Политическата ситуация у нас е прекалено сложна и прекалено дълго политическите партии не могат да намерят изход, коментира в "Посоките на делника" професор Вили Лилков, депутат в 43-ото Народно събрание. Той е сред учредителите на Демократи за силна България и няколко мандата е в състава на Столичния общински съвет. Сега е извън активната политика. Според него за да се стигне до последните събития у нас, началото е отпреди две години, когато започва мощно движение за смяна на политическия модел, а успоредно с него и новите политически проекти:
"В крайна сметка две години по-късно се оказва, че сме в тежка политическа ситуация, вътрешнополитическа и най-неприятното е, че в света вече има съвсем нова геополитическа ситуация. Бих казал, без да смятам, че е прекалено, светът се пренарежда, защото имаме война, и то много близко до нас, война в Европа, която води до това, че светът се променя. Освен това имаме икономически проблеми, които са свързани с енергоресурсите, независимо, че икономиката продължава да върви добре като цяло. Така че, както и да погледнем ситуацията, тя е доста сложна и на фона на всичко това, което описах, макар и накратко, политическите партии в България сякаш продължават да се омотават, извинете за израза, в едни дребни вътрешнополитически боричкания и не посочват изход от ситуацията".
Професор Вили Лилков обясни, че почти сигурно вървим към предсрочни избори, независимо от желанието, демонстрирано от някои партии с получаването на третия мандат да се създаде правителство. Той добави, че дори и да има сега правителство, то ще е с кратък хоризонт:
"Вървим към избори, но за съжаление след тях ситуацията няма да бъде по-различна, дори ще се окаже и по-сложна от гледна точка на създаването на една коалиция, която да може устойчиво да поеме управлението и да изпълни някакви по-дългосрочни политически задачи".
По мнението му избирателите плащат цената, която сами са поръчали, защото цялата тази ситуация е узаконена с печата на няколко избора.
Призивът към политиците е да пренебрегнат дребнотемията помежду си и да се включат в общото геостратегическо пренареждане:
"Всяка държава, която е засегната пряко или косвено от войната, започва да пренарежда своите приоритети. Започва да мисли много по-дългосрочно и ако трябва да подкрепя с няколко примера моите думи, ще кажа следното: вижте едни държави като Финландия и Швеция, известни със своя неутралитет, от войната бяха принудени много бързо да вземат стратегически решения за влизане в НАТО. Държави като Полша, Румъния, Германия се превъоръжават. Бих добавил тук и стратегическия съюз, който се очертава между Румъния и Молдова, между Полша и Украйна. Всяка една държава започва да гледа глобално и в перспектива своите геополитически интереси. България за съжаление в момента е сякаш вън от този дневен ред. Напротив, потънали сме в дребни политически ежби. Всяка една политическа партия, тъй като е слаба и не във възможност тя и нейните лидери да очертаят големи политически и стратегически цели пред България, чертае разграничителни линии".
Българските политици са в голям дълг към държавата:
"Крайно време е поставянето на такива червени разграничителни линии, бих казал на ниско ниво, да бъдат забравени и да се потърсят съюзи, и то геостратегически между париите, които да защитят дългосрочни и глобални интереси на България.
След едни нови избори би трябвало партиите, които са с ясна евроатлантическа насоченост, да си подадат ръка и да гарантират едно, бих го нарекъл геоевроатлантичско мнозинство в парламента по определени приоритети и да гарантират едно евроатлантичско управление, което да има пълен мандат".
Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица. Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава. Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..
С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните - насока...
За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..
Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..
Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..
Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност. Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност. Защо..