В центъра на селото има паметник на загиналите в Балканските войни 1912 - 1913 г., Първата световна война 1914 - 1918 г. открит тържествено на 19 май 1934 г. и паметна плоча на загиналите във Втората световна война 1939 - 1945 г
Миналото на селото е свързано и с находищата на антрацитни въглища и на медна руда. Последното е било използвано през 19 и началото на 20 век. Мината е затворена поради прекратяване на икономическия интерес от по нататъшно експлоатиране. Находището на висококалоричните антрацитни въглища, което било едно от най-големите в страната, е разработено през 40-години на миналия век. В края на 60-те години обаче, заради няколко инцидента в мината, тя е затворена.
"Селото тогава се развива, започват да се строят хубави къщи на по два етажа, защото е имало добри доходи от мините. Жителите му наброявали около 1 500... Електричество в селото е пуснато през 1957 година, благодарение пак на мините... В селото е имало много овощни градини, земята се е обработвала, много ягоди се произвеждаха тук. Само от жителите на селото се добиваха 200 тона. Отделно, АПК-то колко произвеждаха, не мога да кажа. Освен ягоди, тук виреят и много малини... През 80-те години на миналия век обаче започва първото обезлюдяване на селото, когато много от жителите му се отправят към градовете да търсят работа."
Днес населението на Драганица, както и в целия този район е предимно възрастно. Много от хората са и самотно живеещи. Младите хора са около 20 човека от общо 140, разказва кметския наместник Иван Каменов:"Имам към кметството двама души, които са назначени по програма, които разнасят храната на възрастните, които имат нужда. Също така им чистят, пазаруват необходимите продукти и помагат, когато се наложи. Сега имаме проблеми и с дървата за зимата, защото няма добив, хората се притесняват, но ще бъдат доставени и всичко ще е наред... Не ме притеснява работата с възрастните хора. Разбирам се чудесно с тях. Возя ги на лекар, когато се наложи, разнасям здравните им книжки и купувам лекарствата... Хората тук са работливи. Бабите гледат пипер, домати, картофи, тикви- всичко има
в градините. Животни по-малко хора гледат, защото са над 80-годишни и им е трудно.
Как минава денят ми ли? Ами обикновено ставам сутрин, пия кафе и идвам на работа. Отивам първо в пенсионерския клуб, защото повечето баби са там. На една ѝ трябва кофа за боклук, на втората ѝ трябват хапчета, на третата ѝ трябва удостоверение за наследник, четвъртата имала проблем на улицата - ей такива неща. Други пък искат енергийни помощи, документите се попълва при мен и аз ги нося служебно във Вършец, за да си вземат парите и си купят дърва.
Какво бих направил, ако имах повече средства ли? Първото нещо е да оправя инфраструктурата в селото- улици, тротоари, бордюри, за да е по-удобно и да не ти бият гумите на колата в дупките. И да върна младите хора в селото..."
Какво искат пък жителите на Драганица и подробности за живота в селото - в звуковия файл
До края на месеца предстои да започне бюджетната процедура за Бюджет 2026 година. Това заяви министърът на финансите Теменужка Петкова на брифинг в Министерския съвет. Има определен нормативен ред, свързан с изготвянето и с процеса, по който преминава бюджетната процедура за Бюджет 2026 г. Предстои да бъде даден старт на тази процедура, да..
Индекс на общественото напрежение ще измерва степента на тревожност и спокойствие на българите. Ще се изготвя от Центъра за анализ и кризисни комуникации (ЦАКК) и социологическа агенция "Мяра" на всеки три месеца. Ще предвижда и реакциите на хората, каза доцент Александър Христов от Център за анализ и кризисни комуникации. "Ще..
Проблемът с манипулираните километражи засяга голям процент от автомобилите втора ръка у нас. Потърпевши от измамата са собствениците, коментира за Радио ВИДИН евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков, който е пряко ангажиран с намирането на решение на проблема. Освен финансовата загуба, която търпят собствениците, под въпрос е и..
В рубриката "Добро утро, кмете" поемаме на кратко, но вдъхновяващо пътешествие из българския Северозапад. Ще се спрем в едно малко, но живо кътче от страната - не само с красива природа, но и с хора с големи сърца. Ще научим истории от хората там, ще разберем как се пазят традициите и какво значи да живееш със спомени, но и с поглед напред. И..
Със заявки за сблъсъци между власт и опозиция започва новият политически сезон. Част от опозицията е готова с вот на недоверие на тема "завладяната държава", който акцентира върху корупцията по високите етажи. Макар че началото на парламентарната сесия беше съпътствано от протест, от управляващото мнозинство изразяват увереност за консолидация в..
Министерството на труда и социалната политика (МТСП) предлага минималната работна заплата да достигне 1213 лв. (620,20 евро) от 1 януари 2026 г. Това увеличение от 12.6% ще засегне доходите на близо 600 000 души в България. Минималната почасова ставка ще бъде 7,31 лв. (3,74 евро). Повишението на минималната заплата ще подобри финансовото..
Преосмисляне на общинските финанси предлага анализ на Световната банка. Сред препоръките са актуализация на данъчната основа на имотите в България в следващите 12 до 18 месеца, както и отпадане на отстъпката от 50% за основното жилище. Предложенията не са нещо ново и неочаквано и повече от десетилетие се води разговор за адекватен механизъм за..