Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Великолепие от възли

3
Снимка: Мирлева / Mirleva Page



Зад чуждицата "макраме", която означава "тъкане на възли" се крие дълга история. Това е един от най-древните занаяти. Макрамето представлява много възли, които образуват модел с уникална красота. За усвояването на тази техника, определено са необходими, сръчност и търпение. То беше почти забравено, но днес интересът към този вид изкуство отново се възроди. Обикновено сме свикнали да го виждаме под формата на всякакви декорации за дома - пана, абажури, цветарници. Те са особено актуални в интериорния дизайн в стила Бохо, както и в Скандинавския стил. Но напоследък макрамето се среща и в модата, под формата на плажни рокли, които са абсолютен хит през летния сезон. 
 

31- годишната Марусия Иванова от Видин е истински майстор в изработването им. Още в началното училище тя се записва на кръжок по тъкане на стан. От там усвоява техниката "макраме". Участва в редица конкурси и изложби, в които, заедно със своите съученици, печелят много първи места. 


"Много съм благодарна на Мариана Антова, тя запали в мен тази страст към макрамето. Най-вече правехме пана и цветарници. Паната ги правихме от вълна на стан, а цветарниците бяха от канап, за различни големи саксии или кошници. Продължих до 8. клас да участвам в този кръжок, след това, от време на време, просто като хоби съм практикувала пак макрамето."


След 13 години пауза, в които Мари ражда двете си дечица, тя отново се завръща към нейната страст- връзването на възли. Оказва се, че не е забравила нито една стъпка от тази техника. И така от близо година макрамето става отново нейно хоби, което тя превръща в своя професия. 


"Случайно попаднах на публикации във фейсбук, в които имаше много изделия направени с техниката макраме и тогава ми се прииска отново да плета."


Възлите, които се използват в макрамето са стотици. 


"Най-често срещаните са - простия възел, осмица, квадратен, плосък, закопчалка - при която се захваща, примерно, самото пано за дърво или за някакъв друг материал. Повторен вертикален и още много др."


Преди повече от 30 години макрамето е било част от задължителния обучителен процес в училище.


"По-възрастните дами знаят много добре какво е това, за разлика от младите."

 

В създаването на пана и декоративни елементи, в тази техника се използват различни материали - различни дебелини и структури на нишките, като към тях се включват използването на допълнителни елементи. 


"Материалите са натурални. Използвам въжета, които са изцяло памучни. Дървени клони, метални и дървени маниста."


 Повечето модели на изделията, които изработва Мари, са нейни идеи.


"Опитвам се да си ги измислям изцяло сама, но все пак гледам и чужди идеи. Черпя идеи от интернет. Макрамето дава път на въображението, можеш да си измисляш всичко и да го осъществиш, както е във фантазията ти."


Освен пана, Мари изработва и цветарници, коледни декорации под формата на ангели, люлки, хамаци...т. нар. "капани за сънища". Но истинска наслада изпитва в изработването на рокли - те са нейната нова страст!


"С роклите започнах преди два месеца буквално. Роклите са нещо ново за мен. Гледам да следя модните тенденции и да съм в крак с останалите производители."


В момента роклите са търсени повече.


"Сезона на морето е, на плажовете - те са подходящи за това. Роклите се водят също и фестивални, "cover-up" - което означава, че трябва да покрива бански или друго облекло. Може да се използва като вечерно облекло, като сценично." 

 

Вижте всичко, което Мари създава тук 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Каква е съдбата на бившето училище "Христо Ботев" във Видин

Какво се случва с бившето Основно училище "Христо Ботев" във видинския квартал Строител"?  Преди храм на знанието, а днес живеещите там го оприличават на джунгла. Около сградата на бившето училище се забелязва разрухата и отпечатъкът на природата, която винаги си взима своето, когато човешката ръка е оставила нещо без грижа. Рушаща се сграда,..

публикувано на 03.07.24 в 16:29

С доброволен труд ремонтираха покрива на църквата в село Делейна

С дарения и доброволен труд ремонтират църквата "Св. Георги Победоносец" в село Делейна. Дарителската кампания за ремонт на покрива бе обявена в края на февруари от ентусиасти и съмишленици от селото, които са обезпокоени от състоянието на църквата след последния ремонт. Голяма част от необходимите средства бяха събрани за около два месеца, в края..

публикувано на 03.07.24 в 15:59

Дизайнерка представя уникална колекция във Видин

Уникални рокли с приказна визия ще представи на първото си самостоятелно ревю модният дизайнер Иванка Найденова . Под мотото "Еклектика" авторката е събрала изцяло нови модели, ръчно рисувани, чрез прилагане на няколко японски текстилни техники.  "В последните четири месеца подготвям ревю на тема "Еклектика" - това е съчетание на различни..

публикувано на 03.07.24 в 14:49

Видински аптеки се включват в националния протест на фармацевтите

Възможно е видински аптеки да спрат работа в знак на протест срещу проекта за промени в Наредба 4, публикуван за публично обсъждане на сайта на Министерството на здравеопазването. Има опасност да се стигне и до затваряне на аптеки. Това обясни председателят на Регионалната колегия на Българския фармацевтичен съюз във Видин Николай Тодоров. По думите..

публикувано на 03.07.24 в 14:31

Експозиция връща посетителите на видинската крепост в Късното средновековие

"Късносредновековно българско облекло и въоръжение" представя нова постоянна експозиция в крепостта "Баба Вида" във Видин . Тя дава възможност на посетителите да се запознаят с облеклата, въоръжението и снаряжението от Късното средновековие, представени върху фигури в цял ръст, както и точни реплики на оръжия, обясни уредникът в крепостта..

публикувано на 03.07.24 в 13:00
ВиК-Видин

ВиК - Видин: Към момента водоизточниците са в добро количествено състояние

Летните горещини са честа причина за безводие или усложнения с водоподаването у нас. Наскоро от "Водоснабдяване и Канализация" (ВиК) - Монтана отправиха призив към жителите на областта да бъде ограничено използването на водата за непитейни нужди заради силно намаления дебит на някои водоизточници. Въпреки високите температури в нито едно населено..

публикувано на 02.07.24 в 15:40

Насилието над лекарите - кои са причините и възможните решения

Всеки втори лекар у нас е ставал жертва на агресивно поведение , като 11% от медиците са били обект на физическа агресия от пациентите си или от техните близки, а 49% - на вербална. За около половината от пациентите (47%), обаче, лекарите сами са си виновни за проявената спрямо тях агресия, а близо една пета (17%) от тях са на мнение, че..

публикувано на 02.07.24 в 15:00