Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приключение по билото на Стара планина

Снимка: Личен архив


ИТ специалист от Видин премина сам голяма част от българското трасе на международния "Път на дружбата от връх Ком до нос Емине". В рамките на близо три седмици Николай Райков се отправя на приключение извън цивилизацията, високо по билото на Стара планина. По този начин той се зарежда с положителни емоции, като в същото време бяга от шумната столица, където работи. От физическа гледна точка обаче, предизвикателството е голямо. Николай изминава около 500 км. при надморска височина, пресечен терен и изключително трудни условия. През цялото време трябва да се бори с болките в тялото от всекидневните преходи, а след толкова време прекарано в планината вече е с 10 кг. по-лек. За да издържи на огромното натоварване ИТ специалистът провежда 6 месечна подготовка:

"Обичам да ходя по планината и за мен планината и да си сред природата просто е уникално. Психическото натоварване, което го имаш в града, го сменяш с едно физическо натоварване и съответно то ти се отблагодарява с едни красиви гледки. Колкото и красиво да е изисква и много приготовление, както физически, така и логистични. Това са двете части, които главно са нужни. Физическата част, лично аз започнах да тренирам в началото на годината - 6 месеца, фитнес. Уикендите, които имах свободни гледах да се катеря някъде на планина. За да мога да тренирам краката по някакъв начин и да започна да изграждам мускулатура и издръжливост, която е необходима. Природата за мен е просто уникална, дори приятелите ми ме бъзикат, че съм друг човек, не същия, който е бил преди това, усмивка, спокойствие, като храна за душата. Около 30 км. на ден минимум правиш преходи и спя главно на хижите в Стара планина, които са.  Започваш от Берковица, връх Ком. Първите 30-км. вече има хубави денивелации. И от там започва всичко, ти си в перфектно състояние и тялото ти реагира страхотно. От горе виждаш София, Берковица, всичко се вижда абсолютно. Първите 5, 6 дни поради интензивността от дневните преходи, тялото още не е свикнало, болежките и физическата част започват от ден втори, коляно, глезен, нещо да те боли, да те убиват маратонките. Като дори след първия ден самият часовник, който носих дори ми каза - трябват ти 46 часа за възстановяване. С времето започна да пада... В планината правилото е, че не се спазват никакви диети, абсолютно всичко, колкото по-мазно толкова по-добре. Защото аз харча на ден между 4000 - 5000 калории, които се изразходват по този път само. Реално аз в края на прехода съм с 10 кг. по-малко отколкото стартирах... Когато стигнах на Котел, което беше един от най-дългите ми преходи и единствения ми дълъг преход, точно 54 км. трябваше да измина за един, защото нямаше хижа по средата на пътя. Просто краката ми... ходих буквално все едно на бодли по гол крак, последните 8 км. бяха истинско изтезание. Това е най-тежкото, което се случи. Но за сметка на това си заслужаваше като стигнах до самия град, защото там ме посрещна овчарско куче, което ме изплаши много, защото беше огромен. Но се оказа някакъв глезльо и го погалих след всичката болка..."

За такъв продължителен преход в планината е важно да разполагаш с всичко необходимо и да си подготвен дори за най-лошия сценарий, споделя Николай:

"...Трябва да имаш първо правилна екипировка, трябва да имаш къси, дълги панталони, тениски, фланелки с дълъг ръкав, шалте, джипиес системи да ползваш. Водите също е много важно да знаеш къде се намират, гледах да имам абсолютно всичко. Ако има силен вятър да имаш ветровка, ако вали, да имаш нещо, което да те предпазва от дъжда, дъждобран. Задължително също така са медицинските неща - лекарства, изолирбанд, лепенки за мазоли и едно от най-важното е най-различните мазила, с които се мажат краката, поради триенето в обувката краката се нараняват."

