждаещи хора се за отоплителния сезон... Никога никой не е оставал без дърва .."


Името на селото е дошло от първите заселници тук, мястото не се е  виждало отникъде и оттук дошла думата "не види се". По-късно частицата "не" отпаднала и останало Видлица. В селото по време на социализъма е имало ТКЗС, отглеждали са се всякакви селскостопански  животни - крави, овце, свине, а днес е останало само едно магаре и тук-там някоя коза или овца, казва Данушка Каменова.

Село Видлица ще бъде почиствано и облагородявано по програма, според която е назначен местен жител, който ще коси и ще поддържа зелените площи в селото.

Автобус до село Видлица вече не идва, по-точно идва, когато има пътуващ човек за селото. Не е рентабилно да се поддържа автобусна линия за малките населени места, които почти не използват автобусния транспорт, затова сега хората при необходимост пътуват с личните си автомобили или ползват частни таксита.


 Повече може да чуете в прикачения звуков файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00