След около 500 км. преход в планината болките в тялото на Николай Райков стават непоносими, заради това посещава невролог и е принуден да спре своя преход. Оставащите около 100 км. до нос Емине са по-лесната част от маршрута и ще бъдат изминати от Николай веднага щом се възстанови физически. Незабравимите спомени от красивите кътчета високо в Стара планина остават:

"Имаш смесени чувства и самата емоция, която си изпитал през цялото време... Хем си щастлив, хем и леко тъжен, защото цялото преживяване, нямам думите... Напират едни емоции, които са толкова чисти, че те водят до сълзи. Някак си не искаш да свършва това нещо. Остават едни спомени за едно прекрасно пътуване."

За да осъществи своето предизвикателство Николай си взима един месец отпуск, а след него казва, че е като нов човек. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Обелязваме Деня на българския спорт

Днес на 17 май отбелязваме Деня на българския спорт и професионален празник на работещите в сферата на спорта. Денят е обявен с Решение 581 на Министерски съвет от 4 август 2006 г. На тази дата през 1894 г. в София пристигат първите учители по физическо възпитание от Швейцария - Шарл Шампо, Луи Айер и др. Тяхната мисия е да положат основите..

публикувано на 17.05.24 в 17:06

Ново училище отваря врати във Видин наесен

Откриването му е съвместна инициатива на Видинската света митрополия и Фондация "Частно начално училище Митрополит Неофит Видински". Целта е прилагането на държавните образователни стандарти да става в среда, която цени човешката личност и съдейства  за въплъщаването в живота на децата и учениците на  непреходни християнски добродетели,..

обновено на 17.05.24 в 16:15
Семейството на Валя Иванова с осиновени и временно приютени кученца.

Кучешка идилия: Домът на Валя е изпълнен с лаещи радости

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще ви запознаем с едно семейство, за което кучетата не са просто домашни любимци, а нещо много повече.  Срещаме се с Валя Иванова, която е родом от Кула, но от няколко години живее със семейството си в София. Ще започнем с лошото, че за да стигнем към хубавото. Първото куче на Валя и съпругът ѝ бива..

публикувано на 17.05.24 в 12:04

Търси се "Най-чисто населено място” в община Берковица

Всичките 19 села в общината участват в конкурса. Приключило е почистването, а от тази седмица комисия ще оценява как са се справили хората от населените места. "Конкурсът се провежда по инициатива на кмета на община Берковица. Такъв конкурс е провеждан през 2018 и 2019 година. Идеята е да оценим най-чисто населено място на територията на  община..

публикувано на 16.05.24 в 17:16

Долна Кремена посреща "Кремена Рок фест 2024"

Пънк-рок групата SVETLIO & THE LEGENDS ще бъде специален гост и хедлайнер на четвъртото издание на фестивала "Кремена Рок фест 2024", което ще се проведе на 18 май. В съботната вечер от 19.00 часа, мездренското село Долна Кремена отново ще се превърне в столица на рок музиката за Северозападна България. В импровизиран купон, в частен имот на..

публикувано на 16.05.24 в 17:00

Три черни лешоядчета се излюпиха във "Врачански Балкан"

Първото черно лешоядче в природен парк "Врачански Балкан" се излюпи преди Великденските празници.  Увеличи се броят се гнездящите двойки черни лешояди в природен парк "Врачански балкан". Трета поредна година една от двойките, която гнезди в Западна Стара планина, има малко. Тази година има двойки, които гнездят на територията на парка. В момента две..

публикувано на 16.05.24 в 16:50

Богомил Петров - за спорта, рекордите и обществената дейност

Почетният гражданин на Видин Богомил Петров гостува в "Думата имат старейшините". Той е добре познат в града с множеството инициативи и прояви, които организира. Завършил е видинската гимназия и Висшия институт за физкултура и спорт (НСА). Поводът да ви срещнем с Богомил Петров е 60-годишнината от неговия световен рекорд по вдигане на тежести..

публикувано на 16.05.24 в 16:50